Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.03.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta bu yılın en kötü haftasını geçiren küresel borsalar, haftaya kısmi toparlanma çabalarıyla başlıyor. ABD vadeliler karışık bir görüntü sergileseler de, Asya’da birçok borsa artıda. Güvercinleşen Fed ve olumlu seyreden ticaret görüşmeleriyle arka planda kalan küresel yavaşlama endişeleri, geçen hafta özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın büyüme ve enflasyon tahminlerinin ciddi bir şekilde aşağıya revize etmesiyle tekrar gün yüzüne çıktı. Kar satışlarının da etkisiyle MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke borsaları sırasıyla %2,2 ve%2,0 oranında değer kaybettiler. MSCI Türkiye ise %3,0 oranında düşüş göstererek negatif ayrıştı. Haftaya başlarken, Fed Başkanı Powell’ın faiz artırımlarında aceleci olmayacağını belirtmesi ve Çin – ABD ticaret görüşmelerinin iyi seyrettiğine yönelik açıklamalar tepki yükselişlerini bir miktar destekliyor. Ancak bu gelişmelerin yılbaşından itibaren önemli ölçüde fiyatlandığını, dolayısıyla yavaşlama endişelerinin piyasalar üzerinde etkisini göstermeye devam edebileceğini ve temkinli modun bu hafta da sürebileceğini düşünüyoruz. Küresel borsalardaki toparlanma çabalarına bağlı olarak BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Geçen haftayı küresel ekonomideki yavaşlamanın ön plana çıkardığı gelişmelerle sonlandırdık. Küresel borsalar, bu senenin hatta aralık ortasından bu yana en kötü haftalık performansı sergiledi. Almanya sanayi siparişlerinin daralması, ABD tarım dışı istihdamın sürpriz şekilde beklentilerden zayıf gelmesi, OECD ve ECB’nin büyüme tahminlerini aşağı çekmesi ve Çin’in büyüme hedefini düşürmesi bu performans da belirleyici oldu.

Fed Başkanı Powell, hafta sonundaki konuşmasında Fed’in faiz oranlarını değiştirmek için acelesini olmadığını söyledi. Çin’de hafta sonu ÜFE ve TÜFE rakamları da şubat ayında beklentiler doğrultusunda açıklanarak zayıf seyrini sürdürdü ve özellikle TÜFE, Çin Merkez Bankası’na para politikasında alan sağlamaya devam ediyor. Bu hafta ise Brexit oylaması, Japonya Merkez Bankası faiz kararı, ABD perakende satışlar ile TÜFE, Çin perakende satışlar ile sanayi üretim verisi gündemde belirleyici olabilecek unsurlar. Çin’de Ulusal Halk Kongresi de cuma günü sona erecek. Yurtiçinde de bu hafta gündem yoğun. Büyüme, cari işlemler dengesi, bütçe dengesi, sanayi üretimi ve işsizlik oranı ile beklenti anketi açıklanacak.

İngiltere Başbakanı May’in revize edilmiş Brexit anlaşmasını 12 Mart’ta parlamentoya sunması bekleniyor. Anlaşmanın reddedilmesi halinde 13 Mart’ta “anlaşmasız ayrılık” seçeneği milletvekillerinin onayına sunulacak. Bunun da reddedilmesi halinde milletvekilleri 14 Mart’ta “Brexit’in ertelenmesi” seçeneğini oylayacak. İngiltere Başbakanı May, anlaşmanın desteklenmesi yönündeki çağrılarını sürdürürken aksi halde Brexit’in iptal edilmesi riski bulunduğunu söyledi.

Bugün saat 10’da yurtiçinde 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde kaç büyüdüğümüze işaret edecek büyüme verisini takip edeceğiz.

  • Reuters anketine göre Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrekte %2,7 daralması, 2018 yılının genelinde %2,6 büyümesi bekleniyor. Geçtiğimiz senenin sonunda büyüme kompozisyonunun net ihracat lehine ağırlık kazanması bununla birlikte iç talepteki zayıflığın sürmesi beklenmekte.
  • 2019 yılında ise özellikle yılın ilk çeyreğinde iç talebin görece zayıf seyrini sürdürmesini ve sonrasında kredilerdeki toparlanmayı baz alarak görece bir iyileşme içerisine girmesini beklemekteyiz. Geçtiğimiz hafta TCMB, PPK toplantısı kararında Euro Bölgesi’ndeki zayıflığı da dikkate alarak dış talebe yönelik ifadesinde değişikliğe gitmeyi tercih etmiş ve dış talebin nispeten gücünü koruduğunu ifade etmişti. Gerek bu ifadeleri gerekse yılın ilk iki ayında ihracattaki yıllık artışın tek hanelerde seyretmesini baz alarak dış talebin de daha ılımlı bir seyir izleyeceğini değerlendirmekteyiz.

Bugün ayrıca yurtiçinde 2019 yılının ilk cari denge rakamlarına erişme şansına ulaşacağız. Reuters anketine göre cari dengenin ocak ayında 825 milyon dolar açık vermesi beklenmekte, cari açığın 2019 yılını ise 19 milyar dolarla sonlandırması beklenmekte.

  • 2018 yılında kümülatif cari açık  9 yılın en düşük seviyesinde 27,6 milyar dolar gerçekleşti. 2018 yılında cari açık/GSYH oranı da yaklaşık %3,5 civarında seyretti. 2017 yılında kümülatif cari açık 47,3 milyar dolar gerçekleşmişti ve cari açık/GSYH oranı da %5,6 seviyesinde bulunuyordu.
  • TCMB beklenti anketine göre de bu seneki 12 aylık kümülatif cari açık beklentisi 23,6 milyar dolar civarında şekillense de tahminlerde aşağı yönlü riskler ağırlık kazanıyor. 2019 yılında cari açığın daralmasını sürdürmesini ve yaz aylarıyla birlikte turizmin güçlü katkısıyla daralmanın gücünü artırmasını bekliyoruz. 2019 yılının ikinci yarısında ekonomide beklediğimiz toparlanma ışığında cari açıktaki daralmanın hız kesmesini ve baz etkisiyle birlikte ılımlı bir yükseliş göstermesini öngörüyoruz.

Bugün TSİ 10’da ocak ayına ait Almanya sanayi üretim verisi ve dış ticaret dengesini takip edeceğiz. Cuma günü Almanya sanayi siparişlerinin artış beklentisine karşın daralması ardından sanayi üretimindeki seyir izlenecek. Özellikle ECB’nin, Euro Bölgesi’ne yönelik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi ardından bölgedeki veri setinin seyri daha da önemli hale geliyor. Almanya’da geçen yılın aralık ayında sanayi üretim verisi aylık bazda -%0,4 daralma göstermişti. Bu kapsamda, Almanya’da sanayi üretimi, geçen yılın ağustos ayında %0,9 oranında büyümenin ardından, eylülde -%0,1, ekimde -%0,7, kasımda -%1,3 ve aralıkta ise -%0,4 oranında daralma sergileyerek dört ay ardı ardına gerilemişti. Almanya’da sanayi üretiminin, ocak ayında ise daralmaya ara vererek %0,5 büyümesi beklenmekte.

TSİ 15.30’da ABD’de ocak ayına ait perakende satışlar açıklanacak. Oto hariç perakende satışlar verisinin aralık ayında aylık bazda %1,8 düşüş göstermesi ardından ocak ayında %0,2 artması beklenmekte.

Yurtdışında haftanın geneline baktığımızda,

  • Salı günü İngiltere sanayi üretimi, ABD TÜFE, İngiltere Başbakanı May’in revize edilmiş Brexit anlaşmasını 12 Mart’ta parlamentoya sunması bekleniyor.
  • Çarşamba günü Euro Bölgesi sanayi üretimi, ABD ÜFE ve dayanıklı mal siparişleri,
  • Perşembe günü Çin sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik oranı; Almanya TÜFE,
  • Cuma günü ABD sanayi üretimi, Japonya Merkez Bankası faiz kararı öne çıkıyor.

Yurtiçinde perşembe günü ocak ayına ait sanayi üretimi, TCMB beklenti anketi ve cuma günü işsizlik oranı ile bütçe dengesi açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Çelebi Hava (CLEBI, Sınırlı Pozitif): Şirketin 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre 45,5mn TL artarak 53,2mn TL’ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Piyasa beklentisi 34mn TL idi. Çelebi’nin satış gelirleri 4. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %45,5 oranında artarak 330,1mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %41,4 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %59,7 oranında artarak 81,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 2,2 puan artışla %24,8’e yükselmiştir. Çelebi Hava’nın operasyonel giderleri aynı dönemde %121,4 oranında artmış ve 66,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 13mn TL gider kaydedilmesinin ardından faaliyet karı %89,6 düşüşle 2,3mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 1,1mn TL, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan karlar 7,1mn olmuştur. Finansman tarafında 44,6mn TL’lik gelir kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 55mn TL seviyesinde gerçekleşirken, ana ortaklık net dönem karı da 53,2mn TL olmuştur. Net karı marjı 12,7 puan artışla %16,1 olmuştur. Şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 2017’ye göre %139,7 artışla 204,6mn TL’ye ulaşmıştır.

Ayrıca, şirketin Yönetim Kurulu 2018 yılı karından hisse başına brüt 5,3 TL (net 4,505 TL) kar payı dağıtımı teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %8,31 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı kullanım tarihi 16 Nisan olup Genel Kurul tarihi 9 Nisan’dır.

Deva Holding (DEVA, Pozitif): Şirket’in 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %39,5 oranında artarak 45,4mn TL’ye yükselmiştir. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı döneminde göre %51 oranında artarak 306mn TL’ye ulaşan Şirketin brüt karı da aynı dönemler itibariyle %71,4 oranında artarak 155mn TL olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, net kar marjı bu çeyrekte %15, brüt kar marjı ise %51 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %16 ve %45 idi. Son çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı 136,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %47,3 oranında artış göstermiştir.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Sınırlı Negatif): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %47,9 oranında gerileyerek 26,2mn TL’ye düşmüştür. Brüt kar da aynı dönemler itibariyle %21,9 oranında gerileyerek 75,1mn TL olurken, 59,7mn TL net finansman gideri kaydedilmiştir. Şirket’in yılın son çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %6 ve %17 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %12 ve %22 idi. Son çeyrek karına rağmen Şirket 2018 yılını 19,8mn TL zararla kapatmıştır. Bir önceki yılda 53,5mn TL kar elde edilmişti.

Tümosan Motor (TMSN, Negatif): Şirket 4Ç2018’de 9,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılını aynı döneminde 6mn TL ana ortaklık net dönem zararı yazılmıştı. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2018’de 82,6mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %48,3 oranında düşüş kaydederken, brüt kar 1,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 31,7mn TL’lik brüt karın oldukça altında gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 4,7mn TL net finansman gideri kaydetmiştir. Son olarak, dördüncü çeyrek zarar rakamı sonrasında 2018 yılı ana ortaklık net dönem zararı 22,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yıl 13,1mn TL zarar kaydedilmişti.

Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı (ECZYT, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,75TL (net 0,6375TL) temettü ödemeyi kararlaştırmıştır. Cuma günkü kapanışa göre temettü verimi %9,8’e denk gelmektedir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 22 Mayıs’dır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): 119 gün vadeli 300mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 11-12-13 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonoya, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Kamu Haznedarlığı yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle kamu kurumlarının mali kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması planlanırken kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatlarına vadelere göre değişmek üzere tavan getiri uygulaması getirildi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Katmerciler (KATMR, Negatif): Şirketin 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %89,7 oranında azalarak 0,3mn TL olmuştur. Katmerciler’in satış gelirleri 4. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %50 oranında artarak 92,5mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %178,8 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %89,4 oranında azalarak 3,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Katmerciler’in operasyonel giderleri aynı dönemde %30,1 oranında artmış ve 16mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 10,8mn TL gider kaydedilmesinin ardından faaliyet zararı 23,6mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 0,3mn TL olmuştur. Finansman tarafında 21,6mn TL’lik gelir kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net zarar 1,8mn TL seviyesinde gerçekleşirken, vergi gelirine bağlı olarak net dönem karı da 0,3mn TL olmuştur. Şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem zararı 15,7mn TL’yi göstermiştir. 2017 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 11,7mn TL idi.

Kron Telekomünikasyon (KRONT, Sınırlı Negatif): Şirket’in 4Ç2018 dönemindeki net dönem karı 0,2mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 6,7mn TL kar elde etmişti. Diğer yandan, brüt kar aynı dönemler itibariyle %28,3 oranında artarak 16mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderlerdeki %57,4’lük artış ile diğer faaliyetlerden gider yazılması karın azalmasındaki ana sebepler olmuştur. Son olarak, 4. çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı 4,5mn TL gerçekleşerek 2017 yılındaki 8,2mn TL’lik net dönem karının altında gerçekleşmiştir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 73 milyar TL’den 80 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma gününe %2,64 seviyesinden başlarken, gün içerisinde %2,60-%2,65 bandında hareketin ardından küresel risk iştahının baskılanması ve güvenli liman talebinin artmasıyla haftayı haftalık bazda yaklaşık 13 baz puan düşüşle %2,63 seviyesinden sonlandırdı. Zayıf gelen tarım dışı istihdam verisi ardından 10 yıllık tahvil faizinde %2,65 seviyelerinden %2,61’lere doğru kademeli bir düşüş gördük. Fed Başkanı Powell’ın, Fed’in faiz oranlarını değiştirmek için acelesini olmadığını söylemesi ardından ABD perakende satışların izleneceği bugüne ise 10 yıllık tahvil faizinin, %2,64 seviyelerinde dengelenerek başladığı görülmekte.

ABD tarım dışı istihdam verisinin de desteğiyle TL’deki kısmi değerlenmenin etkisiyle yurtiçi faizlerinde cuma günü sınırlı düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 13 baz puanlık düşüşle %18,67 seviyesine gerilerken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 3 baz puanlık düşüşle %15,40 seviyesine geriledi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 22 baz puan gerilese de 10 yıllık kağıdın faizi haftalık bazda 12 baz puan yükseldi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin