Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.02.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Jeo-politik ve siyasi gelişmelerin gündemde öne çıkacağı haftanın başında ABD bütçesine odaklanacağız. S&P500, vadeli işlemlerde %0,49 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8155 seviyesinden geçiyorlar. Veri takvimi açısından haftanın ilk günü sakin geçecek. OPEC’in aylık petrol piyasası raporu, fiyatların baskı altında kaldığı dönemde günün gelişmesi konumunda.

Geçtiğimiz haftayı Kış Olimpiyatları vesilesiyle Kore yarımadasında yumuşayan diplomatik tansiyon ile kapattık (Sabah Stratejisi, 9 Şubat 2018). Bu hafta odaklanılacak temel konular:

1) 4 Mart tarihindeki İtalya genel seçimleri yaklaşırken, ülkedeki siyasi açıklamalar. 2 ) 4 Mart tarihinde, İtalya genel seçimleri ile aynı gün, Alman Sosyal Demokrat Partisi delegelerinin koalisyon ortaklığı kararı açıklanacak. Partide bütünlük sağlanabilmiş durumda değil. Almanya’da koalisyon görüşmeleri hassas ve kırılgan bir zeminde ilerliyor. Almanya’daki koalisyon konusundaki gelişmeler, Euro’da fiyatlanıyor. 3 )Perşembe günü Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile bir araya gelecek. 4) Çarşamba günü NATO’nun iki gün sürecek yıllık toplantısı başlayacak. Salı günü, toplantı öncesinde NATO’nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, basın toplantısı düzenleyecek. 5) Cuma günü başlayacak Münih Güvenlik Konferansı.

Çin’de de yeni yıl kutlamaları 15 Şubat Perşembe günü başlıyor. Çin piyasaları, kutlamalar süresince bir hafta kapalı kalacak.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Hektaş (HEKTS, Pozitif): Hektaş 4Ç2017’de 2mn TL kar açıklamıştır.  Şirket geçen yılın aynı çeyreğinde 6mn TL zarar kaydetmişti. Şirket’in brüt karı 4Ç2017’de 13mn TL ile geçen yılın aynı dönemindeki 2,8mn TL brüt karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Yine aynı dönemde brüt kar marjı %32 olmuştur. Geçen yılın aynı çeyreğindeki brüt kar marjı %18 idi. Diğer yandan, son çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2017 yılındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %68 oranında artarak 49,2mn TL’ye yükselmiştir.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Nötr): Enerjisa Enerji A.Ş.’nin halka arzından elde edilen tutarın Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş.’nin sermaye artırımı için kullanımına karar verilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı Ocak ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY’nin yolcu sayısı, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %36,6 artarak 5,7mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 7,3 puanlık artışla %79,8 seviyesine yükselmiştir. Cuma günü THY hisseleri %4,7 artış kaydetti.

Türk Telekom (TTKOM,  Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Oger Telecom’un Türk birimi OTAŞ’ın Türk Telekom’da sahip olduğu yüzde 55 hissenin olası satışı için Çinli bir şirketle resmi olmayan görüşmeler yürütülmesinin yanı sıra konuya yakın kaynaklar şirkette ikincil halka arzın (SPO) da seçenekler arasında yer aldığını söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Cuhadaroğlu Metal (CUSAN, Sınırlı Pozitif): Şirket İstanbul Beylikdüzü aktifinde kayıtlı bulunan taşınmaz yeniden değerlemeye tabi tutulmuştur. Bir önceki (04.12.2014 tarihli) değerleme raporuna göre piyasa değeri 15,4mn TL olan söz konusu taşınmazın güncel piyasa değeri 09.02.2018 tarihli raporda  24,7mn TL olarak belirlenmiştir.

Gersan Elektrik (GEREL, Pozitif): Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yaptığı girişimlerin olumlu karşılanması sonucu, yerli ve milli otomobilin şarj ünitelerinin üretiminin Gersan Elektrik AŞ tarafından Erzurum’da yapılmasına karar verildiğini bildirdi. Kaynak: Businessht

Verusatürk Girişim Sermayesi YO (VERTU, Sınırlı Negatif): Şirketin %40 pay oranı ile iştiraki konumundaki Smartiks Yazılım A.Ş.’nin halka açılma sürecine ilişkin olarak Şirketin halka açılma süreci kapsamında SPK’ya yaptığı başvuruya ilişkin olarak Verusatürk’e ulaşan bilgilendirme yazısında; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede BİST’den gelen yazıda yer alan hususlar dikkate alınarak, 30.06.2017 tarihli mali tablolar kullanılarak yapılan başvurunun olumlu görülmediği belirtilmiştir. Şirket, 01.02.2018 tarih ve 2018/2 sayılı Yönetim Kurulu kararı gereği 31.12.2017 tarihli mali tabloların bağımsız denetim çalışmasının tamamlanmasını takiben, halka arza ilişkin başvuru konusunu yeniden değerlendirecektir.

Türkiye Kalkınma Bankası (KLNMA): Banka’nın 4Ç2017’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %38 oranında azalarak 23,7mn TL’ye gerilemiştir. Son çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın 2017 yılındaki net dönem karı ise bir önceki yıla göre %80 oranında artarak 128,3mn TL’ye yükselmiştir. Banka’nın 2017 yılı özsermaye karlılığı %12,6 olarak gerçekleşmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin