Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Avrupa tüketicilerine yönelik veriler göreceğimiz günün sabahına FED’in yeni başkanı tartışmaları ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,6472 seviyesinden geçiyorlar. Bugün yurt-içinde veri takvimi boş. Yurt-dışında sakin bir gündem bizi bekliyor. Sabah TSİ 9:00’da Avrupa’da araç tescillerini izleyeceğiz. Avrupa’da tüketiciler için iyi bir yılı geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıla ilişkin beklentiler tüketicilerden yana: İstihdam artışı (Şekil 1), görece düşük akaryakıt fiyatları, ve uygun finansman koşulları. Avrupa ekonomisindeki canlanma Türkiye’de ihracatçıların yüzünü güldürdü. İhracat artışı çift hanelerde seyretti. Eğer Avrupalı tüketiciler morallerini seneye taşıyabilirlerse ihracatçılarımız için 2018 yılı da iyi geçebilir. Özellikle bu yıl Avrupa’daki canlı otomobil piyasası yurt-içinde otomotiv sektörünü güçlendirdi.

Öğlen TSİ 12:00’de Almanya’da ZEW endeksi açıklanacak. ZEW endeksinin, mevcut iyimserliğini sürdürmesi beklenir. Zira Avrupa ekonomisi halihazırdaki momentumunu ilerleyen çeyreklere taşıyacağa benziyor. Bilhassa tüketicilerin moralleri yüksek kaldıkça. Öğlen ZEW ile aynı anda para birliğinin Eylül ayı enflasyonu nihai değerini alacak. Avrupa’da enflasyon ay sonlarında açıklanıyor. Ay sonunda açıklanan geçici değere kıyasla kayda değer bir sürpriz gerçekleşmedikçe, nihai değer açıklamasının piyasa etkisi sınırlı kalıyor. Öğleden sonra ABD’de TSİ 15:30’da ithal mal fiyatları açıklanacak. Dün sabah Çin’de üretici enflasyonunun beklentilerden daha çok arttığını gördük. Hemen ardından Almanya’da toptan satış fiyatlarının güçlü artışıyla karşılaştık. Tahminen ABD ithal mal fiyatları da sürekli tekrarlayıp durduğumuz “reflasyon” temasında güçlü artış sergileyecek. Çin üreticisinin ihraç ettiği sevkiyat, Alman toptancısına, Amerikan ithalatçısında fatura ediliyor. TSİ 16:15’de ise ABD sanayisine yönelik üretim ve kapasite kullanım verilerini göreceğiz. Amerikan ekonomisi iyi seyrettiği için üretim verileri enflasyona göre ikinci planda. Aralık ayında FED’in faiz kararı enflasyonun seyrine endeksli. TSİ 17:00’de ise müteahhit güven endeksini (NAHB) göreceğiz.

Dikkatlerin yoğunlaşacağı ülke İngiltere. Kasım ayı para politikası toplantısında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz arttırma olasılığı bulunuyor. FED gibi BoE için de enflasyonun ne kadar oynaklık göstereceği Kasım ayındaki kararın belirleyicisi. TSİ 11:30’da Eylül ayı enflasyonu açıklanacak. Manşet enflasyonun %3, çekirdek enflasyonun ise %2,7 oranına ulaşması bekleniyor. Enflasyon İngiltere’de %3’ün üzerine ulaşırsa, BoE’nin tolerans bandı ihlal edilmiş demektir. Tolerans bandı ihlal edilirse BoE Başkanı Mark Carney’in hükümete mektup yazması gerekiyor. Sene sonundaki olası mektup öncesinde BoE başkanı Carney bugün meclis komisyonunda olağan savunmasını yapacak. Enflasyon verisiyle birlikte Carney’in meclis komisyonundaki söylemini de piyasa izleyecek. Öğlen saatlerinde İngiliz Sterlini’nde oynaklık artabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Pozitif): Şirket’in yılın ilk dokuz ayına ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 oranında artarak toplamda 421,2mn TL’ye yükselmiştir. Bu yılın eylül ayındaki prim üretimi toplam 47mn TL olurken, geçen yılına ynı ayına göre %4 oranında artış sergilemiştir.

Anel Elektrik (ANELE, Nötr): Fujita Corporation Katar Doha Şubesi ile Katar Devletinde mukim iştiraki ANEL MEP Maintenance and Operations LLC arasında, Katar Devletinde inşası devam eden Qatar Integrated Railway Project kapsamında yer alan Yeşil Hat Tren Depolama Alanı Projesinin (Green Line Stabling Yard) elektrik ve mekanik işlerinin yapılmasına yönelik 159mn Katar Riyali (yaklaşık 43,7mn USD) tutarındaki niyet mektubunun imzalandığı 26/9/2017 tarihinde KAP da açıklanmıştır. Söz konusu projeye ilişkin sözleşme 14/10/2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Doha Metrosuna bağlı projenin, 2018 yılı sonunda bitirilmesi planlanmaktadır.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Eylül ayı yolcu sayısı %18,3 artışla 2,6mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 7 puan artışla %87,5 olmuştur. Yılın ilk 9 ayındaki yolcu sayısı ise %14,9 artışla 20,8mn kişi, yolcu doluluk oranı ise 6 puan artışla %84,3 olmuştur.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından yurtiçinde 10 Milyar TL nominal tutara kadar finansman bonosu ve/veya tahvilin halka arz ve/veya tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara satış yoluyla ihraç edilebilmesine ilişkin gerekli başvuru Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılmıştır.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Anti-Damping: Yunanistan menşeli 7411.10.10.00.00 ve 7411.10.90.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonlu “rafine edilmiş bakırdan ince ve kalın borular”ın ithalatına yönelik olarak başlatılan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen damping soruşturmasının tamamlanması neticesinde %5-%9 oranlarında dampinge karşı kesin önlem konulmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Demir Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin (TÇÜD) Eylül ayı çelik üretimi verilerini açıkladı. Buna göre, Eylül ayında Türkiye’nin ham çelik üretimi, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %13 oranında artışla 3mn ton seviyesinde gerçekleşti. 2017 yılının dokuz aylık döneminde, Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi %13,5 oranında artışla, 2016 yılının aynı dönemindeki 24,4mn tondan 27,7mn tona çıktı.

Konut: İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi eylül ayı sonuçları açıklandı. Emlak Endeksi sonuçlarına göre, eylülde bir önceki aya göre %0,79, geçen yılın aynı dönemine göre ise %11,55 artış gerçekleşti.

Savunma Sanayi: Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi İhale İlanını internet sitesinde yayınladı. Kapsamı ALTAY Tankı’nın güç grubu ihtiyacını yerli ve milli imkânlarla karşılamaya yönelik, ülkemiz sanayiinin mevcut imkân ve kabiliyetlerini azami derecede kullanarak, ALTAY Tankı’nın güç grubu konusunda yurtdışı bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ihraç lisansına tabi olmayan Güç Grubunu geliştirmek olan proje için Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) 27 Ekim 2017 saat 17:00’a kadar temin edilebilecek olup, TÇD kapsamında hazırlanan teklifler 22 Aralık 2017 saat 17:00’ye kadar teslim edilebilecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ, Sınırlı Pozitif): Vergi Denetim Kurulu İstanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Vergi Dairesi tarafından 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin tahakkuk ettirilen KKDF ve cezasının iptali için İstanbul İdare Mahkemelerinde iptal davaları açıldığı daha önce duyurulmuştu. Mahkeme, Banka adına 2012 yılı için tahakkuk ettirilen 6,6mn TL tutarında KKDF kesintisi ve 6,9 TL tutarında cezai faiz ödemesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

Finansbank (FINBN, Nötr): Banka tarafından yurtdışında, toplam 850mn USD veya muadili Türk Lirası veya yabancı para tutarına kadar azami 10 yıl vadeli, borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği duyurulmuştu. Söz konusu karar kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur.

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in Kocaeli’nde 7.931 m2’lik deponun 1.250 m2 depolama alanı 1 Aralık 2017 tarihinden başlamak üzere 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık KDV dahil 100bin USD gelir elde edilecektir.

Rapor için tıklayın.