Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de üretim verileri gününe toparlanan risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,12 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8844 seviyesinden geçiyorlar. ABD’de yüksek getirili (riskli) özel sektör tahvil piyasasındaki satışlar bundan iki sene önce (2015 sonu) yaşadıklarımızı akıllara getirince dün riskten kaçış yaşadık. 2015 sonu ile 2017 sonu arasındaki konjonktürler farklı özellikler taşıyorlar. 2015 sonu, hammadde bileşkesinin (complex) topyekûn çöktüğü dönemdi. Enerji sektörüne yönelik endişeler genel anlamı ile riskli özel sektör tahvillerinde satış dalgasıyla sonuçlanmıştı. Enerji yatırımlarının, yeni konjonktüre göre düzenlenmesi ve şirketlerin mevcut marjlarla iki seneye yakın süredir çalışmaları 2015 sonu ile günümüzü ayrıştıran temel farklar.

Sabahtan TSİ 10:00’da Avrupa’da araç tescilleri açıklanacak. Avrupa’da otomobil pazarı bu sene canlı seyretti. Dört ay peş peşe artış kaydeden tescil sayısı Ağustos ayında %5,6 oranında yükselmişti. Böylesine güçlü serinin ardından geçen ay açıklanan Eylül verisinde %2 düşüşle karşılaşmıştık. Avrupa’da işsizlik oranı azaldıkça araç tescillerinin pozitif seyrini sürdürmesi beklenebilir.

Öğleden sonra ABD’de üretim verilerine odaklanacağız. TSİ 17:15’de sınai üretim ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Dün, FED’in New York Şubesi, “Empire” üretim endeksini güçlü seviyede açıkladı. ABD’de imalat koşulları canlı seyrediyorlar. Bugünkü verilerin de pozitif değerler almasını bekleyebiliriz. Hemen öncesinde TSİ 16:30’da bu sefer bir başka Kuzey şubesi Philadelphia FED’in beklenti anketini göreceğiz (“Philly”). “Philly” güven endeksinin “Empire” imalat endeksi gibi yüksek seviyesini koruması mümkün. Aynı anda ithal mal fiyatları endeksi de açıklanacak. Önceki gün üretici fiyatlarının beklentilerin üzerinde artışını izlemiştik. Üretici fiyatlarındaki artışa müteakip ithal mal fiyatlarında küresel “reflasyon” konjonktürü ile uyumlu artış görebiliriz. Yurt-içine baktığımızda, her Perşembe günü gibi TSİ 14:30’da sermaye hareketlerini ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) izleyeceğiz.

Merkez bankaları tarafında ise bugün takvimde Endonezya yer alıyor. Merkez bankasının iki senedir faiz indirimlerine rağmen büyüme %7 hedefinin altında seyrediyor. Başbakan Joko Widodo (“Jokowi”), 2014 yılında seçildiğinde büyüme oranı için %7 hedefi koymuştu. Ancak Endonezya’da büyüme %5’in biraz üzerinde. Enflasyon ise %3,6 oranına kadar iyileşti. Son büyüme verisinde yatırım harcamalarında canlanma gözlenmişti. Yatırımlar üçüncü çeyrekte yıllık %7,1 oranında arttılar. Yatırımlardaki canlanmaya istinaden bugün merkez bankasının faizi %4,25 oranında sabit tutması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Nötr): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ASELS.E payları 16/11/2017 tarihinden (seans başından) itibaren 30/11/2017 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

1 Kasım 2017 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Nötr): 300mn TL’ye kadar tahvil ihraç etmesi konusunda ihraç belgesinin onaylanması amacıyla 15.11.2017’de Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur.

10 Kasım 2017 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız…

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirket Ekim ayına ilişkin trafik sonuçları açıklamıştır. Buna göre, Ekim’de yolcu sayısı %12,6 artışla 2,5mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 7,7 puan artışla %85,9 olmuştur. Ekim ayı verisiyle birlikte yılın ilk 10 ayındaki toplam yolcu sayısı %14,7 artışla 23,2mn kişiye ulaşmıştır. Söz konusu dönemdeki yolcu doluluk oranı ise 2016’nın aynı döneminin 6,2 puan üzerinde %84,5 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Toshiba Corporation, TV biriminin (Toshiba Visual Solutions Corporation) satışına ilişkin alınan teklifleri değerlendirme ve müzakere sürecini tamamlamış olup satış için Vestel dışında başka bir şirket ile anlaşmaya varmıştır. Toshiba Visual Solutions Corporation ile Vestel Ticaret AŞ arasında 1 Eylül 2016 tarihinde imzalanan marka lisans anlaşması aynı şartlarda devam etmektedir.

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: Enerjisa paylarının halka arzına ilişkin izahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu’na 15 Kasım’da başvurulduğu duyuruldu. KAP’ta yer alan izahnameye göre, halka arza konu olan payların nominal değeri 212,6mn TL şirketin çıkarılmış sermayesine oranı ise %18 ek satış kapsamında halka arz edilecek payların nominal değeri 23.6mn TL, şirketin çıkarılmış sermayesine oranı ise %2. Buna göre; ek satışın tamamının gerçekleşmesi halinde halka arz edilecek payların nominal değeri toplam 236,2mn TL, sermayeye oranı ise %20 olarak gerçekleşecek. İzahnameye göre halka arzın Şubat ayında tamamlanması planlanıyor. (Kaynak: Reuters)