Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

FED’in para politikası kurulu (FOMC) sabahına Dolar güçlenmesi ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,09 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8449 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 22:00’de FED, yılın son FOMC kararını açıklayacak. Yarım saat sonrasında TSİ 22:30’da görev süresi dolmak üzere olan Başkan Janet Yellen, tahminen son kez basın toplantısı gerçekleştirecek.  Piyasa, FED’in önümüzdeki yıl 2 kere faiz arttırmasını beklemekte. FED’in mevcut yönlendirmesi ise (mavi noktalar) 3 adet faiz arttırımı. Seneye, ne kadar çok faiz arttırım beklentisiyle başlarsak, Gelişen Ülkeler açısından aynı oranda riskler azalıyor. Çünkü; mavi noktalar FED’in sanal faizi ve piyasanın asıl tepkisi cari faiz yerine sanal faiz. Örneğin bugün FED’in faizi 25 baz puan arttırması piyasada çoktan fiyatlandı. FED’in faiz arttırım sürecinde 2016 – 2017 döneminde mavi noktalardaki ayarlamalar Gelişen Ülkeler’e sene içerisinde “pozitif” risk şokları şeklinde geri döndü.

Dün ABD’de açıklanan üretici fiyatları enflasyonu beklentilerden yüksek çıktı. Bugün TSİ 16:30’da küresel reflasyonun ABD tüketici fiyatlarına yansıdığını görebiliriz. Yıllık enflasyonun açıklanacak veride %2,2 oranına yükselmesi bekleniyor.   Benzer şekilde dün İngiltere’de açıklanan enflasyon verisinde de küresel reflasyonun yansımalarını gördük. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney %3 tolerans bandının ihlal edilmesiyle hükümete mektup yazmak durumunda.  Önümüzdeki yıl, tüketici fiyatlarında küresel reflasyon belirginleşebilir. Her ne kadar dijitalleşen “yeni ekonomi” konjonktüründe Amazon ve benzer Internet hizmetlerinin fiyatlama gücü ağır bassa da halen “eski ekonomi”nin sepette yeri bulunuyor. Ekonomik projeksiyonlar bölümünde çekirdek enflasyon oranının yükseltildiğini görebiliriz. Bugün piyasanın FOMC kararında gözlemleyeceği ana değişken mavi noktaların 2018 yılı için kaç kere faiz arttırımına işaret edeceğiz. Eğer FOMC üyeleri mevcut 3 adet yerine 2018 yılı faiz arttırımlarını 4 adede yükseltirlerse Dolar güçlenmesi sürebilir.

TSİ 13:00’de Avrupa’da Ekim ayı sınai üretim verisi açıklanacak. Majör ekonomiler Ekim ayı verilerini açıkladılar. Özellikle Almanya’daki çalışma günü bağlantılı çıktı kaybı bugün Avrupa verisinin zayıflığıyla sonuçlanabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Isuzu (ASUZU, Sınırlı Pozitif): Şirket Çekya’da yerleşik Tatra Export s.r.o ile lojistik amaçlı ağır kamyon üretimine yönelik olarak işbirliği anlaşması imzalamıştır. Anlaşma kapsamında üretilecek yeni ürün grubuna ilişkin şasi alt yapısının Tatra Export s.r.o.’dan tedarik edilmesi, şasi ve araç üst yapısının Şirket bünyesinde tamamlanması ve üretilen araçların ağırlıklı olarak Türkiye pazarına satılması planlanmaktadır. 5 yıllık bir süre zarfı için imzalanmış olan anlaşmada, Tatra Export s.r.o.’dan yapılacak alım konusunda herhangi bir tutar yer almamaktadır.

Bagfaş (BAGFS, Nötr): Bulgaristan ve Yunanistan’a ihraç edilmek üzere Dreymoor ve Teotrade firmalarından sırasıyla 4.000 ton NPK 15.15.15 ve 3.000 ton NP 20.20 gübresi siparişleri alınmıştır. Siparişlerin toplam tutarı 2,1mn USD olup, sevkiyatların Ocak ayında tamamlanması planlanmaktadır.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Almanya’da faaliyet gösteren bağlı ortaklığı İşbank AG’nin ödenmiş sermayesinin 145mn EUR’dan 170mn EUR’a çıkarılmasına karar verilmiş olup Banka tarafından söz konusu sermaye artırımından doğacak 25mnn EUR’luk rüçhan hakkı kullanılacaktır.

2 Kasım 2017 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Nötr): Bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin sermayesinin, toplam 70mn TL artırılarak 190mn TL’den 260mn TL’ye yükseltilmesi nedeniyle, rüçhan hakkının nakit alacaklarından karşılanmak suretiyle 57.314.526 TL tutarında kullanılmasına bu şekilde %71,28 oranındaki payın %74,14 oranına yükseltilmesine  karar verilmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirketin %99,7 oranında bağlı ortaklığı olan Zorlu Solar Pakistan Limited’in 100bin Pakistan Rupisi olan mevcut sermayesinin 2,5milyar Pakistan Rupisi’ne yükseltilmesine ilişkin yapılacak sermaye artırımına sahip olunan pay oranında iştirak edilmesine karar verilmiştir.

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri (AKGUV, Nötr): Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açmış olduğu Antalya Adliyesi Özel Güvenlik Hizmet Alımına ilişkin ihalenin “1.920.572 TL + KDV” bedelli sözleşmesi imzalanmıştır.

Rapor için tıklayın.