Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ekonomik veri takviminin hareketleneceği haftaya bugün Ödemeler Dengesi ile başlayacağız. TSİ 10:00’da merkez bankası, Eylül ayı ödemeler dengesi tablosunu açıklayacak. İlgili ayda 8,1 milyar ABD Doları ticaret açığı kaydedildi. Geçtiğimiz yılın aynı ayında ticaret açığı 4,4 milyar Dolar idi. Gelen turist sayısı yıllık bazda %42,8 oranında arttı. Turist sayısındaki artışa bağlı, turizm geliri 3 milyar Dolar’a yaklaşabilir. Geçtiğimiz yıl Eylül ayındaki turizm geliri 2 milyar Dolar tutarındaydı. 3,7 milyar Dolar daha fazla ticaret açığına karşın 1 milyar Dolar daha fazla turizm gelirinden bahsedebiliriz. Geçtiğimiz yıl 1,6 milyar ABD Doları tutarındaki cari açığın bu sene 4 milyar Dolar seviyesine yaklaşması mümkün. Bu durumda 12 aylık cari açık toplamı da 39 ila 39,5 milyar Dolar tutarını aşacaktır. Bunun içerisinde net 8,7 milyar Dolar altın ithalatı payı bulunduğunu değerlendirmek gerekiyor. Aslında 30 milyar Dolar civarında seyreden yıllık temel mal ve hizmet dengesi, altın ticareti nedeniyle neredeyse üçte bir oranında daha fazla görünüyor.

Eylül ayında tahminen ithalat, belirli ölçüde stok biriktirmek amacı ile güçlendi. Kurdaki değer kaybı ile birlikte Ekim – Kasım döneminde ihracat güçlü seyrini sürdürürken ithalatın düşmesi söz konusu. Altın ticaretindeki oynaklığı dışarıda tuttuğumuzda yılın son döneminde temel mal ve hizmet dengesi bu seneki iyileşen seyrini pekiştirebilir. Cari açığın finansmanı ise ağırlıklı portföy akımları ile sağlanmakta. Bu hafta Hazine’nin 2 ve 10 yıl vadeli ihalelerini izleyeceğiz. Uluslararası yatırımcıların devlet tahvillerine ilgisi sürebilir.

Öğleden sonra TSİ 14:30’da merkez bankası bu sefer beklenti anketini yayımlayacak. Ankette yapılan teknik düzenlemeyle artık 5 ve 10 yıl sonrasının enflasyon beklentilerini görebileceğiz. Haftanın geriye kalanında yurt-içine yönelik bütçe ve iş gücü verileri Çarşamba günü açıklanacak. Yurt-dışında ise bugün öğleden sonra TSİ 16:00’da Rusya’da üçüncü çeyrek büyümesini izleyeceğiz. Büyümenin hafif yavaşlamayla yıllık %2,2 seviyesine düşmesi bekleniyor (Haftalık Veri Takvimi, 10 Kasım 2017). ABD’de TSİ 22:00’de bütçe gerçekleşmesi açıklanacak. Haftanın geriye kalanında yurt-dışına yönelik Çin ve ABD’de üretim ve tüketim verilerini gözlemleyeceğiz. İlaveten ABD’de enflasyon ve konut verileri de açıklanacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,13 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8576 seviyesinden geçiyorlar.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in Ekim ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %53 oranında artarak 162,5mn TL’ye yükselmiştir. Ekim ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2017 yılının ilk dokuz ayındaki prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %22 oranında artarak 1,59milyar TL’ye yükselmiştir.

Karsan (KARSN, Nötr): Bükreş Belediyesi’nin 320 adet 12 metre, 50 adet 10 metre ve 30 adet 18 metre otobüs ihalesine teklif verilmek suretiyle katılım sağlanmıştır. Söz konusu ihale kapsamında 10 metre ve 18 metre otobüslerin sözleşme tarihinden itibaren 1 yıl içinde, 12 metre otobüslerin ise sözleşme tarihinden itibaren 4 yıl içinde teslim şartı aranmaktadır. İhale, otobüslerin 8 yıl boyunca satış sonrası hizmetlerinin sağlanmasını da kapsamaktadır. İhale sonucu ihale mercii tarafından yapılacak puanlama (%50 fiyat; %50 teknik şartname) sonucuna göre belirlenecektir.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell’in hissedarlarından Alfa, Çukurova’nın 2014 yılında aldığı kredi karşılığı Ziraat Bankası’na rehinli hisselerini almakla ilgilenirken; üç yıl ödemesiz süresi biten kredinin ilk taksidini tamamlayamayan Çukurova ise bankaya borcunu kapatmak için söz konusu hisselerin satışı da dahil çeşitli seçenekleri değerlendiriyor. Konuya yakın iki kaynak Alfa’nın hisseleri almak için harekete geçmesini beklediklerini belirterek, iyi bir teklif olması halinde Çukurova’nın hisseleri satmayı değerlendirebileceğini söyledi. Kaynak: Dünya

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Enerji Pakistan Ltd. (“Zorlu Enerji Pakistan”), Pakistan’ın Sindh bölgesinde bulunan mevcut Jhimpir sahasında hibrit olarak geliştirmeyi planladığı 30 MW’lık güneş enerji santrali projesi için Pakistan Alternative Energy Development Board’dan önlisans almıştır.

Zorlu Enerji Pakistan’ın aynı sahada faaliyette olan 56,4 MW kurulu güce sahip rüzgar enerji santrali bulunmakta olup kurulması planlanan hibrit santral ile rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üretilerek ulusal şebekenin daha verimli kullanılması amaçlanmaktadır. Bu proje aynı zamanda Pakistan’ın rüzgar ve güneşten elektrik üreten ilk hibrit projesi olacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan “Ülkemi̇ze Kruvaziyer Gemi̇ i̇le Turist Getiren A Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Kararın Uygulama Usul ve Esaslarına Dai̇r Tebli̇ğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Temmuz ayında alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda sağlanacak desteğin usul ve esaslarının belirlendiği tebliğde, destekten en az 750 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile Türkiye’ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarının yararlanacağı aktarıldı. Tebliğde, Türkiye’de kruvaziyer hizmeti veren limanlara, 26 Eylül 2017’den başlamak üzere 31 Aralık 2017’ye kadar 750 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A Grubu seyahat acentalarına getirdiği turist başına 30 dolar destek sağlanacağı belirtildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Tukaş Gıda (TUKAS, Sınırlı Pozitif): Manisa’da, Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içinde, 64,1bin metrekare toplam 3,8mn TL bedelle Şirket’e tahsis edilen arsaya ilaveten 51,5bin metrekare arsa toplam 3,1mn TL bedelle Şirket’e tahsis edilmiştir. Toplam tahsis edilen arsa 115,6bin metrekaredir.

Diğer yandan, Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içinde, şirkete tahsis edilen 64,1bin metrekare arsanın üzerine zeytin, konserve ve turşu üretim tesisi kurulmasına yönelik olarak, maliyeti 79mn TL tutarında tahmin edilen bina ve makine yatırımlarının yapılmasına, yatırımların bölgesel teşvik uygulamalarında sağlanan başta istihdam desteği, KDV istisnası ve diğer destek unsurlarından yararlanmak için ilgili teşvik kapsamı içerisinde resmi kurum ve kuruluşlara gerekli başvuruların yapılmasına karar vermiştir.

Rapor için tıklayın.