Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dünya’da ekonomik ve siyasi açıdan yoğun geçecek haftaya yurt-içinde büyüme verisiyle başlayacağız. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8362 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 10:00’da TÜİK, üçüncü çeyrek büyüme verisini açıklayacak. Çift hanelerin zorlanacağı bir istatistikle karşılaşacağız. Mart – Nisan döneminden beri Türkiye’nin neden %5+ büyüme ülkesi özelliği gösterdiğini tartışmaktayız (Şekil 1, Sabah Stratejisi, 27 Mart 2017, Sabah Stratejisi, 3 Nisan 2017). Sene başında piyasada büyüme beklentileri %2’ler civarındaydı. Büyüme, bizim piyasanın üzerindeki beklentimizi de aştı. Yıl büyümesi tahminen %6,5 oranının üzerinde gerçekleşecek. Ancak daha önemlisi büyümenin kompozisyonu. Bu yıl büyüme yatırım ve dış talepten destek alıyor (Şekil 2). Bugünkü veride yatırımların (inşaat ve inşaat dışı) nasıl seyrettiğini ölçmeye çalışacağız. Yatırım harcamaları, bir çeyrekle sınırlı kalmayan, gelecek çeyreklere yayılan iktisadi faaliyetler. Eğer üçüncü çeyrekte yatırımın katkısı ikinci çeyrekteki gibi gerçekleşirse, 2018 yılında %5+ büyüme performansına yatırımların taşımasından bahsedebiliriz. Bugün açıklanacak verinin yaz aylarından kaldığını aklımızda tutmamız gerekiyor. İç talepte tüketim harcamalarının zayıfladığını, önümüzdeki altı aylık dönemde dış talebin ekonomiyi taşıyacağını düşünüyoruz.

Fiilen piyasalar açısından yılın son haftasını yaşıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren ABD ve Avrupa’daki yatırımcılar tatile çıkacaklar ve Ocak ayı ortasına doğru tekrar iş başı yapacaklar. Yılın son haftası gündem bir hayli kalabalık. Siyasi tarafta iki kritik gelişme bizleri bekliyor: ABD’nin Alabama eyaletinde Salı günü gerçekleşecek özel seçim ve Hindistan’ın Gujarat eyaletinde Perşembe günü gerçekleşecek meclis seçimleri. Alabama, geleneksel açıdan muhafazakar seçmen kitlesine sahip eyaletlerden. Tarihi boyunca ağırlıklı Cumhuriyetçi Parti’ye oy verirler. Başkan Donald Trump, seçimi Cumhuriyetçi Parti listesinden kazandı. Ancak Parti’nin değişim kitlesinden geldiği için bazı yorumculara göre “bağımsız” aday özelliğinde. Trump’ın geleneksel muhafazakar Alabama eyaletinde alacağı sonuç kendi icraatlarına yönelik iyi bir işaret niteliğinde. Önümüzdeki yıl ABD Meclisi’nde ara dönem (mid-term) seçimler gerçekleşecek. Her iki yılda bir ABD Meclisi’nin tüm vekilleri, senatörlerin de üçte biri yenilenir. Başkan’lar için ara dönem Meclis seçimleri icraatlarına yönelik önemli göstergeler. 2018 Kasım ayındaki Meclis seçimleri Trump’ın 2020 seçim stratejisini belirleyecek hatta genel anlamı ile küresel siyasetin yönünü çizecek özellikte. Şu anda Cumhuriyetçi Parti, Senato’da 52 – 48 gibi zayıf bir üstünlüğe sahip. Trump’ın seçim vaatlerini yerine getirememesi Senato’daki zayıflığın sonucu. Eğer Alabama seçimleri istendiği gibi gitmezse çoğunluk 51 – 49 ile daha da zor bir hal alabilir. Hindistan’ın Gujarat eyaleti, Başbakan Modi’nin kendi seçim bölgesi. Trump’ın Alabama’sına benzer şekilde Modi’nin kendi memleketinde alacağı sonuç icraatlarına yönelik güven oyu niteliğinde. Modi, vergi yasasından dolaşımdaki banknotlara kadar değişik politikalar uygulamakta. Uygulamaları, 14 Aralık Perşembe günü sınavdan geçecekler.

Merkez bankaları tarafında;
13 Aralık Çarşamba günü FED,
14 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Avrupa merkez Bankası
(ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE), ve İsviçre Merkez Bankası (SNB),
15 Aralık Cuma günü Rusya Merkez Bankası (CBR) kararlarını izleyeceğiz.

FED’in faizi arttırırken önümüzdeki sürece ilişkin mevcut yönlendirmesini korumasını bekliyoruz. ECB tarafında “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” yaklaşımı benimsenmekte. Hem FED hem ECB’nin biz piyasa yorumcuları açısından daha çok ilgisini çekecek kısım açıklayacakları 2018 yılı projeksiyonları. “Reflasyon” teması dahilinde bu sene artan üretici fiyatları enflasyonunun önümüzdeki yıl tüketici enflasyonuna yansıması muhtemel. Bu nedenle her iki kurum da 2018 yılı çekirdek enflasyon beklentilerini yükseltebilirler. TCMB’de ise “daha uzun süre ve daha kararlı” yaklaşımı ile para politikasının sıkılaştırılması muhtemel. BoE toplantısı aralarındaki en sakini. Ancak açıklamalar ve karar metninde iki konu izlenecek: İlk konu geçen ayki faiz arttırımına ekonominin merkez bankası gözünde nasıl tepki verdiği. Diğer konu ise önümüzdeki sene Brexit süreci ilerlerken kurumun nasıl yol almayı düşündüğü. SNB, her zaman için yakından izlenmesi gereken kurumlardan. Üç ayda bir toplanan SNB Eylül ayında karar metninde çok hafif bir sıfat değişikliğine gitmişti. SNB, ECB için iyi bir kristal küre niteliğinde. ECB’nin yol haritası belirginleşirken SNB’nin kendisine nasıl rota seçeceği piyasa açısından önemli bir girdi.CBR tarafında ise 15 baz puan ile faiz indirimlerinin sürmesi muhtemel: Haftalık Veri Takvimi (8 Aralık 2017).

Yurt-içinde Ödemeler Dengesi tablosu, merkez bankasının beklenti anketi, istihdam ve bütçe gerçekleşmesi,
ABD’de enflasyon, üretim (imalat sanayisi, kapasite kullanımı) ve tüketim (perakende satışlar) verileri,
Çin’de üretim (imalat sanayisi) ve tüketim (perakende satışlar) verileri,
Euro Bölgesi’nde üretim (imalat sanayisi), otomotiv, dış ticaret verileri ve ZEW anketi açıklanacak.

Hafta sonu, Cumartesi günü sabahı Çin, Kasım ayı enflasyonunu açıkladı. Üretici fiyatları enflasyonu %5,8 oranına yavaşladı. Daha önce üretici fiyatlarındaki artış hızı %6,9 oranındaydı. Çin’de üretici enflasyonunun yavaşlaması Türkiye için iyi bir haber. Önümüzdeki sene başında hammadde fiyatlarında kısmı gerilemeyle karşılaşabiliriz. Cuma günkü notumuzda Çin’in ithalat yapısındaki değişimi değerlendirmiştik. (Sabah Stratejisi, 8 Aralık 2017). Çin’deki yüksek borçluluk merkez bankasının finansal istikrarı gözetmesiyle sonuçlanıyor. Kredi talebi sakin seyrederken inşaat sektöründe durgunluktan bahsedebiliriz. Böyle bir durumda Çin büyümesindeki yapısal değişim, hammadde fiyatları üzerinden üretici fiyatlarını olumlu etkileyebilir. Bir diğer konu da FED’in faiz arttırım sürecinin Çin Merkez Bankası’nda (PBOC) nasıl yankılanacağı. Bu sene içerisinde sessiz sedasız PBOC’nin FED’i takiben para koşullarını sıkılaştırdığını görmüştük. Hatta genellikle SNB’nin ECB’yi önden takibi gibi PBOC de FED’i önden takip eder. Ancak bu hamlesiyle PBOC piyasayı biraz şaşırtmıştı. Önümüzdeki dönemde eğer PBOC parasal koşulları sıkılaştırırsa bu da enflasyon açısından destekleyici bir gelişme şeklinde değerlendirilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Kiler GYO (KLGYO, Nötr): Sirket portföyünde bulunan İstanbul Esenyurt’ta 13,7bin m2 Depo niteliğindeki taşınmaz 01.11.2017 tarihinden başlamak üzere 7 yıllığına kiraya verilmiştir. Kira ödemeleri aylık olup, aylık kira bedeli KDV dahil 307,3bin TL’dir. Aynı şekilde, İstanbul Esenyurt’ta 8,3bin m2 Depo niteliğindeki taşınmaz 4,9bin m2 01.01.2018 tarihinden başlamak üzere, fakat kalan 3,4bin m2 ise yerin teslim edildiği ay itibarı ile 5 yıllığına kiraya verilmiştir. Kira ödemeleri aylık olup, aylık kira bedeli KDV dahil 192,7bin TL’dir.

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %92 oranındaki bağlı ortaklığı TKJ, 01.01.2018 tarihinden başlayarak 10 yıllık süre içerisinde, yerli ekipman kullanımı ek teşvikiyle birlikte üreteceği elektrik enerjisini YEKDEM (enilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında ilk 5 yıl boyunca 11,8 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden, takip eden ikinci 5 yıllık dönemde ise 10,5 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden satmaya hak kazanmıştır. Öte yandan, Şirket, 2018 yılının başında Manisa’da bulunan 4.537 hektarlık jeotermal sahada sığ sondaj çalışmalarına başlamayı planlamaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY’nin yolcu sayısı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,4 artarak 5,3mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,4 puanlık artışla %79,5 seviyesine yükselmiştir. Kasım ayı ile beraber, 2017 yılının ilk 11 aylık döneminde yolcu sayısı %8,3 artışla 63,1mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,6 puan artışla %79,1 olmuştur.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Türk Telekom’un Ümraniye’de İstanbul Bölge Müdürlüğü ve IPTV Binası olarak planlanan ve 2011 yılında inşaatına başlanan proje, 2013 yılında Türkiye genelinde yayınlanan ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ kapsamında Türk Telekom’un bazı kazanımlar elde etmesi sebebiyle durdurulmuştur. 2011 yılındaki mevcut imar planı kapsamında 34 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip olan projenin yeni yönetmelikle birlikte kazanılan haklar çerçevesinde inşaat alanını büyütme imkanı doğmuştur. Bu sebeple iddia edildiği gibi değişen yönetimin projenin tasarımını beğenmemesi sebebiyle değil, Türk Telekom’a daha değerli ve daha büyük bina kazandırma fırsatının değerlendirilmesi için projenin yenilenmesine karar verilmiştir. Nitekim yeni yönetmelikteki değişikliklerden faydalanarak Türk Telekom mevcut arsası üzerinde 66 bin metrekarelik bir kapalı inşaat alanı yapabilme hakkı elde etmiştir. Henüz kaba inşaat aşamasındaki 34 bin metrekarelik mevcut projenin 66 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip bir projeye dönüştürülmesinin mümkün olup olmadığını incelemek üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile iş birliği yapılmıştır. ODTÜ hazırladığı statik raporunda mevcut kaba inşaatın betonarme yapısının 66 bin metrekarelik projeyi taşıyamayacağını belirtmesi üzerine Haziran 2017’de Türk Telekom Yönetim Kurulu inşaatın yıkımına ve Türk Telekom’a daha büyük bir kazanım sağlayacak yeni bir proje geliştirilmesine karar vermiştir. Yeni yönetmeliğe göre gerçekleştirilecek yeni projenin tasarım ve bütçelendirme çalışmaları halen devam etmektedir. Türk Telekom bu yeni proje hayata geçtiğinde değeri yaklaşık 460 milyon TL olan yeni bir gayrimenkul kazanmış olacaktır. Ayrıca yeni projede yaratılan imkanlar sayesinde Türk Telekom yıllık yaklaşık 30 milyon TL’lik kira geliri elde etme fırsatı da yakalayacaktır. Kaynak: Türk Telekom

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için Tıklayınız.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bankacılık sektörünün 2018 görünümünün dengeli olduğunu kaydetti. Kurum “Dengeli görünüm, bankaların çoğunun kredi profillerindeki ve finansal metriklerinde güçlü duruşu yansıtıyor” ifadelerine yer verdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka’nın kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş alacaklardan toplam 142,8mn TL’si yapılan ihale sonrasında 11,5mn TL’ye satılmıştır.

Rapor için tıklayın.