Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalarda kısmi toparlanma çabaları devam ediyor. Katalizör: Tahvil faizlerindeki oynaklığın sınırlı da olsa düşmesi. Tahvil faizlerinde geçen hafta yaşanan sert yükseliş sonrasında risk iştahı zayıflamıştı. Hisse senedi piyasası da baskı altında kalırlarken, küresel risk endeksi S&P500 şimdilik 50 günlük ortalamasında tutundu. Diğer yandan, EURUSD paritesi önemli gözüken 1,1465 seviyesinin altına kaysa da, bu seviyenin altında çok kısa kaldı ve günü 1,15 seviyesine yakın kapattı. Bu sabah da bu seviyeye yakın işlemler geçmekte.  Paritenin bu seviyeye yükselmesinin arkasında ise Brexit ile ilgili olumlu haber akışı ve Trump’ın FED’in faiz politikasını eleştirmesi var. Kısacası, tahvil faizlerinde yaşanan sert yükseliş şu aşamada yeni bir düşüş dalgası ile sonuçlanmadığı söylenebilir. Bu kapsamda, TL ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke kurlarında da sakin bir görüntü gözlemlerken, pozitif ayrışan BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve 97.800 direncini test edebilir.

MAKROEKONOMİ

Yarınki ABD TÜFE verisi öncesi dikkatlerimiz bugün TSİ 15.30’da eylül ayına ait ABD ÜFE rakamlarında olacak. Petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle verinin aylık bazda %0,2, yıllık bazda ise %2,7 artış kaydetmesi bekleniyor. TSİ 19.15’te Chicago Fed Başkanı Evans’ın konuşması bulunuyor.

Cuma günü IMF ve Dünya Bankası toplantıları takip edilecek. Bunun öncesinde IMF, “Küresel Finansal İstikrar Raporu”nun Ekim 2018 sayısını “Küresel Finansal Krizden 10 Yıl Sonra: Daha Güvende Miyiz?” başlığıyla yayımladı. IMF, son 6 ayda küresel finansal istikrara yönelik risklerin yükseldiğini vurguladı. İleride ticaret gerilimlerinin daha da artmasının yanı sıra yükselen jeopolitik risklerin ve politik belirsizliklerin, küresel sermaye piyasalarında risk algısının aniden kötüleşmesi sonucu geniş çaplı gerilemelerin yaşanmasına ve küresel finansman şartlarının sert şekilde sıkılaşmasına neden olabileceğini değerlendirdi.

Yurtiçinde dünkü yoğun enflasyon odaklı gündem sonrası bugün sakin bir güne merhaba diyoruz.

Yetkililer enflasyondaki düşüşe katkı sağlamak için birlikte ve uyumlu bir şekilde harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”nı açıkladı ve programa göre reel sektör de bu mücadele kapsamında %10 fiyat indirimine gitme kararı aldı. Kamunun bu süreçte öncü olacağı; BDDK, TCMB, TBB ile güçlü bir koordinasyon sağlanacağı görülüyor. Neticede reel sektörün, artan maliyet enflasyonuna karşı koordinasyonlu bir biçimde çözüm sağlamasının tüketici enflasyonunun azaltılmasında önem arz ettiğini düşünüyoruz. Atılan adımlar sonrası özellikle gıda kalemindeki düşüşle ekim ayı enflasyonunda gerileme gözlemleyebiliriz. Programdan dikkat çeken başlıkları paylaşırsak;

  • Yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağını görüyoruz. Hatırlamak gerekirse son dönemde ardı ardına zamlar yapılmıştı ve bu da ÜFE’deki yukarı yönlü seyirde etkili olmuştu.
  • Bankalar 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faiz oranlarında %10 indirim yapacaklar. Yani  firmalara 1 Ağustos’tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında 10 Ekimden itibaren vade sonunu beklemeden %10 indirim yapacaklar.
  • KDV iadelerinin de ödenme süreçleri hızlandırılırken; 2019 başından itibaren, başvurudan sonraki 10 gün içinde KDV iade talebinin %50’si inceleme beklenmeden ödenecek.

Sebze ve meyve fiyatlarının ucuzlaması için uzun zamandır gündemde olan hal yasasındaki değişikliğin bu ay TBMM’ye gelmesi ve sürecin neticelenmesi bekleniyor. Et ve Süt Kurumu 10 üründe %10 indirim yapacak. Çaykur önümüzdeki dönemde zam yapmayacak. Zincir marketler 50 üründe 2 ay boyunca %10 indirim yapacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ve Ukrayna STE firması arasında Aselsan askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna’da üretilmesi için mutabakat muhtırası imzalandı.

