Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Salı günü sabahına iyimser risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: Risk iştahının yeniden yükselmesiyle S&P500 endeksinin rekor seviyeye ulaşması. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,4093 seviyesinden geçiyorlar. Dün yurt-içi verilerle yoğun bir gün geçirdik. Sabahtan milli gelir hesabıyla ekonominin güçlü seyrini gördük. Öğleden sonra merkez bankası anketinde geleceğe dönük (12 ve 24 ay sonrasının) enflasyon beklentileri aynı kaldı. Akşamüzeri ise Hazine nakit dengesi 3 milyar TL fazla verdi. Şu anda dengeli seyreden ve geleceğe dönük %5 üzeri büyüme performansını istikrarlı hale getirmeye çalışan bir ekonomi ile karşı karşıyayız. Bunun için fiyat istikrarı ve kamu maliyesinde verilerin gerçek durumu ima eden seviyelere dönmesi için geçirilmesi gereken bir zamana ihtiyaç var. Örneğin enflasyonun Aralık ayı sonrasında gerileyeceğini biliyoruz. Bu nedenle dünkü ankette yıl sonu için beklentinin artması çok anlamlı değil. Ancak uzun vadedeki geleceğe dönük beklentilerin aynı kalması merkez bankasının mevcut politikasının hitap ettiği toplumda karşılık gördüğünün işareti kabul edilebilir.

Bugün veri açısından sakin bir gün. Ana gelişme, teknoloji alanında yaşanacak. Apple, yeni akıllı telefon ve saat modellerini kamuoyuna açıklayacak. Apple’ın yeni ürünleri piyasaya çıkarması küresel tedarik ve değer zinciri üzerinden Dünya ticaretini olumlu yönde etkilemekte.

Benzer ülkeler açısından; öğleden sonra Hindistan’da enflasyon ve sınai üretim (TSİ 15:00) takip edilecek. Hindistan’da ekonomi yavaşlama sinyalleri verirken artış eğilimine giren enflasyon patikası merkez bankasını (RBI) zorlamakta. RBI, bu sene yalnızca 25 baz puan faiz indirimi gerçekleştirebildi. TSİ 11:30’da ise İngiltere’de enflasyon verileri açıklanacak. İngiltere’de enflasyonun yeniden hızlanması bekleniyor. Ancak merkez bankasının Perşembe günü para politikasında değişikliğe gitmesi için henüz bir neden görülmüyor. Son olarak, öğleden sonra ABD’de TSİ 13:00’de KOBİ güven endeksi (NFIB) ve TSİ 17:00’de iş ilanları (JOLTS) açıklanacaklar. KOBİ güven endeksi güçlü seyrini sürdürürken iş ilanlarındaki artış istihdam piyasasındaki sıkışıklığı göstermekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif); Koç Holding (KCHOL, Sınırlı Pozitif): Aygaz’ın ana ortağı Koç Holding A.Ş.’nin %49,62 oranında, Aygaz’ın da %49,62 oranında payına sahip olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş., T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından aynı konuda 2016 yılında gerçekleştirilen ihalenin iptali sonrasında yeniden ilan edilen, Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun Hükümleri çerçevesinde 49 yıl süre ile “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesine teklif vermiştir. İhalenin kazanılması halinde konuyla ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.

9 Ağustos 2017 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız…

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, 10 milyar TL’ye kadar olan kısmı finansman bonosu ve/veya tahvil, 7,5 milyar TL’ye kadar olan kısmı tahvil, döviz, borsa, libor gibi endekslere dayalı yapılandırılmış borçlanma araçları da dahil her tür borçlanma aracı olmak üzere, toplam 17,5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

27 Temmuz 2017 Tarihli Akbank raporumuz için tıklayınız…

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket’in %100 oranında iştiraki olan Ak Yön Yönetim ve Bakım Hizmetleri A.Ş ve Akyaşam Yönetim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurullarının; 1 Ocak 2017 – 31 Mayıs 2017 faaliyet dönemine ait 31 Mayıs 2017 tarihli mali tablolar esas alınarak, Akyaşam’ın Ak Yön’ü tüm aktif ve pasifleri birlikte külliyen devralması ve Akyön’ün tasfiyesiz infisahı suretiyle, Akyaşam tüzel kişiliği altında kolaylaştırılmış olarak birleşmesi işlemlerine başlanmasına ilişkin duyuru yapılmıştır.

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Şirket’in Ağustos ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %61 oranında artarak 213mn TL’ye yükselmiştir. Ağustos ayı prim üretimi ile birlikte Ocak – Ağustos 2017 dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artarak 1,55milyar TL’ye yükselmiştir.

Coca – Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Moody’s 11 Eylül 2017 tarihli kredi raporunda Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin (CCİ) uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi derece notunu Baa3, görünümünü ise “Negatif” olarak teyit etmiştir.

Orge Enerji (ORGE, Pozitif): Şirket’in 1. ve 2. etap elektrik taahhüt işlerini üstlenmiş bulunduğu, İstanbul Zeytinburnu ilçesinde yapımı devam etmekte olan İnistanbul Projesi’nde, 3. ve 4. etap elektrik taahhüt işleri için verilmiş olan teklif kabul edilmiştir. Sözleşme toplam 28,5mn TL + KDV tutarındadır. ( 18,15mn TL, 2,525mn EUR + KDV)

Böylece Şirket’in İnistanbul Projesi sözleşme büyüklüğü toplam 54,3mn TL+KDV (34,3mn TL + 5,5mn EUR + KDV) tutarına yükselmiştir. Projenin Ekim 2018’de tamamlanması planlanmaktadır.

Net Holding (NTHOL, Nötr): KKTC Girne’de yerleşik bağlı ortaklığı Voyager Kıbrıs Limited tarafından, yine KKTC’de yerleşik Voytur Travel Limited, Cyprus Holiday Village Limited, İnterşans Limited, Başkaya Limited ve Green Karmi Tatil Köyü Limited’in tüm aktif ve pasiflerinin bir bütün halinde, devir alınması suretiyle birleşilmesi kararı alınmış olup birleşme işlemlerine başlanmıştır.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Tepe İnşaat ve Sera Yapı, 10,9 ve 2,8mn adet TAVHL hisselerini kurumsal yatırımcılara satmak üzere yetki verdiklerini açıkladı. (Kaynak: Bloomberg)

24 Temmuz 2017 Tarihli TAV Havalimanları Holding raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: Ankara’nın doğalgaz dağıtımını yapan Başkentgaz’ın internet sitesinde yayınlanan taslak izahnameye göre, ödenmiş sermayesi 700mn TL olan Başkentgaz’ın %25 paya denk gelen 175mn TL nominal değerli hissesi halka arz edilecek. Ek satış dahil edildiğinde ise %28,75 paya denk gelen 201,3mn TL nominal hisse halka arz edilecek. Halka arz, Altyapı GYO olarak faaliyet gösteren Başkentgaz’da yüzde 100 hissedar konumundaki Torunlar Enerji’nin pay satışı şeklinde gerçekleşecek. İzahnamede yer alan bilgiye göre, Başkentgaz’ın 2016 sonu itibarıyla hasılatı 2,54 milyar TL, FAVÖK’ü ise 306,1mn TL seviyesinde bulunuyor. Şirket, Şubat 2016’da altyapı yatırım ve hizmetlerinden oluşan portföyü işletecek gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünü elde etmişti. Altyapı gayrimenkul yatırım ortaklığından elde edilen kazançlar, kurumlar vergisinden muaf tutuluyor. (Kaynak: Reuters)

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, İslam Kalkınma Bankası’nın (İKB) bir iştirakinin Adabank ile ilgilendiğini belirterek, İKB’nin alması durumunda Adabank’ın katılım bankası gibi çalışacağını söyledi. Uzun yıllardır satış süreci devam eden Adabank TMSF bünyesinde bulunuyor. Akben açıklamalarında ayrıca, KGF kredilerinin de yavaşladığını belirterek, “KGF’yi kullananlar azaldıkça ve diğer kredilerden para dönmeye başladıkça bankaların elinde para kalmaya başladı… Likiditeleri de arttıkça faizleri biraz aşağı indirmeye başladılar. Faizlerde aşağı yönlü bir trend var” diye konuştu. (Kaynak: Reuters)

Rapor için tıklayın.