Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bir önceki günkü olumlu risk ortamı yerini zayıf risk iştahına bırakıyor. Dün akşam açıklanan ve üyelerin faizlerin doğal seviye üzerine çıkabileceğini öngören Fed tutanakları sonrasında ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %3,20’nin üzerinde. Yuan’ın (Onshore) bir önceki zirvesinin üzerinde değer kaybetmesi de piyasalara ilave rahatsızlık vermiş gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri daha çok Asya kurları kaynaklı bir miktar baskı altında. Çin Shanghai ‘da %2’ye yakın düşüş görülüyor. Diğer yandan, ABD vadelilerde ise görece az kayıp (-%0,4) var. BIST100 endeksi güne hafif de olsa baskı altında başlayabilir. TL başta olmak üzere Lira varlıklarda pozitif ayrışma dün de devam ederken, Dolar / TL dün 5,53 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 5,58 seviyesinden gerçekleşirken, bu sabah zayıflayan risk ortamıyla beraber kısmi baskı altında.

MAKROEKONOMİ

Makroekonomik veri açısından sakin bir güne merhaba diyoruz. Yarınki Çin büyüme verisi bekleniyor. Bu arada ABD Hazine Bakanlığı, ülkenin önemli ticaret partnerlerinin Çin de dahil olmak üzere döviz manipülasyonu yapmadığını paylaştı. Bakanlık, “ABD’nin Önemli Ticaret Partnerlerinin Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları” raporunu her 6 ayda bir yayınlamakta.

Bugün açıklanan verilere göre eylül ayında Japonya ihracatı, 2016 yılından bu yana ilk kez düşüş kaydetti. Ticaret gerilimleriyle ihracat yıllık %1,9 artış beklentisine karşın %1,2 geriledi. ABD ve Çin’e siparişlerin azalmasıyla baskı altında kalan ihracatın bu görünümü, büyümeye üçüncü çeyrekte daha ılımlı katkı vereceğine işaret ediyor.

Bugün yurtiçinde ekim ayına ait TCMB Beklenti Anketi açıklanacak. Katılımcıların eylül ayında beklentileri aşan enflasyon verisi ardından yıl sonu enflasyon tahminlerini yukarı çektiğini görebiliriz. Anket katılımcıları bir önceki ankette yıl sonunda enflasyonun %19,61 gerçekleşmesini bekliyordu. Bununla birlikte cari aya ve gelecek aya ilişkin enflasyon beklentilerinin ise Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı çerçevesinde gerçekleştirilen indirimlerle ılımlı bir görüntü sergilemesini bekleyebiliriz. Diplomatik ilişkilerdeki pozitif gelişmeler sonrası TL’de görülen değer kazançları ardından katılımcılar yıl sonu kur tahminlerinde de aşağı yönlü revizeyi tercih edebilir. Yıl sonu kur tahmini 6,5938’lerdeydi.

Bugün yurtdışında veri takvimi sakin. TSİ 15.30’da ABD’de işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Banka’nın %11 olan enflasyon beklentisi %17 olarak revize edilmiş olup, TÜFE’ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alınacak enflasyon rakamı da %17 olarak revize edilmiştir. Söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Eylül 2018 dönemine yansıtılacaktır.

31 Temmuz 2018 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket’in 2018 Eylül ayı toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %29 oranında azalarak 60,6mn TL’ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in Ocak – Eylül 2018 dönemine ait toplam brüt prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 482mn TL’ye yükselmiştir.

Ford Otomotiv (FROTO, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 1,15 TL (net 0,9775) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Kasım olarak belirlendi.

14 Ağustos 2018 Tarihli Ford Otosan raporumuz için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu (“KAHRAMAA”) tarafından açılan Güneş Enerji Santrali İhalesi’nde uluslararası çok sayıda grubun yer aldığı ilk eleme sürecinde (ön yeterlilik), Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin lider ortak olarak yer aldığı konsorsiyum ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer almıştır. Söz konusu ihale, her bir fazda en az 350 MW olmak üzere iki fazda en az 700 MW toplam kurulu güce sahip olacak güneş enerji santraline yönelik proje geliştirilmesi, finansman sağlanması, santralin tasarımı, inşaatı, işletmesi ve bakımı ile mülkiyet hakkına sahip olunmasını kapsamaktadır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Ekonomideki yavaşlama ve kurlardaki yükselişle birlikte hızlanan otomotiv pazarındaki daralmanın bu yıl %40’a yaklaşarak satışların 600,000 adete gerilemesi, gelecek yıl ise daha da gerileyerek 450,000 adete ile 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesi bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan ve ana sanayi ve diğer paydaşlarla birlikte hazırlanan tahminlere göre otomotiv ana sanayi üretiminin adet bazında bu yıl %5 azalarak 1,59mn adete ineceği, ihracatın ise %2.5 azalacağı tahmin ediliyor.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Şirketin İzmir’de bulunan üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım yapılacak olması nedeniyle Kırma Tesisinde üretime ara verilmesine ve Rafine üretim tesisindeki üretim faaliyetlerinin devam etmesine karar verilmiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka takipteki krediler portföyünün 92,5mn TL tutarındaki bölümü, 2,15mn TL bedel karşılığında satılmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 147 milyar TL’den 142 milyar TL’ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.

Sadece döviz piyasasında değil hisse senedi ve bono piyasasında da dün alıcılı bir seyir hakimdi. 10 yıllık gösterge kağıdın bileşik faizi günü 38 baz puan düşüşle %18 seviyesinin altında %17,9 seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık gösterge kağıdın faizindeki düşüş ise daha belirgin oldu ve 91 baz puan düşüşle günü %21,13 seviyesinden sonlandırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, 5 baz puan yükselerek günü %3,21 seviyesinden sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde %3,21 seviyelerine yakın işlem görmekte. Trump’ın eleştirilerine rağmen Fed toplantı tutanaklarında, Fed’in faiz artırımlarını kademeli bir şekilde sürdüreceği görülüyor. 2015 yılından bu yana kademeli bir şekilde faiz artıran Fed, aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutuyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin