Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin müzakerelerinde olumlu haber akışıyla haftanın son işlem gününde risk iştahı pozitif seyrediyor. Basında çıkan haberlerde, ABD’nin Çin’e uygulanan gümrük vergilerini düşürmeyi planladığından bahsediliyor. Haberin piyasaya etkisi şu aşamada pozitif. Dün alıcılı bir görüntü ile günü kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da alıcılı bir görüntü var. Dün de ralli yapmaya devam eden bankacılık hisseleri öncülüğünde günü görece yüksek işlem hacmiyle artıda kapatan BIST100 de güne %0,4’e yakın alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeks, dünkü yükselişle birlikte yılbaşından bu yana Gelişmekte Olan Ülke endeksi ile arasındaki negatif farkı kapatarak hafif de olsa öne geçti. Dün Türkiye ETF ise ilave bir kazanç sağlamayarak TL bazında dünkü endeks kadar getiri sağladı. Dolar / TL de önemli gözüken 5,33 desteğinin altına şu aşamada sarkmadı. Bu kapsamda, kurun bu seviyenin üzerinde kalması durumunda bankacılık hisselerinde olası yükselişlerde direnç seviyelerinden tepki görülebilir. Ancak, gerek küresel çapta risk iştahındaki olumlu görüntü gerek risk primimizdeki düşüş nedeniyle direnç seviyelerinden olası kar satışları sınırlı kalmaya devam edebilir. Bu kapsamda banka hisselerinden sanayi hisselerine geçiş yaşanarak endeksin haftanın son işlem gününü hafif artıda kapatabileceğini öngörüyoruz.

MAKROEKONOMİ

ABD verilerini takip ederek haftayı sonlandırmaya hazırlanıyoruz. Gelecek hafta toplantılarla gündem yoğun.

Bugün TSİ 17.15’te ABD’nin aralık ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aylık %0,2 artması bekleniyor. Bugün ayrıca TSİ 18’te ocak ayına ait Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak. Güven endeksinin 2019 yılına 98,3 seviyesinden 96,8 seviyesine doğru hafif düşerek başlaması bekleniyor. Dün ABD’nin bölgesel aktivitelerini gösteren verilerden biri olan Philadelphia Fed imalat-fabrika endeksini takip ettik. 2018 yılının son 3 ayında ardı ardına gerileyen veri, 2019 yılına güçlü bir başlangıç yaptı. ABD ile Çin ticaret geriliminin sona erebileceği beklentisi endeksi desteklemiş görünüyor.

  • TSİ 17:05’te New York Fed Başkanı John Williams’ın, TSİ 19’da Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın konuşması bulunuyor.

Çin verileri ile gelecek haftaya başlangıç yapacağız. Pazartesi günü Çin, 4. çeyrek büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar açıklanacak.

İngiltere Başbakanı Therasa May’in, Brexit konusunda hazırlayacağı “B planını” pazartesi günü parlamentoya sunması bekleniyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası ve çarşamba günü Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Ayrıca Güney Kore’nin de faiz kararı bulunmakta.

  • 21 Ocak’ta Euro Bölgesi Maliye Bakanları bir araya gelecek.
  • 22-25 Ocak’ta 49. Dünya Ekonomik Forumu gerçekleştirilecek. Zirvenin ana teması “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” olacak.

Veri açısından da salı günü Almanya ZEW endeksi, perşembe günü ABD ile Euro Bölgesi ülkelerinin hizmet ve imalat PMI verileri öne çıkıyor. Cuma günü de ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Almanya’da IFO endeksi açıklanacak.

Yurtiçinde veri takvimi sakin. Salı günü tüketici güven endeksi, PPK toplantı özeti ve Reel sektör güven endeksi ile kapasite kullanım oranı takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket’in 2018 Aralık ayına ait brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı döneme göre %7 oranında artarak 59mn TL’ye yükselmiştir. Aralık ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2018 yılına ait brüt prim üretimi de bir önceki yıla göre %11 oranında artarak toplam 640mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Pozitif): 31.12.2017 tarihi itibariyle 5.100 adet olan ŞOK mağaza sayısı 31.12.2018 itibariyle 6.100 mağazaya ulaşmış olup, 264 adet ŞOK Mini mağazası ile birlikte toplam mağaza sayısı 31.12.2018 itibariyle 6.364’e ulaşmıştır. Öte yandan, halka arz tarihi itibariyle izahnamenin “Risk Faktörleri” başlığı altında kamuya açıklanan Şirketin garantörlüğüne ilişkin olarak; halka arzdan elde edilen gelirlerin bir kısmı ile söz konusu kredi borçlarının ödenmesini müteakip bankalar nezdindeki süreç tamamlanmış olup, Sendikasyon Bankaları ile akdedilen Tadil Protokolü tahtında, Şirketin Sendikasyon kredisi ile ilgili garantörlüğü sona ermiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB tarafından Kasım dönemine ilişkin konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Buna göre, Konut Fiyat Endeksi (KFE), kasımda yıllık bazda %10,48 arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyat, kasımda 2.315 liraya geriledi.

Makine: Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, yurtiçi pazarın 2018’de %20 daraldığını ve üreticilerin ihracata yöneldiğini söyledi. Makina ihracatın geçen yıl %15 arttığını söyleyen Karavelioğlu sektörün yıllık ihracat değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, yurtiçi makine pazarında bu yıl büyüme beklemediklerini, ihracatta ise %17 artış öngördüklerini belirtti. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adel Kalemcilik (ADEL, Sınırlı Negatif): Şirketin Toplu-İş Sözleşmesinin yeni dönemine ilişkin görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış olup, uyuşmazlık tutanağı düzenlenmiştir. Bundan sonraki süreçte bir arabulucu atanacak ve görüşmeler devam edecektir.

Safkar Ege Soğutmacılık Klima (SAFKR): BMC OTOMOTİV SAN. Ve TİC. A.Ş.’nin Azerbaycan’a ihracatını yapacağı 300 adet otobüs için ilave 1,4mn Euro’luk klima siparişi alınmıştır.Söz konusu sipariş kapsamında teslimatlar 2019 yılında gerçekleştirilecektir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 93 milyar TL’den 88 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

TCMB’nin enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını işaret etmesi ardından bu hafta faizlerde düşüş eğiliminin belirginleştiğini gözlemledik. TL’deki değer kazancıyla birlikte 2 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi sırasıyla haftalık bazda 91 ve 96 baz puan geriledi ve günü %18,36 ve %15,92 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin