Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Para Politikası Kurulu sabahına zayıflayan risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: Çin’de açıklanan üretim ve tüketim verilerinin beklendiği gibi üçüncü çeyrekte iktisadi faaliyetin hız kaybedeceğine işaret etmeleri. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,4619 seviyesinden geçiyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TSİ 14:00’de Para Politikası Kurulu (PPK) karar metnini kamuoyuna açıklayacak. Bugünkü kararında merkez bankasının faiz parametrelerinde değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Bundan sonraki majör iki gelişme Kasım ayı başındaki enflasyon raporu ve Aralık ayındaki PPK olacaktır. Merkez bankasının enflasyon beklentilerinde iyileşme görmeden mevcut sıkı duruşunu değiştirmeyeceği görüşündeyiz. Pazartesi günü açıklanan ankette geleceğe dönük beklentilerin sabit tutulduğunu gördük (Şekil 1). Bu aslında merkez bankasının mevcut sıkı duruşunun hedef kitlede çağırışım gerçekleştirdiğinin göstergesi. Çünkü; merkez bankasının beklenti anketleri geçmişe dönük kabul edilir. Yani, enflasyon arttığında genellikle enflasyon beklentisi de artar (ya da tam tersi). Ancak Ağustos ayı enflasyonu beklentileri aşarak çift haneye çıkmasına rağmen geleceğe dönük beklentilerde bir değişiklik görmedik. Artış yalnızca yıl-sonu beklentisiyle sınırlı kaldı. Yıl-sonuna üç ay kaldığı için bunu daha çok mekanik baz ayarlaması şeklinde düşünmek gerekiyor. Eğer senenin ilk aylarında benzer bir durumla karşılaşsaydık, sene sonu beklentisi, 12 ay sonrasının beklentisiyle birlikte değerlendirilebilirdi. Ancak artık senenin son dönemine ulaştığımız için bu değişken daha çok formaliteye dönüşmekte.

Her Perşembe günü gibi bugün de TSİ 14:30’da döviz tevdiat hesapları (DTH) ve sermaye akımları açıklanacak. Türkiye’yi ilgilendiren yurt-dışı verisi TSİ 9:00’da Avrupa’daki yeni araç tescilleri. Otomotiv sektörünün rekorlar kırdığı bir yılda Avrupa’da araç talebinin seyri önümüzdeki sene açısından belirleyici konumda.

Yurt-dışında ise İsviçre (SNB, TSİ 10:30) ve İngiltere (BoE, TSİ 14:00) merkez bankalarını izleyeceğiz. SNB, Avrupa Merkez Banaksı için bir öncü gösterge veya bir ayna işlevinde. Bugünkü kararın ardından Frank’ın hala “ciddi ölçüde (significantly) değerli” şeklinde değerlendirilip değerlendirilmediği izlenecek. Piyasanın ilgilendiği konu; Frank’ın Euro karşısında bu sene %7 değer kaybetmesinin merkez bankasında nasıl bir tepkiyle sonuçlanacağı. İngiltere’de ise artan enflasyonun henüz çıktı açığı nedeniyle faiz oranlarında değişikliğe sebep vermeyeceği düşünülüyor. Bu ay da 2 adet çekimser oy ile kararın çıkması muhtemel. Bankanın ekonomisti Haldane’nin önümüzdeki aylarda çekimser oy veren üyeler arasın katılması bekleniyor. Eğer Haldane kararında aceleci davranırsa bugünkü toplantı 6-3 oyla da sonuçlanabilir.

Günün küresel verisi ise TSİ 15:30’da ABD tüketici fiyatları endeksi (TÜFE). Bundan sonra ABD’deki veriler kasırgaların etkisiyle çeşitli sapmalar gösterecekler. Dünkü üretici fiyatları endeksindeki artışın ardından bugün de TÜFE’nin artması muhtemel. ABD’de ekonominin yılın ikinci çeyreğinde güç kazanması bekleniyor. Bu durumda FED’in bir kere daha faiz arttırıp arttırmayacağını enflasyonun seyri belirleyecektir. Önümüzdeki aylarda kasırgaların petrol üretim bölgesi Meksika Körfezi’ni etkilemesi nedeniyle akaryakıt fiyatlarına bağlı enflasyonda artışla karşılaşabiliriz. FED’in bu artışı nasıl değerlendireceği faiz kararında belirleyici rol oynayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Bim (BIMAS, Öneri “TUT”, Nötr): BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, İran’da mağazalaşma konusundaki fizibilite çalışmalarının yaklaşık bir ay içinde tamamlanmasını beklediklerini, ardından bu ülkeye yatırım yapıp yapmama konusunda karar vereceklerini söyledi. BİM, İran’daki yatırım potansiyelini belirlemek amacıyla icra kurulunu yetkilendirdiğini Şubat ayında duyurmuş, Aykaç ise Mart ayında yaptığı açıklamada, pazarı inceleme çalışmalarına başladıklarını söylemişti. (Kaynak: Reuters)

23 Ağustos 2017 Tarihli BIM raporumuz için tıklayınız…

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): 2. oturumu 15.06.2017 tarihinde yapılmış olan İstanbul Beykoz Riva Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin sözleşmesi, Yüklenici Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Tic. A.Ş. ile 13.09.2017 tarihinde imzalanmıştır. İhalede Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri 3.808mn TL iken, Asgari Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 952mn TL’dir. Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı ise %25 iken; Şirket payı toplam gelirinin %20’si Emlak Konut’a ait olacaktır.

11 Ağustos 2017 Tarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Negatif): Koza Holding Anonim Şirketine 2011 yılı hesap dönemi ile ilgili olarak vergi inceleme rapor sonuçlarına göre 17,3mn TL vergi aslı ve 17,4mn TL vergi cezası olmak üzere toplam 34,6mn TL tutarında vergi cezası tebliğ edilmiştir. İlgili vergi cezasına ilişkin Koza Holding A.Ş. tarafından uzlaşma için Gelir İdaresi Başkanlığı Uzlaşma Komisyonuna gerekli başvurular yapılmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından Medium Term Note (MTN) programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 15mn USD tutarındaki borçlanma aracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK’ya başvurulmuştur.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Ağustos ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2017 yılının ilk sekiz ayında, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre %7,4 artarak 500 milyar TL, toplam çek adedi ise %9 azalarak 13 milyon adet seviyesinde gerçekleşmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): Şirket Ankara’da yeni mağaza açıldığını duyurmuştur.

Rapor için tıklayın.