Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.04.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşları kaygılarının azaldığı ortamda jeopolitik gelişmeler Lira varlıklar üzerinde baskı yapmıştı. Her iki konu da risk unsuru olarak dursa da, ortamın bir miktar sakinleştiği söylenebilir. Üç günlük sert düşüşün ardından BIST100 dün pozitif bir görünümle 110bin seviyesinin üzerinde günü kapattı. Diğer yandan, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın gerekirse ilave sıkılaştırma yaparız açıklamasının da katkısıyla TL varlıklar dün olumlu bir görüntü sergiledi. TL, sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) dün %1’e yakın değer kazandı. Bu sabaha baktığımızda, dün pozitif bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da olumlu bir görüntü hakim. Çin tarafında ise satış baskısı var ki bu sabah açıklanan ticaret dengesi verisinde ticaret fazlası beklenirken Mart ayında ticaret açığı verilmesi baskının arkasındaki neden. ABD piyasaları da bilanço sezonuna (beklentiler olumlu) odaklanırken, olumsuz bir haber akışı olmadıkça mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Endeksin güne de hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Öğleden sonra ABD’de açıklanacak iş ilanları (JOLTS) ve Michigan Üniversitesi’nin beklenti anketi verilerinin etkisi sınırlı kalabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket, Yapı ve Kredi Bankası’ndan 30.10.2014 tarihinde kullandığı 62,5mn USD ve 50mn EUR tutarındaki proje kredilerinin kredi sözleşmesi çerçevesinde; Yapı ve Kredi Bankası lehine, İstanbul Kadıköy’de kayıtlı taşınmazda kat mülkiyeti tesisi sonrasında 1.derecede 310mn TL tutarında ipotek tesis edilmiştir.

Bolu Çimento (BOLUC, Nötr): Sahip olunan, 25.03.2014 başlangıç 25.03.2017 bitiş tarihli Gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası destek unsurlu yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi yapılmış ve teşvik belgesi kapatılmıştır.

Do&Co (DOCO, Sınırlı Pozitif): DO & CO Aktiengesellschaft, Avusturya Havayolları’na Avusturya’da ikram hizmetleri sunulmasına ilişkin uluslararası ihaleyi kazandığını bildirmektedir. Üç yıl süreyle geçerli olan yeni sözleşme 1 Ocak 2019 itibariyle başlayacak olup üç yıl daha uzatma opsiyonu bulunmaktadır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, “EKLE”, Pozitif): Şirket tarafından dün yapılan İstanbul Bakırköy Florya Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda; Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 832,5mn TL olmuştur. İhaleye esas taşınmazların tespit edilen asgari bedeli 383,5mn TL idi. Buna göre ihalede oluşan çarpan 2,2x olurken; bu oran 2017 yılında yapılan ihalelerdeki 1,83x çarpanın üzerindedir.

Bu projede; elde edilecek “Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri”nin yaklaşık %71,43’ü Şirkete, yaklaşık %28,57’si ise Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ait olacaktır. (GSRAY, Pozitif)

8 Mart 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Yönetim Kurulu, 28.03.2018 tarihinde yapılan 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı kararları neticesinde Şirketin çıkarılmış sermayesinin 6 milyar TL Kayıtlı Sermaye Tavanı içerisinde, %8,6956 nispetinde arttırılarak 4,6 milyar TL’den 5 milyar TL’sına çıkarılmasına, 400mn TL tutarındaki artırımın 170mn TL’sının 2017 yılına ait 1. Temettüden, 230mn TL’sının 2.Temettüden karşılanmasına ve bu kapsamda Nama yazılı 4,6 milyar adet pay sahiplerine ellerinde bulundurdukları beher hisseye %8,6956 oranında bedelsiz hisse verilmesine, yapılan artıştaki sermayeyi temsil edecek hisse senetlerinin Nama yazılı hisse senedi olarak düzenlenmesine, bu kapsamda hazırlanan sermaye artırımına ilişkin ihraç belgesi’nin onaylanması için SPK’ya müracaat edilmesine karar vermiştir.

6 Mart 2018 Tarihli Enka İnşaat Raporumuz için tıklayınız.

Kerevitaş Gıda (KERVT, Pozitif): Şirket çıkarılmış sermayesinin 23,9mn TL’den, 638,1mn TL tutarında %2670 oranında bedelsiz artırılmak suretiyle 662mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur. Artırılacak 638,1mn TL sermayenin tamamının finansal tablolarda yer alan hisse senedi ihraç primlerinden karşılanmasına karar verilmiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka, Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı’nın (ESV) ve Vakıfbank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı’nın (ÖSGV) bağlı ortaklıklarındaki paylarının, hazırlanan değerleme raporlarının ortalama değerleri dikkate alınarak anılan sandıkların paylarına isabet eden tutarlar üzerinden Banka tarafından ilgili sandıklara teklifte bulunulması ve varılacak anlaşma neticesinde belirlenecek değerler üzerinden bağlı ortaklık paylarının Banka tarafından satın alınması konusunda Genel Müdürlük makamı yetkili kılınmıştır.

Vakıfbank EVS, Vakıf Gayrimenkul Değerleme’nin %8,57’sine ve Vakıf Pazarlama’nın % 9,30’une sahiptir. Vakıfbank ÖSGV, Vakıf Gayrimenkul Değerleme’nin% 31.43’üne, Vakıf Pazarlama’nın% 8,35’ine, Vakıf Faktoring’in % 2,54’üne, Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in ise% 0,25’ine sahiptir.

15 Şubat 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Turizm: Ülkemize turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına destek sağlanması hakkında kararın uygulama usul ve esaslarına dair tebliğ ile ülkemize kruvaziyer gemi ile turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına destek sağlanması hakkında kararın uygulama usul ve esaslarına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldı. Motorinin litresine önceki gün de 17 kuruş zam yapılmıştı. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, BOSSA.E  ve ISGSY.E payları 13/04/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 27/04/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin