Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.03.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Katalizör eksikliğinde piyasalar karışık seyrediyor. ABD vadeliler hafif ekside seyrederlerken, Asya tarafında zayıf bir görüntü var. Küresel büyüme endişeleri fiyatlamalarda etkisini göstermeye devam ediyor. Mevcut veri setinde de söz konusu endişeleri düşürecek net bir sinyal gözükmüyor. Diğer taraftan, Brexit konusuyla ilgili belirsizlik devam ediyor. İngiliz parlamentosu dün ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğini reddetti. Bu nedenle bugün de ”Brexit’in ertelenmesi” seçeneği oylanacak. Dün oylama ardından değer kazanan Sterlin’de bu sabah geri çekilme görülüyor. Öte yandan, dünkü sert düşüşün ardından Dolar endeksi (DXY) de toparlanma eğilimindeyken, TL ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah sınırlı da olsa baskı altında. Diğer yandan, destek seviyelerinden tutunan BİST100 endeksi bankacılık endeksinin katkısıyla dün %0,47 artışla 102.197 seviyesinden günü kapattı. SPK’nın para piyasası fonlarında değişiklik yapmasıyla mevduat tabanında büyüme beklentisi oluşan bankacılık endeksi dün %2,4’lük sert yükseliş kaydederek endeksi destekledi. Veri tarafına baktığımızda, bu sabah Çin’den gelen perakende satışlar ve sanayi üretim verileri takip edildi. Perakende satışlar beklentiler doğrultusunda gerçekleşirken, sanayi üretimi ise beklentilerin hafif altında kaldı. Verilerle birlikte Çin piyasaları ekside. Bugün yurtiçinde ocak ayı sanayi üretimi takip edilecek. Yurtdışında ise Almanya TÜFE ile ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

MAKROEKONOMİ

İngiliz Parlamentosu, Anlaşmasız Brexit düzenlemesini 308’e karşı 312 oyla reddetti. İngiltere Parlamentosu’nda bugün bir oylama daha yapılacak. Bu oylamada, Brexit’in ertelenmesinin istenip istenmediği sorulacak. 20 Mart Çarşamba gününe kadar da Parlamento’nun Brexit anlaşmasını onaylamaması halinde AB’den çıkışın bir defaya mahsus olmak üzere ileri bir tarihe atılarak, 30 Haziran’a ertelenmesi öngörülüyor. Anlaşmasız Brexit ihtimalini ortadan kaldıran düzenlemenin reddi ardından Euro ve Sterlin’de dolara karşı değer kazancı belirginleşti. Oylamanın ardından EUR/USD paritesi 1,1340 seviyesine kadar yükselirken, GBP/USD paritesi ise 1,3380 seviyesini test etti.

Çin’de bugün sanayi üretiminin beklentilerden zayıf geldiğini bununla birlikte yatırımların güçlü seyrettiğini gözlemledik. Sanayi üretimi, yıllık %5,5 artış beklentisine karşılık 17 yılın en düşük seviyesinde %5,3 yükseldi. Sabit sermaye yatırımları ise yılın ilk iki ayında %6 artış beklentisine karşılık %6,1 yükseldi ve Çin hükümetinin daha aktif bir maliye politikası güderek ekonomiyi desteklemeye çalışmasının meyvesi kısmen gözlenmeye başladı.

Bugün yurtiçinde saat 10’da sanayi üretiminin 2019 yılına nasıl başlangıç yaptığını izleyeceğiz. Reuters anketine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ocak ayında yıllık bazda %7,55 daralması bekleniyor. Ankette beklentiler %5 ila %9,1 aralığında daralma olarak şekilleniyor. Sanayi üretimi aralık ayında %9,8 daralma ile %7,5 daralma beklentisinin üzerinde gerçekleşmişti.

  • Geçtiğimiz senenin dördüncü çeyreğinin büyümesini, iktisadi faaliyet kollarına göre incelediğimizde bir önceki çeyreğe göre bütün ana sektörlerin (tarım, sanayi, inşaat, hizmetler…) yavaşladığını görmüştük. Büyüme verisinin içerisindeki sanayi kalemi de 8 çeyrekten bu yana ilk kez daralmış ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,4’lük bir düşüş göstermişti.
  • Öncü göstergelerde keskin bir iyileşme gözlemlemesek de en kötünün geride kaldığına yönelik sinyaller görüyoruz. Örneğin, şubat ayına ait imalat PMI verisinde ılımlı bir toparlanma gözlemlemekteyiz. Şubat ayında imalat PMI verisi daralma bölgesinde yer alsa da 46,4 seviyesine yükselerek 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Ek olarak bu çeyrekte öncü göstergelerdeki performansı dikkate aldığımızda, iç talepteki ve yatırımlardaki zayıflığın kısmen sürdüğünü gözlemliyoruz. Ancak kredilerdeki toparlanma görünümü bize iç talepteki yavaşlamanın hız kaybettiğine sinyal veriyor. Dolayısıyla büyümede en kötünün geride kaldığını ve özellikle yılın ikinci yarısından sonra ekonominin ılımlı bir toparlanma sürecine gireceği beklentimizi korumayı sürdürüyoruz.

Bugün ayrıca saat 14.30’da mart ayına ait TCMB beklenti anketi açıklanacak. Şubat ayı TCMB beklenti anketinde anket katılımcılarının yıl sonu TÜFE beklentisi %16,45 seviyesinden %15,91 seviyesine iyileşmişti. 12 ay sonrasına ilişkin TÜFE beklentisi de %15,91 seviyesinden %15,47’ye düşmüştü. Anket katılımcılarının bu yıl sonu büyüme beklentisi de %1,4 seviyesinden %1,2 seviyesine gerilemişti. Kur beklentisi ise 2019 yıl sonu için 6 seviyesinin altına gerilemiş ve 5,99 beklenmekteydi. Anket katılımcılarının özellikle büyümeye ve kura yönelik revizelerinin boyutu önemli olabilir.

Bugün TSİ 10’da Almanya’da şubat ayına ilişkin final TÜFE verileri açıklanacak. Almanya’da aylık bazda TÜFE ocak ayında -%0,8 gerileme göstermişti. Aylık TÜFE’de şubat ayına ilişkin öncü veri ise %0,5 seviyesinde gerçekleşmişti, benzer şekilde aylık TÜFE’nin nihai olarak %0,5 yükselmesi beklenmekte. Yıllık TÜFE de geçen yılın ekim ayından bu yana kademeli bir şekilde gerileyerek ocak ayında %1,4 seviyesine kadar düşüş göstermişti. Yıllık TÜFE’nin, şubat ayında ise hafif yükselişle %1,6 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bugün TSİ 15:30’da ABD’de ise şubat ayına ilişkin aylık ve yıllık bazda ithalat ve ihracat fiyat endeksleri verileri açıklanacak. ABD’de aylık bazda ihracat fiyat endeksi ocak ayında -%0,6 oranında gerilemişti. İhracat fiyat endeksinin, şubat ayında %0,1 yükselmesi beklenmekte. Aylık bazda ithalat fiyat endeksi ise, ocak ayında -%0,5 gerilemişti. Ocak ayında ithalat fiyatlarındaki gerileme, büyük oranda petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşlerden kaynaklanmıştı. Aylık bazda ithalat fiyat endeksinin, şubat ayında ise %0,3 artması beklenmekte. ABD’de TSİ 17’de yeni konut satışları ve TSİ 15’de inşaat izinleri de açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Bim Mağazalar (BIMAS, Nötr): BİM Birleşik Mağazalar mevcut 303,6mn TL ödenmiş sermayesini, tamamı 2018 karından karşılanarak 607,2mn TL’ye çıkarmak için SPK’ya başvurdu.

Verusa Holding (VERUS): Şirket’in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana’da toplam 8,5bin m2’lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 35,9bin m2’lik arsa alımları ile birlikte Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’ye ait arsaların toplamı 44,4bin m2 olmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, uçuş emniyetini teminen Türk hava sahasının Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi hava araçlarına kapatıldığı bildirildi.  Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uçuş emniyetini teminen Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk hava sahasındaki uçuşları durdurulmuştur ancak söz konusu hava araçlarının ülkemiz içinde, ülkemize veya ülkemizden yapılacak olan yolcusuz intikal uçuşları hariç tutulmuştur.” ifadelerine yer verildi. Kaynak: AA

Kredi Derecelendirme: Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin potansiyel büyümesini yüzde 4,3 olarak tahmin ettiğini belirtti. Fitch’in dün yayınladığı ve gelişmekte olan 10 ülkeye yönelik 5 yıllık büyüme öngörülerini içeren rapora göre, bu tahmin son raporda öngörülen rakamın 0,5 puan altında bulunuyor. Raporda ayrıca bu rakamın, yatırımların GSYH’ya oranındaki düşüşün de etkisiyle, geçen yılki TL krizinden bu yana yaşanan dış unsurlardaki sert düzeltmeyi yansıttığı belirtildi. Bu durumun sermaye ve dolayısıyla iş gücü verimliliğindeki büyümenin önceden tahmin edilenden belirgin derecede daha düşük olmasına neden olacağı belirtildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kristal Kola (KRSTL): Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satınalma Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu 28/02/2019 tarihindeki 11mn adet 500 ml Alüminyum kutu ambalajlı Didi marka soğuk çay ihalesi için teklif verdiğini bildirmişti. Şirket’e dün ulaşan, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satınalma Dairesi Başkanlığı’nın yazısında: “11milyon adet 500 ml Alüminyum kutu ambalajlı  Didi marka soğuk çay ihalesini  Şirket’in kazandığı hususu  Şirket tarafına bildirilmiştir.

Safkar Ege Soğutmacılık Klima (SAFKR): Şirket, 50 adet Trolleybus için; 50 set Yolcu Salonu Kliması ve Sürücü Kabin Klimalarını kapsayan 336.000 Euro bedelli bir ihracat bağlantısını kesinleştirmiş olup,sözleşme imzalamıştır. Sözleşme koşullarına göre teslimatlar 5 ay içerisinde tamamlanacaktır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 88 milyar TL’den 75 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD TÜFE ardından ÜFE’nin de ılımlı seyretmesi, Fed’in faiz artışlarında sabırlı olacağı görünümünü korumaya devam etti. Gelecek haftaki ABD Merkez Bankası toplantısında halihazırda para politikası görünümünde bir değişiklik beklenmiyor. Ilımlı enflasyon göstergeleri de Fed’in güvercin tutumunu koruyacağını bir kez daha teyit ediyor. ABD 10 yıllıkların faizi dün %2,60-2,62 dar bandında hareket ettikten sonra günü %2,62 seviyesinden sonlandırdı. Bugün de %2,62 seviyelerinde dengelendiği gözlenmekte.

USD/TL kuru 5,46 seviyesinin etrafında sakin bir seyir izlese de tahvil faizlerinde sınırlı yükselişin yaşandığını görüyoruz. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 9 baz puanlık artışla %18,79 seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 21 baz puanlık artışla %15,86 seviyesine yükseldi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin