Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Bütçe ve beklenti anketi sabahına sakin bir gündem ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,13 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6427 seviyesinden geçiyorlar. Haftanın kilit gelişmesi; Çin’de beş yılda bir düzenlenen Komünist Parti kurultayı. Çarşamba günü başlayacak kurultayda önümüzdeki beş sene ülkeyi yönetecek devlet adamları atanacaklar. Aslında kurultayın etkileri belirtilen süre zarfının ötesine geçiyor. Devlet Başkanı Şi Jinping’in 2022 yılında yeniden atanacağı beklentisi var. Şi, parti yayın organında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao’dan sonra en fazla atıfta bulunulan lider konumunda. Şi’nin ülkedeki popülaritesi yüksek. Dolayısıyla bu seneki atamaların 2022 yılı sonrasını etkilemesi mümkün.

Bu sabah Çin’de tüketici ve üretici enflasyonu açıklandı. Tüketici enflasyonu, beklentiler dahilinde %1,6 oranında gerçekleşirken üretici enflasyonu %6,9 oranına hızlandı. Çin’de bu hafta üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ekonominin yılın ilk iki çeyreğinde %6,9 oranında büyüme hızında seyretmesinin ardından %6,8 oranına hafif hız kestiği düşünülüyor. Hafta sonu açıklanan kredi büyümesi iyimser seyrini korudu. Hükümetin, kurultay öncesinde likiditeyi arttırıcı uygulamalarını gözlemledik. Yüksek borçluluk oranına rağmen hükümet bu sene ekonomiyi beklentilerden daha canlı yönetebildi. Ekonomik açıdan, kurultaya güçlü giriliyor. Kurultay sonrasında Çin ekonomisinin gündeminde “finansal istikrar” anahtar kelime rolünü sürdürecektir. Emekliliği yaklaşan Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan önceki hafta daha fazla küresel entegrasyon ve liberalizasyon yönünde açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte “imkansız üçgen” gibi konularda Çin’in kendi yöntemlerini uygulayabildiğinin altını da çizdi. “Finansal istikrar” ile birlikte “Çin usulü küresel entegrasyon” önümüzdeki dönemin temasını oluşturacağa benziyor.

Bugün yurt-içinde bütçe gerçekleşmesini, istihdam verisini ve enflasyon beklenti anketini izleyeceğiz. TSİ 10:00’da TÜİK, Temmuz ayı işsizlik oranını açıklayacak. Türkiye’de demografi (payda) nedeniyle işsizlik oranından ziyade istihdam değişimine (pay) odaklanılması gerektiği görüşündeyiz. Ekonomi, istihdam sağlama kapasitesini sürdürüyor. TSİ 11:00’de Maliye Bakanlığı, Eylül ayı bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Ekonomi yönetimi, bütçe açığını %2 oranında yönetmeyi seçti ve bugünkü gerçekleşmenin de bu yönde gelişeceğini düşünüyoruz. %2, hala sıkı bir oran, özellikle benzer ülkelerle karşılaştırıldığında. TSİ 14:30’da ise merkez bankası, beklenti anketini açıklayacak. Ekim ayına geldiğimizde artık ankette yıl sonu enflasyon beklentisinin çok fazla özelliği kalmıyor. Ancak bir yıl sonrası ve iki yıl sonrasının, yani geleceğe dönük enflasyon beklentileri bize bilgi sunacaklar. Hizmet enflasyonu geleceğe dönük beklentilerin fiyatlama davranışının bir fonksiyonu (Şekil 1). Geleceğe dönük beklentiler düşüş eğilimine girmeden hizmet enflasyonunun rahatlaması kolay değil. Beklentilerde düşüş eğilimi belirene kadar merkez bankasının sıkı duruşunu sürdüreceğini düşünüyoruz.

Yurt-dışında sabahtan Almanya’da toptan satış fiyatları açıklanacak. Sabah Çin’den gelen üretici enflasyonu küresel “reflasyon” teması dahilindeydi. Dolayısıyla Almanya’da toptan satış fiyatları yükselebilir. Öğlen Euro Bölgesi’nin dış ticaret fazlasını, öğleden sonra da ABD’de “Empire” (imparator) imalat endeksini izleyeceğiz. FED’in New York Şubesi tarafından açıklanan “Empire” endeksi (New York eyaletinin maskotu “imparator” olduğu için) bölgesel endeksler arasında her ay en önce açıklandığı için piyasanın ilgisini çeker. Endeksin, ABD ekonomisinin güçlü seyrini yansıtması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): Aselsan ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi ile ilgili olarak imzalanan sözleşme değişikliği ile Aselsan’a toplam 350mn TL tutarında ilave sipariş verilmiştir. Sözleşme değişikliği kapsamında teslimatlar 2019 yılına kadar tamamlanacaktır.

Aselsan’ın bakiye siparişleri Haziran ayı sonunda 6,4 milyar dolar seviyesinde idi. Aselsan Haziran ayı sonundan itibaren, son ek sipariş dahil  toplamda yaklaşık 329mn dolarlık yeni sözleşmeler imzalamıştır. Bakiye siparişlere yeni projelerin eklenmeye devam etmesi şirket için olumludur.

23 Ağustos 2017 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Corus International Trading Ltd. Şirketi -yeni unvanı Tata Steel International’ın 2010 yılında şirkete açmış olduğu tazminat davasıyla ilgili son durumu paylaşmıştır. Buna göre, yapılan yargılama sonucunda, Mahkeme yetkisizlik nedeniyle davanın usulden reddine karar vererek, dosyayı Karadeniz Ereğli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne göndermiştir. Devam etmekte olan davanın bir sonraki duruşma tarihi 19 Ekim 2017 günüdür.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket portföyünde yer alan ve kentsel dönüşüm sürecine giren “Caddebostan Bina”nın inşaat yapı ruhsatı alınmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): İş Bankası, Industrial and Commercial Bank of China’dan (ICBC), ICBC Turkey Bank A.Ş.’nin koordinatörlüğünde 250mn USD tutarında kredi temin etti. Vadesi 3 yıl bir hafta olan kredi, genel kurumsal amaçlar ve dış ticaretin finansmanı çerçevesinde kullandırılacak. Kaynak: Basın

31 Temmuz 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Katmerciler (KATMR, Pozitif): Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile şirket arasında, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) projesi kapsamında olan araçların temini için 73,4mn TL ve 11,4mn EUR toplamı tutarında sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmeye konu teslimatlar 2018 yılında gerçekleştirilecektir.

Diğer yandan, Şirket geçen yıl başlatılan pay geri alım programının sonlandırılmasına ve payların BİST pay piyasasında 16.10.2017 tarihinden itibaren satışına ilişkin duyuru paylaşmıştır.

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Hali hazırda Şirket’in %100 doğrudan bağlı ortaklığı konumundaki TEHAŞ’ın tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirket’e devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesi için SPK’ya başvuru yapılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Kurumlar Vergisi: TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 130 maddelik torba tasarıda daha önce kabul edilen maddelerden olan kurumlar vergisini finansal kuruluşlarda kalıcı olarak %22’ye yükselten madde tasarıdan çıkarılırken, kurumlar vergisinin tüm kurumlar için 2018-2020 döneminde %20’den %22’ye çıkarılmasına dair önerge kabul edildi. Öte yandan önerge ile Bakanlar Kurulu’na kurumlar vergisini yeniden %20’ye düşürme yetkisi de veriliyor. (Kaynak: Reuters)

Rapor için tıklayın.