17 Ağustos 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Çimsa (CIMSA, Öneri “AL”, Nötr): Yurtiçinde, TL cinsinden, azami 3 yıl ve toplam 1 milyar TL’yi aşmayacak şekilde borçlanma aracı ihraç edilmesi için tüm işlemlerin yapılması hususunda Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

17 Ağustos 2018 Tarihli Çimsa Raporumuz için tıklayınız…

Brisa (BRISA, Sınırlı Pozitif): Aksaray fabrikası için alınan 09.10.2013 tarihli yatırım teşvik belgesinin yatırım süresi 09.10.2018’den 09.04.2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu uzatım ile birlikte, Aksaray büyük ölçekli yatırım teşviki kapsamındaki %90’lık kurumlar vergisi indirimi, son 5 yılda olduğu gibi, fabrika ayrımı gözetmeksizin tüm Brisa vergi matrahına 2021 yılı Nisan ayına kadar uygulanmaya devam edecektir.

Petkim (PETKM, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR’ın Türkiye birimi sözcüsü, Türkiye’de yapılan Star rafinerisinin gelecek hafta faaliyete geçeceğini söyledi. 6,3 milyar USD yatırımla yapılan Star rafinerisi Türkiye’nin ithal rafine petrol ürünlerine olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmak için Petkim’e hammadde tedarik edecek. Star rafinerisi yılda yaklaşık 10mn ton, yani günde 200bin varil işleme kapasitesine sahip olacak. Rafineride yılda 1,6mn ton nafta ve 420bin ton ksilen üretilmesi bekleniyor. Ayrıca 4,8mn ton dizelin yanı sıra jet yakıtı, petrol koku ve LPG üretilecek (Kaynak: Reuters). Hisse dün gün %5,5 oranında artışla kapadı.

27 Ağustos 2018 Tarihli Petkim raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Otogaz: 10.10.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, LPG Otogazda 7 kuruş/litre fiyat artışı gerçekleşti. Artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacak. Kaynak: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Şirket, Meram /Konya adresinde bulunan ‘Tahirpaşa’ şubesini, Meram / Konya adresinde bulunan ‘Alaaddin’ şubesini, Karatay / Konya adresinde bulunan ‘Fetih Caddesi’ şubesini, Kızılcahamam / Ankara adresinde bulunan ‘Kızılcahamam’ şubesini, firmanın yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında 09.10.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding (IEYHO): Şirketin bağlı ortaklığı Çimtek Çimento Teknolojisi Mühendislik A.Ş. (Çimtek) ile Kyretabı Sarralle Group SL (İspanya)’nın kurucusu ve sermayedarı olduğu Kyretabı Turkey Mühendislik Mimarlık İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında 3,5mn USD bedelli sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmeye göre, Çimtek tarafından Befesa Silvermet İskenderun Çelik Tozu Geri Dönüşümü A.Ş.’nin fabrikasında kapasite artışı yatırımıyla ilgili olarak hammadde hazırlama sistemleri ve çeşitli depoların mühendislik, imalat, ekipman temini, elektrik ve otomasyon, çelik ve inşaat işleri yapılarak devreye alınacaktır. İşin süresi yaklaşık 1 yıl olup, 15.10.2019’da geçici kabulün yapılması planlanmaktadır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24,02 seviyesinden %24 seviyesine geriledi. Toplam fonlama miktarı 169,5 milyar TL’den 163 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repo ihalesinden sağlandı.

Dün öğle saatlerinde %3,2594 ile 7 yılın yeni zirvesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizi kapanışı %3,2063 seviyesinden yaptıktan sonra bugün sabah saatlerinde %3,20’lerde işlem görmekte. Bugün ABD’nin 36 milyar dolarlık 3 yıllık tahvilinin ve 23 milyar dolarlık 10 yıllık tahvilinin ihalesi bulunuyor. ABD ekonomisinin güçlü seyri Fed’in faiz patikasına sadık kalacağına işaret ediyor ve bu durumda faizlerdeki yükselişi destekliyor. Bununla birlikte Trump’ın Fed’in faizleri hızlı artırdığını bir kez daha dile getirmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş hız kesti.

TL’deki kısmi değerlenmeyle birlikte dün tahvil faizleri, 2 Ekim’den bu yanaki yükseliş trendine ara verdi ve 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi günü 17 baz puan düşüşle %20,57 seviyesinden sonlandırdı.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin