Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.04.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalarda ABD – Çin arasındaki ticari kaygıların azalması ile dün pozitif bir görüntü hakimdi. Küresel risk endeksi S&P500 günü %1,7 oranında değer kazancıyla tamamladı. MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksi de %1,1 oranında prim yaptı. Bu sabah vadelilerde ise satıcılı bir görüntü varken, Asya borsaları karışık. Ons altın 1.340 seviyesinin üzerinde seyrederken, ABD on yıllık tahvil faizi %2,80’nin altını zorlamakta. TL de hafif ekside. Jeopolitik gelişmelerin odakta olduğu günde negatif ayrışan ve dün psikolojik ve 200 günlük ortalamasının geçtiği 110bin seviyesinden tepki ile karşılaşan endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Yurtiçinde günün önemli ve oynaklık yaratabilecek verisi ise Şubat ayı cari işlemler dengesi. Ocak ayındaki 7,1 milyar USD cari açığın ardından Şubat ayında 4,3 milyar USD açık beklenmekte. Yurtdışında ise ABD’de Mart ayı enflasyonu ve FOMC toplantı tutanakları takip edilecektir. ABD’de manşet enflasyonda enerji fiyatlarındaki düşüşle birlikte aylık değişim beklenmezken, çekirdek enflasyonda %0,2 artış beklenmekte. Önceki %0,2. Yıllık çekirdek enflasyonda ise baz etkisinden dolayı artış önemli ölçüde fiyatlanmış durumunda. Diğer yandan, geçen ayki FED toplantısının ardından birçok üye toplantı sonucuna paralel konuşurken, FOMC toplantı tutanaklarında da yeni bir bilgi görülmeyebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Koç Grubu’nun beyaz eşya ve teknoloji ürünlerinde önemli markası Beko, İtalyan futbol devi Inter Milan’a Inter markalı buzdolabı, çamaşır makinası, fırın ve bulaşık makinesi imal edecek. Beko’nun bu projedeki işbirliği yaptığı şirket ise Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Suning. Çinli şirket, 2016’da Inter Milan’ın yüzde 68.55 hissesine 270 milyon euro ödemişti. Barcelona ile yaptığı sponsorluklarla dünya spor camiasının dikkatini çeken Beko, büyük ses getirecek bir başka işbirliğine daha hazırlanıyor. Ancak bu kez forma sponsorluğu değil, ürünle ilgili. Koç Grubu’nun beyaz eşya ve teknolojik ürünlerde en önemli markası Beko, İtalyan futbol devi Inter Milan’a özel ürün üretecek. Bir anlamda Beko, Inter markalı buzdolabı, çamaşır makinası, fırın ve bulaşık makinası imal edecek. Ancak Beko logosunun olup olmayacağı veya ürünlerin neresinde yer alacağına yönelik bir bilgi yok. Kaynak: Dünya

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak – 31 Mart 2018 tarihleri itibariyle, toplamda 1,05 milyar TL (KDV Hariç) değerinde, satışa esas brüt 151,9bin m2 büyüklüğe ulaşan 983 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 130,8mn TL (KDV Hariç) değerindeki, 154 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Şirket 2018 yılı 1. Çeyrek için; 1,14 milyar TL toplam satış değeri, 144,7bin m2 satılabilir alan büyüklüğü hedefleri olduğunu duyurmuştu.

8 Mart 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): THY’nin yolcu sayısı, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 artarak 5,9mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 6 puanlık artışla %82 seviyesine yükselmiştir. Mart ayı ile beraber, 2018 yılının ilk çeyreğindeki yolcu sayısı %28,5 artışla 16,7mn olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 6,5 puan artışla %80,5 olmuştur.

21 Mart 2018 Tarihli THY Raporumuz için Tıklayınız.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Yerli Otomobil: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yerli marka otomobil hakkında, “Proje iyi gidiyor. Fakat üretim yeri seçimi konusu 1,5 yıl sonra gündeme gelecek. Önce otomobil tasarımı, şirketleşme, CEO atanması ve tasarım. Bunlar da yaklaşık 18 ayda tamamlanacak. Biz 5 modelle piyasaya gireceğiz. Yani bizim yerli marka otomobilimiz 5 model olacak. Bunların arasında spor, sedan var. Dolayısıyla şu anda uğraştığımız konu şirketleşme süreci ve tasarım. Yer seçimi aşaması daha sonra konuşacağımız bir konu. İnşallah bakarız, 22 il var, Niğde neden olmasın. Niğde’de değerlendirilir, o bakımdan inşallah bir sene sonra bu ortaya çıkar.” dedi. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Beyaz Filo Kiralama (BEYAZ, Nötr): Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. 2018 Senesinde Peugeot ve Opel Yetkili satıcılıklarında yapmış olduğu faaliyetlerden 1,1 milyar TL ciro öngörmektedir.

Datagate Bilgisayar Malzemeleri (DGATE, Nötr): Şirket, hisse başına 0,40 TL brüt (0,34TL net) nakit kar payı dağıtımını genel kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Kullanım tarihi 29 Mayıs 2018 olarak belirlenmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin