Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.11.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün ekside kapatan ABD borsaları, bu sabah Çin borsalarındaki yükselişle birlikte vadelilerde yataya geçmiş durumda. Avrupa tarafında, İngiltere Başbakanı May Brexit’te kabine desteğini alırken, Sterlin bu gelişmeden destek bulmaya devam ediyor. EURUSD paritesi de 1,13 seviyesinin üzerinde seyrederken, DXY 97’nin altında. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında da  kısmi değer kazançları görülüyor. Petrol fiyatlarındaki baskıyla havacılık hisseleri eşliğinde pozitif ayrışan BIST100 endeksi de güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve olumlu ayrışmaya devam edebilir. Sert düşüşün ardından dün tepkiyle karşılaşan Brent bu sabah 66 USD’nin altında. Teknik olarak 62 USD seviyesi hedefte kalmaya devam ediyor. Bu sabah, petrol ithalatçısı ülke para birimlerinde olumlu ayrışma görülüyor. Bugün yurtiçinde piyasa etkisi sınırlı olabilecek yoğun veri akışı takip edilecekken, ABD’de perakende satışlar verisi açıklanacak.

MAKROEKONOMİ

Yoğun yurtiçi makro veri gündemiyle perşembe gününe başlıyoruz.

Bugün ekim ayı bütçe dengesi rakamlarını takip edeceğiz. Saat 11’de bütçe rakamlarının paylaşılması bekleniyor.

Eylül ayında özellikle bedelli askerlik ve para cezalarında artışın katkısıyla vergi dışı gelirlerin bütçe dengesini desteklediğini gözlemlemiştik. Vergi gelirleri ise gerek büyümedeki yavaşlama eğilimi gerekse kur artışı sebebiyle (motorlu taşıt vergisi…) reel olarak düşüşünü sürdürmüştü. Harcamalar tarafında ise sermaye giderlerindeki (yatırım) düşüşle tasarruf önlemlerinin etkilerini çok sınırlı da olsa görmeye başlamıştık.

  • Yetkililerin ekim sonunda belirli sektörlerde KDV ve ÖTV indirimine gitmesi ardından dolaylı vergilerde düşüşün kasım ayı itibarıyla kısa vadede öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Nitekim mevcut durumda dolaylı vergilerdeki düşüşün daha belirgin olduğunu görüyoruz (Şekil 1). Bu durum aslında şu tezi de bir kez daha doğrulamakta. Büyümenin yavaşladığı dönemlerde ilk başta dolaylı vergi kaynaklı azalış görülmekte.
  • Aralık ayında KDV ve ÖTV indirimlerinin sona ermesi beklenmekte. Dolayısıyla hem sürenin kısa olması hem de artan satış hacmiyle, gelirlerdeki düşüşün 2017 yılındaki ÖTV indirimlerine nazaran daha sınırlı olması beklenebilir. Dolayısıyla Yeni Ekonomi Programında hedeflenen %1,9 düzeyindeki bütçe açığı/GSYH oranının hala ulaşılabilir olduğu görülüyor.

Bugün ayrıca TSİ 10’da ağustos dönemine ait işsizlik rakamları açıklanacak.

Kamu tarafında tasarruf eğilimi ve büyümenin daha dengeli bir görünüme bürünmesiyle işsizlik oranlarındaki artışın süreceği düşünülmekte. Halihazırda işsizlik oranı temmuz döneminde (haziran-temmuz-ağustos) %10,8 düzeyinde bulunuyor. Özellikle dördüncü çeyrekte işsizlik oranlarındaki yükselişin daha belirginleşebileceğini düşünmekle birlikte Yeni Ekonomi Programında da yıl sonu işsizlik oranı tahmini %12 düzeyinde bulunuyor.

Bugün ayrıca saat 14.30’da kasım ayına ait TCMB beklenti anketi açıklanacak. ÖTV ve KDV indirimleriyle birlikte anket katılımcılarının, yıl sonu enflasyon beklentilerini ne denli şekillendirecekleri önemli olabilir. Halihazırda anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon tahmini %24,2 düzeyinde. (TCMB Enflasyon Raporunda, açıklandığı üzere TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini %23,5 seviyesinde bulunuyor.) Ardı ardına iki aydır cari dengenin fazla vermesi ardından yıl sonu cari açık tahmini olan USD 40,7 milyarın aşağı yönlü revize olması da muhtemel.

Bugün TSİ 16.30’da ekim ayına ait ABD perakende satışlar verisi açıklanacak. Oto hariç perakende satışlar verisinin aylık bazda %0,5 artış göstermesi bekleniyor. Ayrıca kasım ayına ait Philadelphia Fed iş dünyası endeksi de açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Pozitif): Banka’nın 3Ç2018’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %79 oranında artarak 176mn TL’ye yükselmiştir.  Beklenti Banka’nın 135mn TL net kar elde edeceği yönündeydi. Banka’nın net kar payı gelirleri bir önceki çeyreğe göre %46 oranında artarak 3Ç2018’de 363mn TL olarak gerçekleşmiştir. Banka’nın ticari karı çeyreksel bazda 88mn TL artarak karı desteklerken, karşılık giderleri 79mn TL yükselmiştir. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Banka’nın 2018 yılı ilk dokuz ayındaki net dönem karı 372mn TL’ye yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 141mn TL kar açıklanmıştı.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Holding’in CEO’su Ayhan Yavrucu rüzgar ve güneş enerjisine yatırımları artıracaklarını ve Kazakistan’da hafif raylı sistem ihalesine teklif vereceklerini açıkladı. (Kaynak: Bloomberg HT)

Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Pozitif): Özak GYO geleceğe yönelik beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, Şirket 2019’da Büyükyalı’nın teslim edilmesiyle NAD’de güçlü bir sıçrama beklerken, NAD’in, 2019 yıl sonu itibariyle bugüne göre %59 artarak 2,58 milyar TL’ye ulaşması beklenmekte. Büyükyalı’nın 2019 yılında ilk teslimleri ile birlikte satış gelirlerinde de güçlü bir sıçrama bekleniyor. Şirket’in 2018 yılı kira beklentisi 85,6mn TL iken (9A2018: 69,9mn TL), 2019 yılında bunun 114,6mn TL, 2020 yılında ise 133mn TL’ye çıkabileceği öngörülmektedir. Hasılatın da 2019 yılında yüksek bir miktarda artarak 1.309,6mn TL’ye (9A2018: 178,7mn TL), FAVÖK’ün de 618,9mn TL’ye (9A2018: 82,8mn TL) çıkabileceği öngörülmektedir.

Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Negatif): Templeton Strategıcemergıng Markets Fund IV LDC, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 36 milyon TL nominal tutarlı Şok Marketler pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu. Haberin ardından hisse dün günü %3,77 düşüşle tamamladı.

Ziraat Bankası: Banka bağlı ortaklığı kapsamında kurulan Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin 08.11.2018 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne tescil ve 14.11.2018 tarihinde Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilanı yapılarak kuruluş işlemi tamamlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, buıgünden itibaren ikinci seviye tedbir sonrasında paydaki volatilitenin devam etmesi durumunda üçüncü seviye olarak 15 gün süre ile “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbirinin uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan duyurusunda, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul’un Pay Piyasası’nda işlem gören pay senetlerinde, işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla “Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi”nin devreye alındığı hatırlatıldı. Kaynak: Dünya

İBB Su Fiyatları: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da ev ve işyerlerinde su fiyatlarına %15 indirim kararı aldıklarını açıkladı. Haber kanallarında yer alan açıklamasında Uysal, 1 Ocak’tan itibaren su fiyatlarında hem konutlarda hem de iş yerlerinde %15 oranında indirim yapılacağını kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Lokman Hekim (LKMNH, Sınırlı Negatif): Şirket’in 3Ç2018’de ana ortaklık net dönem karı %37,5 oranında azalarak 1mn TL’ye gerilemiştir. Satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,6 oranında artan şirketin brüt karı ise maliyetlerdeki yüksek artışın etkisiyle %15,9 oranında azalarak 7,6mn TL’ye gerilemiştir. Operasyonel giderlerdeki %21’lik artış ve 753bin TL’lik diğer faaliyet gideri ardından faaliyet karı da %39,2 oranında azalarak 3,8mn TL’ye gerilemiştir. Üçüncü çeyrek düşük kar rakamına karşın şirketin ilk dokuz ay ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,5 oranında artarak 5,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor. Toplam fonlama miktarı 120 milyar TL’de sabit kaldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, ABD manşet enflasyon verisinin yukarı yönlü sürpriz yapmaması ve hatta çekirdek enflasyonun %2,1 ile yıllık bazda 6 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi ile birlikte dün yaklaşık 2 baz puan gevşeyerek, ekim sonundan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Bugün de dünkü kapanışa göre yatay %3,12 seviyelerinde işlem görmekte. Petrol fiyatlarındaki düşüş, küresel anlamda enflasyonu düşürücü etki yapabilecek bir faktör dolayısıyla en azından petrol tarafından enflasyonist baskının hafiflemesi tahvil piyasası fiyatlamalarında da belirleyici oluyor.

Dün yurtiçi bono piyasasında anlamlı bir değişim gözlemlemedik. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, 15 baz puan yükselerek günü %20,13 seviyesinden sonlandırdı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN