Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün beklendiği gibi politika faizinden değişikliğe gitmeyen TCMB, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun da korunacağı mesajını verdi. Kararın teknik sonuçları dışında para politikasında kredibilite artışı yarattığını söylemek mümkün. Nitekim dün faizin uzun tarafı ve kurda %2’nin üzerinde düşüş gözlemlerken, banka hisselerinde ralli yaşandı. Dün Türkiye ABD’de işlem gören Türkiye ETF’i, yılbaşından bu yana Gelişmekte Olan Ülke ETF’i ile arasındaki negatif farkı kapattı. BIST100 endeksi ise yılbaşından bu yana halen GOÜ endeksinin yaklaşık %1 – % 1,5 altında. Benzer şekilde TL de yılbaşına göre emsallerinin altında performans sergiliyor. Dünkü merkez bankası kararının fiyatlanmaya devam edebileceğini ve söz konusu farkın da kapanabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, nötr risk iştahı sabahında endeksin güne yatay bir görüntüyle başlayabileceğini; olası kar satışlarının sınırlı kalabileceğini ve endeksin 200 günlük ortalamanın da geçtiği 96,8bin civarındaki yatay seviyesini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

İngiltere’de Başbakan Theresa May hükümetinin parlamentoda güvenoyu almasıyla güne başlıyoruz. May’in Brexit konusunda hazırlayacağı “B planını” pazartesi günü parlamentoya sunması bekleniyor.

  • Salı günü Başbakan May’in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda reddedilmesinin ardından dün gerçekleştirilen güvensizlik oylaması 306’ya karşı 325 oyla May hükümetinin lehine sonuçlandı.

Yurtiçi ve yurtdışında veri takvimi görece sakin bir gündeyiz.

ABD hükümetinin kısmen kapalı olmasıyla bazı veriler açıklanmamaya devam ediyor. Bugün TSİ 16:30’da ABD ekonomisinin 2019 yılına nasıl başladığını işaret etmesi açısından bilgi verebilecek olan ocak ayına ait Philadelphia Fed İş Dünyası Endeksi açıklanacak.

  • Fed yetkililerinin konuşmaları sürüyor. TSİ 18:45’te Fed Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’ın konuşması bulunuyor.

Morgan Stanley ve Nexflix bugün kar rakamlarını açıklayacak.

TSİ 13’te aralık ayına ait Euro Bölgesi enflasyon verilerinin nihai hali açıklanacak. Yıllık enflasyonun %1,9 seviyesinde, çekirdek enflasyonun ise %1 düzeyinde yılı sonlandırması bekleniyor.

Bugün ayrıca Güney Afrika Merkez Bankası’nın yılın ilk faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %6,75 seviyesinde koruması bekleniyor. Merkez Bankası en son kasım ayında politika faizinde 25 baz puanlık faiz artırımını tercih etmişti.

Bugün yurtiçinde veri takvimi sakin. Kasım ayına ait konut fiyat endeksi açıklanacak. TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri de takip edilecek gelişmelerden.

Dün 2019 yılının ilk Merkez Bankası toplantısını takip ettik, Merkez Bankası politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %24 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde aralık toplantısındaki ifadelerin korunduğunu ve sadece bir cümlenin eklendiğini görüyoruz. Kurul, cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini ocak ayı metnine eklemeyi tercih etmiş. Enflasyon ve büyüme görünümüne dair yorumlarında bir değişikliğe gitmemiş. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağı ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği de karar metninde yerini korumuş. Karar metninde ifade değişikliğine gidilmemesi mart ayı için bir sinyal verilmediği şeklinde de yorumlanabilirken; TL varlıkların da karar sonrası güçlenmesine katkı sağladı. 2019 yılında TCMB 8 kez toplanmayı planlıyor. Bir sonraki toplantısı 31 Mart’taki seçimler öncesi 6 Mart’ta bulunmakta.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Aralık 2018 dönemindeki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 oranında artarak 728mn TL’ye yükselmiştir. Böylelikle aralık ayı prim üretimi ile birilikte Şirket’in 2018 yılı prim üretimi de bir önceki yıla göre %22 artarak 5,7 milyar TL olmuştur.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu, yeni bir geri alım programı başlatarak Şirketin borsada nominal bedeli 10mn TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 75mn TL olarak belirlenmesine karar vermiştir.

14 Kasım 2018 Tarihli Enka İnşaat raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 2019 solo beklentilerini açıkladı. Buna göre Banka, kurdan arındırılmış kredi büyümesini %5 civarında beklemektedir. Banka’nın özkaynak karlılığı beklentisi %14 – 15, swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı beklentisi ise %3,5  – 3,8 aralığındadır. Banka, sermaye yeterlilik oranının %15’den büyük olmasını beklerken, takipteki kredi oranının %4’den küçük olmasını öngörmektedir.

31 Ekim 2018 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Kaynakların aktardığı bilgiye göre Zorlu Enerji Elektrik Üretim’in gaz dağıtım varlıklarıyla Mitsui, Palmet Enerji ve Enerya Enerji ilgileniyor. Satışlarla Zorlu Enerji’nin Eylül sonu itibariyle toplam 2,1 milyar dolar seviyesinde bulunan borçlarını azaltması amaçlanıyor. Kaynak: Bloomberght. Haber sonrası hisse dün günü %2,4 oranında yukarıda kapadı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) verilerine göre, 2018 yılı 10 aylık dönemde çimento üretiminde, geçen yıla oranla %4,7’lik bir düşüş yaşanmıştır. Yine 2018 yılı Ocak-Ekim döneminde üretilen çimentonun yaklaşık %10,0’ı ihracata konu olmuştur. 2018 yılı ilk 10 ayında iç satışlarda %5,3, çimento ihracatında ise %5,2’lik azalış gerçekleşmiştir. Geçen yıl yaşanan zorlu kış şartlarından sonra bu yılın ilk aylarında beklenmedik şekilde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle, yılın başlarında üretim ve satışlarda çok yüksek artışlar yaşanmıştır. Bu artış oranları Mart ve Nisan aylarında aylık bazda normale dönmüş ancak Mayıs ayından itibaren son 4 ayda Ramazan ayı ve Bayramların etkisiyle satışlar aylık bazda azalmış ve Ağustos ayı sonu itibariyle devre bazında da eksi olarak gerçekleşmiştir. Eylül ve Ekim aylarında üretim ve satışta düşüşler, artarak devam etmiştir. Kaynak: Matriks

Demir – Çelik: Avrupa Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın çeliğe getirdiği gümrük vergilerinin ardından dün yapılan oylamada çelik ithalatı kotalarının 2021’e kadar uzatılmasını kabul etti. (EREGL, ISDMR, KRDMA, KRDMB, KRDMD, Sınırlı Negatif) Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, AB üye ülkelerinin “koruma önlemleri” koyma planını desteklediğini ve kesin tedbirlerin Şubat ayının başlarında yürürlüğe gireceğini söyledi. Avrupa Birliği’ne en büyük ihracatçı ülkeler Çin, Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Türkiye’dir.  Kaynak: investing.com

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,9 oranında artarak 136.845 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 26.541 konut satışı ve %19,4 ile en yüksek paya  sahip oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %79 oranında azalış göstererek 7.148 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %5,2 olarak gerçekleşti. Aralık ayı konut satışları ile birlikte, konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,4 azalış gösterdi. Türkiye genelinde 2018 yılında 1.375.398 konut satış sonucu el değiştirdi.

Petrokimya: Azerbaycan’ın devlet enerji şirketi SOCAR bugün ülkenin ilk üre (karbamid) fabrikasını hizmete açtı. Yıllık kimyasal gübre üretim kapasitesi 650,000 ton olan tesisin üretiminin üçte ikisinin Türkiye’ye ihraç edilmesi planlanıyor. Türkiye yılda 1.5-2 milyon ton üre ithal ediyor. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Martı GYO (MRGYO): Şirket’in Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsünden çıkarak Martı Gayrimenkul Yatırım A.Ş. unvanlı bir anonim şirkete dönüştürülmesi çerçevesinde SPK’ya dün başvurulduğu duyurulmuştur.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 93 milyar TL’de sabit kaldı. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD 10 yıllıkların faizi sakin seyrini koruyor. Dün %2,70-2,74 dar bandında hareket etmişti, bugün de %2,71 seviyelerine yakın bulunmakta.

Merkez Bankası faiz kararının takip edildiği dün verim eğrisinin uzun tarafındaki faizlerde düşüş gözlendi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü 38 baz puan gerileyerek %15,98 seviyesinden sonlandırdı. TCMB’nin enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını göstermesi ile uzun vadeli kağıtlarda hafif bir çekilme gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günü 23 baz puan artışla %18,22 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin