Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.09.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Ticaret savaşlarına yönelik endişeler devam ederken haber akışı da yakından takip ediliyor. Çin, Dünya Ticaret Örgütü’nden ABD’ye ticari yaptırım için izin istediğine yönelik haber akışı Asya borsalarında baskı yapıyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları ise bu sabah vadelilerde yatay. ABD’den iyi gelen veriler ve petrol fiyatlarındaki artışla beraber ABD on yıllık tahvil faizi %3’e yaklaşıyor. Bu ortamda da, halihazırda kırılgan olan Gelişmekte Olan Ülke kurları bu sabah hafif de olsa baskı altında. Yarınki kritik merkez bankası toplantısı öncesinde TL de GOÜ para birimlerine paralel hareket ediyor. Dün BIST100 endeksi ise, bir önceki gün sıkışma alanının altına kapatmasına rağmen düşüş göstermedi. İşlem hacmi de görece düşük kalmaya devam ederken, endeks günü artıda kapatmayı başardı. Endeksin bugüne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

MAKROEKONOMİ

Bugün gerek yurtiçi gerekse yurtdışında veri gündemi oldukça sakin. Trump, Çin’e getirebileceği ek gümrük vergilerini gündeme taşıdıktan sonra bu hafta sessizliğini koruyor. Piyasalar Washington ve Beijing arasındaki ticaret gerilimine dair gelebilecek en küçük haber akışına odaklanmış durumda.

Yaklaşık bir ayın en yüksek kapanışını yapan ABD 10 yıllık tahvil faizi, %3 seviyesine yaklaşmış durumda. Pozitif seyreden ABD verileri eylül ayındaki faiz artırımını güçlendirirken; aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutuyor. Bu durum hem kısa vadedeki faizleri hem de uzun vadedeki faizleri yukarı çekiyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi de %2,74 ile 10 yılın en yüksek seviyesinde. Petrol fiyatlarının da yükseliş kaydetmesi enflasyonda yukarı yönlü riskleri canlı tutarak faizlere kısmi bir katkı sağlıyor. Petrol fiyatları, hem ABD’deki Florence kasırgası hem de yaptırımların İran petrol ihracatını baskılamaya başlamasıyla yönünü yukarı çevirmiş durumda. Brent petrolün varil fiyatı USD 79,6 seviyelerinde, ABD ham petrolün varil fiyatı 4 Eylül’den bu yana ilk kez USD 70 seviyesini aştı. Kasırga alarmı geride kaldıktan sonra İran’a yaptırımlar petrol fiyatlarını baskılamaya devam edebilir. Ancak artan ticaret gerilimleri küresel büyümenin önümüzdeki dönemde yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumda talep ile arzın nispeten dengelenmesiyle sonuçlanabilir ve fiyatlardaki sert artışları sınırlayabilir.

Bugün TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Haziran ayında aylık %0,7 düşüş gösteren verinin temmuz ayında %0,5 gerilemesi bekleniyor.

Bugün TSİ 15.30’da ağustos ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık %0,2 artış sergilemesi bekleniyor. Çekirdek ÜFE’nin de yıllık olarak %2,7 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. Ağustos ayında ticaret ağırlıklı dolar endeksi aylık bazda ortalama %1,1 artış kaydetmişti. Dolardaki küresel değerlenme eğilimi nedeniyle ÜFE’deki artışların daha ılımlı seyretmesi beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Mavi Giyim (MAVI, Pozitif): Şirket 2. çeyrek (Mayıs-Temmuz dönemi) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ana ortaklık net dönem karı %62,9 artışla 27,8mn TL oldu. Mavi Giyim’in satış gelirleri 2Ç2018’de geçen yılın aynı dönemine göre %31,5 artışla 526,6mn TL olurken, satışların maliyeti %25,1 artışla 237mn TL oldu. Brüt kar ise %37,1 artışla 289,6mn TL’ye yükseldi. Brüt kar marjı ise 2,3 puan artışla %55 oldu. Operasyonel giderler %32,7 artışla 224,9mn TL’ye yükseldi. Diğer faaliyetlerden 6mn TL gelir kaydedildi. Faaliyet karı %58,9 artışla 70,8mn TL olurken, faaliyet karı marjı 2,3 puan artışla %13,4’ü gösterdi. FAVÖK ise %48,5 artışla 83,4mn TL oldu. FAVÖK marjı 1,8 puan artışla %15,8’e yükseldi. Net finansman gideri 2Ç2017’ye göre 14,4mn TL artışla 35mn oldu. 7,5mn TL’lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 27,8mn TL ile 2Ç2017’ye göre 10,7mn TL artış gösterdi. 2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı %50 artışla 51,2mn TL’ye ulaştı.

Şirket 2. çeyrek sonuçları sonrasında 2018 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre daha önce %25 olan konsolide gelir büyümesi beklentisi %30’a, Türkiye perakende birebir gelir büyümesi ise %16’dan %20’ye yükseltildi. %14’ün üstü olan FAVÖK marjı beklentisi ve 1’in altında net borç/FAVÖK beklentisi ise sabit kaldı. Diğer taraftan, önceden 25 net yeni Türkiye perakende mağaza açılışı tahmini, 20 net yeni mağaza ve 15 mağaza genişleme olarak güncellendi. Şirket ayrıca, toplam gelirinin %5’ine kadar yatırım harcaması öngörüsünü korudu.

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket’in 2018 Ağustos ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 oranında artarak 246,5mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %6 oranında artarak 143,1mn TL olmuştur. Ağustos ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2018 Ocak – Ağustos dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %41 oranında artarak 2.179mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %13 oranında artarak 1.453nmn TL olmuştur.

BİM (BİMAS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Yönetim Kurulu 11 Eylül 2018 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016 tarihli Basın Duyurusu’na istinaden 08.05.2018 tarihinde başlatılan pay geri alım programının; 1) 11 Eylül 2018 tarihi itibariyle sonlandırılmasına, 2) Program dahilinde gerçekleştirilen işlemlerle ilgili kamuyu aydınlatma yükümlülüklerinin yerine getirilmesine, 3) İlgili işlemlerin toplanacak ilk Genel Kurul Toplantısı’nda ortakların bilgilerine sunulmasına, karar vermiştir.

İlgili geri alım programı kapsamında 2.587.553 adet BİM hissesine tekabül eden 174.618.285 TL’lik alım yapılmış olup sahip olunan payların şirket sermayesi içindeki oranı %0,852’dir. Alımların finansmanı Şirket iç kaynaklarından sağlanmıştır. Alımlar en düşük 63,45, en yüksek 72,45 TL ve ortalama 67,48 TL birim pay fiyatlarından gerçekleştirilmiştir.

DO & CO (DOCO, Pozitif): Şirket, Iberia ve Iberia Express’in Madrid kalkışlı uçuşlarında ikram ve dağıtım hizmetlerinin sunulmasına ilişkin açılan ihaleye katıldığını ve 10 yıllık ikram ve dağıtım hizmetleri sözleşmesi ile ilgili niyet mektubu imzaladığını bildirdi. İkram hizmetleri, 2020 Mayıs ayındanitibarenIberia ve Iberia Express’in Madrid havalimanı kalkışlı kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında ikram ve dağıtım ile ilgili verilecek tüm hizmetleri kapsamaktadır.

Şirket ayrıca, British Airways’in Londra kalkışlı uçuşlarında ikram ve dağıtım hizmetlerinin sunulmasına ilişkin açılan ihaleye katıldığını ve 11.9.2018 tarihinde, British Airways’in Londra Heathrow havalimanı kalkışlı kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında ikram ve dağıtım ile ilgili verilecek tüm hizmetleri kapsayan, 2020 Nisan ayından itibaren başlamak üzere 10 yıl süreli ikram sözleşmesine ilişkin ihaleyi kazandığını bildirdi.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE” Nötr): Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy’un sahip olduğu Kuşadası’ndaki 5 yıldızlı Fantasia Hotel De Luxe oteli icra üzerinden Ulusoy Holding’ten alacaklı olan ve tek teklif veren Garanti Bankası’na satıldı. Ulusoy grubuna ait enerji şirketinin borcu nedeniyle 102mn TL satış bedeli konulan denize sıfır 335 oda ve 2 kral dairesine sahip otel, 75mn TL’ye satıldı. Kaynak: Hürriyet

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi’nin temmuz ayı sonuçlarına göre 2018 Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında %22,4 artış kaydederek 273 puana yükseldi. AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Temmuz 2018’de İstanbul’da 1.196 TL, Anadolu’da 937 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Temmuz 2018’de 1.041 TL oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Polisan Holding (POLHO, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, POLHO.E payları 12/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 26/09/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Deniz Gayrimenkul (DZGYO): Kredi derecelendirme kuruluşu KOBİRATE Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş.’nin, şirkete ilişkin yürüttüğü kredi derecelendirme süreci sonucunda şirketi “yatırım yapılabilir” kategoride derecelendirerek; Uzun Vadeli Ulusal Notunu (TR) AA-, Kısa Vadeli Ulusal Notunu (TR) A-1, her iki not görünümünü ise “Negatif” olarak belirlemiştir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 178,7 milyar TL’den 174 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25’ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

TCMB’nin sıkılaşma yönündeki sinyali ardından bono piyasasında faizlerde gözlenen gevşeme yerini yükselişe bırakmış durumda. Pazartesi günü gibi dün de faizlerde hafif satıcılı bir görünüm takip edildi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 100 baz puan artarak %25,4 seviyesinden kapandı. 10 yıllık kağıdın faizi ise 46 baz puan yükselerek iki gün aradan sonra tekrar %20 seviyesinin üzerine çıktı. Hazine’nin, eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde gerçekleştirdiği 12 Ağustos 2020 itfalı iki yıl vadeli gösterge tahvil ihalesinde de ortalama bileşik faiz %25,11 gerçekleşti.

Düne %2,93 seviyesinden başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi, %2,97 seviyesine hızlanmış durumda. Tarım dışı istihdam sonrası faiz artırım beklentilerinin canlılığını koruması 10 yıllıkların faizini yukarı çekmiş durumda. Nitekim ABD 2 yıllık tahvil faizi de %2,74 seviyesi ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN