Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (11.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde nötr risk iştahı devam ediyor. Dün yine Powell faiz artırımı konusunda sabırlı olunacağının mesajını verirken, ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde somut bir gelişme gözlenmese de ilerleme kaydedildiği söylenebilir. Görüşmelerde Çin’in anlaşma konusunda daha istekli olduğu gözleniyor. Bir sondaki adım da Çin’in ABD’ye ziyareti bekleniyor. Her iki gelişme de  geçtiğimiz Cuma gününde itibaren fiyatlansa da, piyasalar üzerinde yarattığı etkiyi göz önüne aldığımızda düşük momentumda genel fiyatlamalara neden olmaya devam edebilir. Nitekim kar satışları da sınırlı kalıyor. Hisse senedi oynaklık endeksi (VIX) de eşik 20 seviyesinin altına geriledi. Kasım ayı zirvesinden gelen düşüş trendini kıran ABD on yıllık tahvil faizi  ise %2,70’in üzerinde kalmaya niyetli. Kurlar tarafına baktığımızda, güvercin Fed ile birlikte Gelişmekte Olan ülke para birimleri olumlu görüntülerini korumaya devam ediyorlar. Dolar / TL’de de dün takip ettiğimiz 5,38 hedefte kalmaya devam ediyor. EURUSD paritesinde ise  dünkü geri çekilmeyi önemli desteğine dönüş (pull back) olarak değerlendirirken, 1,15 desteğinin üzerinde  yükseliş eğilimi devam edebilir. Dün yatay bir görüntüyle günü kapatan endeksin güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dün görülen en yüksek seviye olan  91,8bin tekrar test edilmek istenebilir. Olası kar satışlarında ise mevcut risk ortamında destek seviyelerinden tepki görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde saat 10’da kasım ayına ait cari işlemler dengesi açıklanacak. Ağustos ayından bu yana cari fazla veren dengenin kasım ayında da sınırlı olarak fazla vermesi bekleniyor. Cari açıkta azalma hikayesi, dış ticaret açığındaki daralmanın yanı sıra turizm gelirindeki güçlü seyir ve enerji ithalatındaki yükselişin sınırlanmasıyla devam ediyor. Kasım ayında aylık 0,9 milyar dolar fazla beklenirken; 12 aylık kümülatif verinin 39,4 milyar dolardan yaklaşık 34 milyar dolara iyileşmesi bekleniyor. 2018 yılını ise 30 milyar doların altında kapayabileceğimiz görülüyor. Böylece 2017 yılını 47,4 milyar dolardan bitiren cari açık, 2018 yılını yaklaşık 20 milyar dolarlık bir iyileşmeyle sonlandırmaya hazırlanıyor. Bu durum da cari açık/GSYH oranının %3’lü rakamlara gerileyebileceğine işaret ediyor (2017 yılı cari açık/GSYH oranı:%5,6 seviyelerindeydi).  Son olarak bu seneki 12 aylık kümülatif cari açık beklentisi 25-27 milyar dolar civarında şekillense de tahminlerde aşağı yönlü riskler ağırlık kazanıyor.

Bugün ayrıca saat 14.30’da TCMB bu yılın ilk beklenti anketini açıklayacak. Anket katılımcılarının bu seneye ilişkin beklentilerinin nasıl şekillendiğini takip edeceğiz. Bu seneye ilişkin anket katılımcılarının son güncel beklentilerine bakmak gerekirse, enflasyonun %16,5 seviyesinden, büyümenin %1,5, cari dengenin 27 milyar dolar ve USD/TL kurunun 6,25 seviyesinden yılı sonlandırması bekleniyordu.

Bugün TSİ 16.30’da ABD’de aralık ayına ait enflasyon verileri açıklanacak. Verinin azalan benzin fiyatları sayesinde aylık %0,1 azalması, yıllık olarak da %2,2 seviyesinden %1,9’a gerilemesi bekleniyor. Böylece Fed’in enflasyon hedefi olan %2’nin altında bir enflasyonla ABD ekonomisi yılı sonlandıracak.
Gelecek haftaki veri takvimine göz attığımızda,

Yurtiçinde,

  • Pazartesi günü kasım ayına ait sanayi üretimi,
  • Salı günü ekim dönemi işsizlik rakamları ve aralık ayı bütçe dengesi,
  • Çarşamba günü aralık ayı konut satışları ve TCMB faiz kararı,
  • Perşembe günü konut fiyat endeksi açıklanacak.

Yurtdışında,

  • Pazartesi günü Çin dış ticaret rakamları, Euro Bölgesi sanayi üretimi,
  • Salı günü Almanya 2018 yılı büyüme ve bütçe açığı/GSYH,  ECB Başkanı Mario Draghi’nin yıllık rapor sunumu,  ABD ÜFE,
  • Çarşamba günü Almanya ve İngiltere TÜFE, ABD perakende satışlar,
  • Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE,

Cuma günü ABD Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve aralık ayı sanayi üretimi açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE, Pozitif): İstanbul Beyoğlu’da yapılmakta olan Galataport Projesi kapsamında yer alan Salı Pazarı Limanı Projesi – Salı Pazarı ve Paket Postanesi Elektrik ve Mekanik İşleri inşaasına ilişkin olarak şirket tarafından verilen ve Türk Lirası karşılığı yaklaşık 216,9mn TL + KDV tutarındaki teklif, Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. tarafından kabul edilmiştir. Anılan işin şirket tarafından ifa edilmesine ilişkin hüküm ve koşulları düzenleyen ana sözleşmenin Şubat ayı içerisinde imzalanması hedeflenmektedir. Sözleşme kapsamında yapılacak işlerin, 2020 yılının ikinci çeyreğinin sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif) : Aselsan ile Roketsan arasında Omtas Füzesi Kızılötesi Arayıcı Başlık seri üretimine ilişkin olarak 10.01.2019 tarihinde, 63mn TL + 31,5mn EURO tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Aselsan’ın bakiye siparişleri Eylül ayı sonunda 8,6 milyar dolar seviyesinde idi. Aselsan Eylül ayı sonundan itibaren, dün bildirilen dahil, toplamda yaklaşık 880mn dolarlık yeni sözleşmeler imzalamıştır. Bakiye siparişlere yeni projelerin eklenmeye devam etmesi şirket için olumludur.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA, Nötr): Şirket 2018 yılına ait satış hacmi rakamları geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırmalı şekilde açıklamıştır. Buna göre 2018 yılında konsolide satış hacmi %4-%6 aralığındaki beklentinin üzerinde %6,3 artarak 1.315mn ünite kasaya ulaşmıştır. 77mn ünite kasa artışa denk gelen büyüme, gazlı içecekler (%6,8 artış), gazsız içecekler (%11,6 artış) ve su kategorisindeki (%6,0 artış) performansla desteklenirken, çay kategorisinin satış hacmi %1,2 gerilemiştir. 2018’in dördüncü çeyreğinde konsolide satış hacmi %0,6 artarak 229mn ünite kasa olmuştur. Söz konusu dönemde su ve çay kategorileri sırasıyla %7,0 ve %11,5 büyüme sergilerken, büyük ölçüde Türkiye operasyonuna bağlı olarak gazlı içecek ve gazsız içecek kategorileri %2,2 ve %4,9 daralmıştır. 2018 yılında Türkiye operasyonlarının satış hacmi %4,8 artışla 650mn ünite kasa olurken, 2012 yılından bu yana en yüksek büyüme oranına ulaşmıştır. 2018 yılında uluslararası operasyonların satış hacmi büyük ölçüde Pakistan ve Kazakistan pazarlarındaki büyümeyle %7,8 artış göstererek 664mn ünite kasaya ulaşmıştır. 2018’in son çeyreğinde ise, uluslararası operasyonların satış hacmi %1,5 artışla 108mn ünite kasa olmuştur.

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirketin 209.069.767 TL olan çıkarılmış sermayesinin, 60.000.000 TL (%28,698) tahsisli artırılarak 269.069.767 TL’ye çıkarılmasına, çıkarılacak yeni payların, Şirket esas sözleşmesinin “Sermayenin Arttırılması ve Azaltılması” başlıklı 10. maddesinin Yönetim Kurulumuza vermiş olduğu yetki çerçevesinde, ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak ve tamamı nakit (bedelli) olarak karşılanmak suretiyle halka arz edilmeksizin, nominal değerden az olmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış ve Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları çerçevesinde oluşan baz fiyata uygulanacak marjlar dahilinde ana hissedar Doğanlar Yatırım Holding A.Ş’ye tamamı tahsisli surette satılmasına karar verilmiştir.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda; Halk Bankası’nın kiracı olduğu, 15 adet gayrimenkul için, 01.01.2019 tarihinden geçerli olmak üzere, yeni kira artış dönemlerine kadar, Ocak 2018 kira bedelleri üzerinden %15 oranında artış yapılmasına yönelik ek protokol imzalanmıştır.

Yapı Kredi (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Yapı Kredi gerçekleştirdiği 650mn USD ilave ana sermaye niteliğinde tahvil ihracı ile SYR’sinde Eylül finansalları dikkate alındığında 115 baz puanlık artış sağlayacağını açıkladı.

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: KOBİ’ler için hazırlanan yeni kredi paketi açıklandı. İmalat ve ihracatçı firmalara 1 milyon lira, diğer sektörlere ise 500 bin lira kredi verilecek. 6 ay geri ödemesiz kredi için faiz oranı yüzde 1,54 olarak uygulanacak. 20 milyar liralık paketten 40 bin işletme faydalanacak. (Kaynak: Dünya)

Altın: Altın ithalatı Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79 azalışla 8,41 ton olurken, 2018 yılının tamamında ise bir önceki yıla göre yüzde 44 azalışla 202,3 ton olarak gerçekleşti. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre 2018’de en yüksek ithalat 44,2 ton ile Ocak ayında, en düşük ithalat ise 3.14 ton ile Ekim’de gerçekleşti. Öte yandan altın ithalatı 2017 yılında 361 ton ile rekor kırmıştı. (Kaynak: Reuters)

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 102 milyar TL’de sabit kaldı. Fonlamanın neredeyse tamamı haftalık repodan karşılandı.

Bu hafta risk iştahında gözlemlediğimiz artışla birlikte ABD 10 yıllıkların faizi, haftayı haftalık yaklaşık 6 baz puan artışla %2,72 seviyelerine yakın sonlandırmaya çalışıyor. Bugünkü enflasyon verisi ABD tahvil piyasasında belirleyici olabilir. Geçtiğimiz cumadan beri daha güvercinleşen bir Fed görüyoruz. Dün Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz oranları konusunda sabırlı olma yeteneğine sahip olduğunu yineledi.

2 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftayı düşüşle sonlandırmaya hazırlanıyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi,  haftalık 51 baz puan düşüş kaydederek %19,27 seviyesinde bulunuyor. %19,27 seviyesi temmuz başından bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Haftaya TCMB PPK toplantısında Merkez Bankası’nın politika faizini %24 seviyesinde sabit bırakması ağırlık kazanmış durumda. Bir sonraki PPK toplantısı ise 6 Mart’ta. 30 Ocak’ta ise yılın ilk Enflasyon Raporu açıklanacak.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin