Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken risk iştahı nötr. ABD vadeliler yatay, Asya tarafı ise karışık bir görüntü sergiliyor. Geçen hafta Avrupa ekonomisine yönelik endişelerin artması ve ABD – Çin ticaret görüşmesine yönelik iyimser beklentilerin azalması risk iştahını zayıflatmıştı. Bu sabah, Avro’da devam eden baskı temkinli modun korunacağına işaret ederken, piyasalar ABD – Çin haber akışına fazla reaksiyon vermiş gözüküyor ki bu hafta ABD ile Çin arasında üst düzey ticaret görüşmeleri devam ediyor. Çin borsası da artıda. Risk iştahındaki bozulmaya rağmen görece dirençli duran ve geçen hafta 102bin seviyesinin altına yaşanan sarkmalarda kalıcılı olamayan BIST100 endeksi, güne hafif de olsa alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Avrupa tarafında en azından satışların durması durumunda gün içerisinde yükseliş isteği oluşabilir.

MAKROEKONOMİ

Haftaya sakin bir veri takvimiyle başlıyoruz. Bugün Japonya piyasaları tatil, bir haftalık tatil ardından Çin piyasaları tatilden dönüyor. Haftanın en kritik gelişmesi ise ABD-Çin üst düzey yetkililerin katıldığı ticaret görüşmeleri olacak. Görüşmelere ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin başkanlık edecek. ABD’li ve Çinli üst düzey yetkililer, Amerikan fikri mülkiyet haklarını korumak ve ABD’nin Çin mallarına yönelik gümrük vergisini 2 Mart’ta artırmasını önlemek ve anlaşma yapmak amacıyla bu hafta bir araya gelecek.

ABD’de yetkililer ocak ayının sonunda geçici bir anlaşmayla hükümeti, 35 gün kapalı kalmaktan kurtarmıştı. Ancak geçici olan bu anlaşma yetkililerin 15 Şubat’a kadar uzlaşı sağlayamazsa hükümetin tekrar kapatabileceğine işaret etmişti. Neticede eğer bu hafta yetkililer Meksika sınırına yapılması planlanan duvar için bir uzlaşıya varamazsa hükümetin tekrar kısmen kapatılması söz konusu olabilir.

Bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup) Toplantısı bulunuyor. TSİ 11.30’da ECB Başkan Yardımcısı Luis De Guindos’un konuşması bulunuyor. Yurtiçinde veri takvimi ise perşembe ve cuma gününe toplanmış durumda.

Günün dikkat çeken en önemli verisi ise TSİ 12.30’da açıklanacak İngiltere dördüncü çeyrek büyümesi. İngiltere ekonomisi 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,6 büyüme göstermişti. Söz konusu büyüme, 2016’nın son çeyreğinden bu yana en güçlü çeyreklik büyümeye işaret etmişti. Dördüncü çeyrekte ise Brexit sürecine ilişkin belirsizlikler nedeniyle büyüme oranının çeyreksel bazda %0,3, yıllık bazda %1,4 seviyesine gerilemesi beklenmekte. Geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası ekonomik projeksiyonlarını paylaştı. Bu sene ekonomisinin %1,2 büyüyeceğini öngören Banka, bu tahminiyle 10 yılın en zayıf ekonomik büyümesiyle karşı karşıya kalacağını işaret etmişti.

  • İngiltere’nin AB’den ayrılacağı 29  Mart’a, 2 aydan az bir süre kala belirsizlikler hala sürüyor. İngiltere Başbakanı Theresa May’in 13 Şubat’ta gerçekleştirmeyi planladığı Parlamento oylamasının, ileriki bir tarihe ertelenebileceğine yönelik beklentiler ise belirsizliklerin artmasını sağlıyor.

Bu hafta yurtiçinde,

  • Türkiye’de perşembe günü cari işlemler dengesi ile sanayi üretimi ve beklenti anketi, cuma günü de işsizlik ve bütçe dengesi takip edilecek.

Yurtdışında,

  • Salı günü Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı bulunuyor.
  • Çarşamba günü İngiltere TÜFE, Euro Bölgesi sanayi üretimi, ABD TÜFE ve birçok Fed yetkilisinin konuşması, İsveç Merkez Bankası faiz kararı,
  • Perşembe günü Japonya, Almanya ve Euro Bölgesi büyüme, ABD ÜFE, Çin dış ticaret dengesi,

Cuma günü Çin TÜFE, ABD perakende satışlar verisi takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %76 oranında artarak 48,7mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in teknik bölüm dengesi ise 4Ç2018’de 23,3mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artmıştır. Son çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %88 oranında artarak 191,2mn TL’ye yükselmiştir. Şirket ayrıca, iki taksit şeklinde toplamda hisse başına brüt 0,555TL (net 0,4722TL) nakit kar payı ödemeyi planlamaktdadır. Brinci taksit, 29.03.2019 tarihide brüt 0,333TL (net 0,283TL); ikinci taksit 29.11.2019 tarihinde brüt 0,222TL (net 0,188TL).

Hektaş (HEKTS, Pozitif): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı 15,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğinde elde edilen 2mn TL net karın oldukça üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Brüt kar da aynı dönemler itibariyle 30mn TL artarak 4Ç2018’de 43mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in yılın son çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %20 ve %55 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %5 ve %32 idi. Son olarak, dödüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılındaki net dönem karı ise bir önceki çeyreğe göre %116 oranında artarak 106,2mn TL’ye yükselmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): İş Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %77,3 oranında artarak 2.196mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.525mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 1.513mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada; diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık ve operasyonel giderlerinin ise beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret (CEMTS, Nötr): Şirketin 2018 yılı dördüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 11,8mn TL olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 16,5mn TL’nin altında kalmıştır. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %43,2 oranında artarak 203,6mn TL olmuştur. Ayrıca satışların maliyeti %37 oranında artarak 159,8mn TL olmuştur. Buna bağlı olarak brüt kar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %71,5 oranında artarak 43,8mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2017’nin dördüncü çeyreğine göre %96,2 oranında artarak 16,9mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 4Ç2017’deki 6mn TL’lik gelire karşın 4Ç2018’de 16,3mn TL gider yazılmıştır. Bu kalemlerde kaydedilen artışa bağlı olarak faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %53,5 oranında azalmış ve 10,6mn TL olmuştur. Yatırım tarafından 2,9mn TL ve finansman tarafında ise 2,1mn TL gider kaydedilmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 5,7mn TL ile geçen sene kaydedilen 20,4mn TL’nin altında kalmıştır. Ancak 6,1mn TL vergi geliri ile şirketin 4. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 11,8mn TL olmuştur. 4. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı ana ortaklık karı geçen yıla göre %60,8 oranında artmış ve 146,3mn TL olmuştur.

Aksigorta (AKGRT, Pozitif): Geleceğe yönelik değerlendirmeler kapsamında açıklanan duyuruda Aksigorta’nın 2019 yılında Prim Üretimi büyüme beklentisi 18 – 20%, Net Kar büyüme beklentisi ise 35 – 40% yönündedir. Şirket ayrıca, 07.03.2019 tarihinde olmak üzere hisse başına brüt 0,66TL (net 0,561TL) nakit kar payı ödemeyi planlamaktdadır.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında güvenlik sistemleri konusunda 58,3mn TL + 21,3mn USD tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Ek olarak, Aselsan-STM-Havelsan-Asfat İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi ile ilgili olarak, ASELSAN payı 512,4mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2027 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Adı geçen yönetmeliğe eklenen ve ihtiyaç kredisi borcu olanlara 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı tanıyan geçici madde şöyle: “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.” Kaynak: AA

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 82 milyar TL’de sabit kaldı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

Küresel risk iştahındaki gerileme sonucu artan güvenli liman talebiyle haftayı 5 baz puanlık düşüşle sonlandıran ABD 10 yıllıkların faizi, %2,63 seviyesinden haftayı sonlandırmıştı. Japonya piyasaları tatil olduğundan 10 yıllıklarda bugün henüz işlem geçmiyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftayı haftalık bazda 3 baz puan yükselişle %18,37 seviyesinden sonlandırırken; 10 yıllık gösterge kağıdın faizi 23 baz puan artışla %14,58 seviyesinden haftayı sonlandırdı. Bono piyasasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek yarınki iki ihale takip edilecek.