Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ikinci işlem gününde risk iştahı pozitife dönme yönünde. Dün zayıf gelen Çin ve Avro Bölgesi verileri ardından bugün Asya piyasaları alıcılı. ABD – Çin arasındaki görüşme ardından yapılan olumlu yöndeki açıklamalar da piyasaları destekliyor. Dün ABD tarafından gelen olumsuz haber akışıyla güne kayıpla başlayan BİST100 endeksi, kapanışa doğru gelen alımlarla günü %0,40 oranında artıda ve gün içindeki en yüksek gördüğü seviyeden kapamayı başardı. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın telefon görüşmesi sonrası olumlu haber akışıyla birlikte, gün içinde 5,54 seviyelerini gören Dolar / TL, 5,43’lere kadar gevşedikten sonra günü 5,444 seviyesinden kapattı. Sabah saatlerinde ise Dolar /TL hafif yukarda seyrediyor. Veri tarafında bugün yurt içinde işsizlik verileri ile bütçe dengesi takip edilecekken, yurt dışında ise İngiliz Parlamentosu’ndaki Brexit oylaması yakından takip edilecektir. Ayrıca ABD’de JP Morgan, Wells Fargo gibi büyük bankaların bilançolarını açıklaması bekleniyor.

MAKROEKONOMİ

İngiltere’de beklenen gün geldi. Bugün İngiliz Parlamentosu’nda, aralıkta ertelenen Brexit oylaması gerçekleştirilecek.

  • İngiltere’nin AB’den ayrılması konusundaki anlaşma metni, Başbakan May ve AB arasındaki anlaşma ile sağlanmıştı ancak bu anlaşmanın Parlamento tarafından da onaylanması gerekmekte. Bugünkü anlaşma eğer Parlamento’dan geçmezse, Brexit sürecinin ne yönde ilerleyeceği belli değil. May, güç kazanmak için aralıkta bu oylamayı ertelese de keskin değişen bir ortam olmadığı görülüyor ve anlaşmanın bu haliyle Parlamento’dan geçmeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkacağı tarih ise 29 Mart olarak belirlenmişti. Çıkış tarihine kısa bir süre kalmasına karşın belirsizliklerin önemini koruması, Brexit’in 29 Mart’ın ötesine ertelenebilme veyahut askıya alınabilme olasılığını da artırıyor.

Yurtiçinde bugün saat 10’da ekim dönemine ait işsizlik oranı ve saat 11’de aralık ayına ait bütçe dengesi açıklanacak. Hazine bugün bir yıl vadeli kuponsuz tahvil ile 5 yıllık TÜFE’ye endeksli tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecek.

  • Aralık ayı verisinin seriye girmesiyle 2018 yılı bütçe dengesinin Yeni Ekonomi Programı hedeflerine ne ölçüde yaklaştığını takip edeceğiz. Halihazırda bütçe açığı/GSYH oranı %2 ile %1,9 olan hedefe yakın seyrediyor. Tek seferlik gelirlerle (para ve cezalar, bedelli askerlik, imar barışı…) bütçe dengesi 2018 yılında desteklendi.  Her ne kadar aralık ayları tarihsel olarak yıl içerisinde en yüksek bütçe açığı verdiğimiz ay olsa da YEP tahminindeki bütçe dengesi rakamına ulaşabileceğimiz görülüyor. Ocak-kasım döneminde 54 milyar TL açık veren bütçenin aralık ayında yaklaşık 18 milyar TL açık vermesi halinde Yeni Ekonomi Programındaki hedefi tutturacağız. 2017 yılı Aralık ayında bütçe açığı 20,9 milyar TL gerçekleşmişti. 2019 yılında mali disiplinin sürmesini bekliyoruz, kamuda artan tasarruf eğilimi ile birlikte bütçe kesintilerinin boyutu bütçe dengesinin performansı açısından önemli olacak.
  • Eylül döneminde işsizlik oranı %11,4 ile Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşmişti. YEP’te bu sene sonu için işsizlik oranı tahmini %11,3 idi. 2019 yılında istihdam piyasasının canlanmasına yönelik destekler için İşsizlik Sigortası Fonu’nun kullanılması bekleniyor, böylece bu desteklerin bütçeye etkisi de azaltılacak.

Günün dikkat çeken diğer gelişmeleri ise,

ECB Başkanı Mario Draghi, TSİ 18’te Avrupa Parlamentosu’nda yıllık rapor sunumu yapacak. Detaylarda küresel büyümeye ve para politikasına yönelik yorumlar dikkat çekici olabilir.

ABD hükümeti kısmen kapalı olmasının 4. haftasında ve ülkede bu konuda belirsizlik sürüyor. Trump’ın, bütçe konusunda Demokratlarla anlaşabileceğine yönelik beklentilerin de azaldığı görülüyor. Ülkede bugün veri takvimi görece sakin.

  • TSİ 19.30’da Minneapolis Fed Başkanı, TSİ 21’de Kansas City ve Dallas Fed Başkanı’nın konuşması bulunmakta.
  • TSİ 16.30’da ocak ayına ait New York Fed imalat endeksi açıklanacak.

Bugün JPMorgan dördüncü çeyrek bilançosunu açıklayacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, yurt içinde farklı tür ve vadelerde TL cinsinden 7,5 Milyar Türk Lirasına kadar her türlü yapılandırılmış borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiğini duyurmuştu. Bu kapsamda, ihraç izninin yıllık yenilenmesi için SPK, BDDK ve Borsa İstanbul’a gerekli başvuruda bulunulduğu duyurulmuştur.

25 Ekim 2018 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Bim Mağazalar (BIMAS, Öneri “EKLE”, Nötr): BİM temizlik kağıdı alanında üretim yapan Aktül Kağıt Üretim’in %14 payını 91mn TL bedelle satın alacağını duyurdu. BİM’den KAP’a yapılan açıklamada, hisselerin Yıldız Holding’den devralınacağı belirtildi.

14 Kasım 2018 Tarihli BİM Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Vakıfbank tarafından, bireysel kredi kartlarına ödeme kolaylığı sağlanması, aksamadaki bireysel ve ticari kredilerin yapılandırılması ile takipteki ticari kredi faizlerinin sıfırlanmasına ilişkin yapılandırma paketi açıklandı. Kaynak: AA

Diğer yandan, Banka 210 gün vadeli 100mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

12 Kasım 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına bugünden geçerli olmak üzere ortalama 20, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu artış pompa fiyatlarına motorinde ortalama 20, benzinde ise 16 kuruş olarak yansıyacak. Buna göre, Ankara’da ortalama 5,94 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,14 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 5,81 liradan 6,01 liraya, İzmir’de 5,81 liradan 6,01 liraya yükselecek. Kaynak: AA

Tekstil: İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, enerji zamları, asgari ücret artışı ve dövizdeki yükselişle artan hammadde maliyetleriyle son bir yılda sektör maliyetlerinde %30 artış yaşandığını ve bu artışın önümüzdeki aylardan itibaren fiyatlara yansıyacağını belirterek, buna bağlı olarak iç pazarda daralma yaşanabileceğini söyledi. Daralmanın özellikle yılın ilk altı ayında hissedileceğini belirten Öksüz, sektörün iyi giden ihracat ayağında ise 2019’da çift haneli büyümeye ulaşmayı beklediklerini söyledi. Tekstil ve hammaddeleri sektörünün ihracatı 2018 yılında %4 artışla 10i5 milyar USD olarak gerçekleşmişti. Sektöre ilişkin değerlendirme toplantısında konuşan Öksüz, “2019 hedefimiz 11 milyar doların üzerinde ihracat. Pazarlarımızın %75’inde ihracat artışı hedefliyoruz” dedi. (Kaynak: Reuters)

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 97 milyar TL’den 95 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Dün küresel borsalarda gözlemlediğimiz satış baskısının bugün kısmen geride kaldığını görüyoruz. Bu gelişmeler ışığında ABD 10 yıllıkların faizi, dün %2,65 seviyesine kadar gevşemişti ancak kapanışı %2,70 seviyesinden yapmıştı. Bugün de %2,71 seviyelerine yakın dalgalandığını görüyoruz. ABD 10 yıllıkların faizi, yılbaşından bu yana %2,54-2,74 bandında seyretmekte.

Yarınki Merkez Bankası faiz kararı beklenirken; yurtiçinde faizlerde düşüş eğiliminin sürdüğü dikkat çekiyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, cuma gününe göre 55 baz puan düşerek %18,39 seviyesinden kapandı. 10 yıllık gösterge kağıttaki düşüş 18 baz puan ile daha sınırlı oldu ve faiz %16,49 seviyesinden günü sonlandırdı. Bugün bono piyasasında Hazine ihaleleri izlenecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin