Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Sanayide veri akışının süreceği günün sabahına zayıflayan ABD Doları, güçlenen risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6928 seviyesinden geçiyorlar. Dün Türkiye ve Almanya’da değer zinciri yaklaşımımızla uyumlu veri akışı gözlemledik. Temmuz ayında Türkiye sınai üretim endeksi %2,3 oranında artış kaydetmişti. Dün açıklanan Ağustos ayı verisinde Almanya üretimi %2,6 oranında artış kaydetti (Şekil 1). Muhtemelen Eylül ayı verisi Almanya’da daha sakin gerçekleşecek. Eylül ayı belki de mevsim geçişi özelliğiyle Türkiye’de sanayi açısından kestirmesi zor bir ay. Mevsimsellik açısından Eylül aylarında endeks değeri yukarı yönlü düzeltiliyor.  Bu sene ilaveten takvim günü etkisiyle de pozitif düzeltme söz konusu. Buna karşın Eylül, rastgele bileşeni yılın en yüksek ayı. Yine de Eylül ayında ciddi bir gerileme beklemiyoruz. Verinin Eylül ayında da zayıf hatta negatif değerle açıklanması mümkün. Temmuz ayında %2,3 ile üçüncü çeyreğe güçlü başlayan verinin %1 üzerinde artışla üçüncü çeyreği tamamlaması muhtemel. Çeyrek bazda sınai üretim endeksinin artış ortalaması %1 oranında. Nihayetinde ortalama üzeri büyümeyle uyumlu bir görüntü sağlayacaktır.

Bugün sınai üretim endeksleri Fransa’da TSİ 9:45’de İtalya’da ise TSİ 11:00’de açıklanacak. İngiltere’nin verisi de TSİ 11:30’da takip edecek. İtalya, bu yılın Avrupa’da çıkış yakalayan ekonomisi. Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “daha düşük miktarda daha uzun süre” yaklaşımını tartıştık. ECB’nin yaklaşımı önümüzdeki yıl Avrupa ekonomilerini güvenceye almakta. İtalyan ekonomisi yüksek borçluluk oranına sahip ve üretim altyapısı görece eski teknolojiye sahip. İtalya, diğer Avrupa ülkelerine göre krizin yaralarını aynı ölçüde saramadı (Şekil 2). Önümüzdeki sene ilkbahar aylarında gerçekleşmesi beklenen genel seçimler için partiler kıyasıya bir yarış içerisinde. Almanya seçimlerinde ortaya çıkan tablonun ardından Euro’nun geleceğini gözeten ECB daha temkinli davranacaktır. Bu nedenle ECB, para politikasını normalleştirirken “daha düşük miktarda ancak daha uzun süre” yaklaşımını benimseyeceği görüşündeyiz. ECB’nin para politikası İtalya’ya bu seneki ivmesini sürdürme şansı verirken, diğer ülkelerle arasındaki mesafeyi de kapaması için imkân sağlayacaktır.

Sabahtan TSİ 9:00’da Almanya’da dış ticaret verilerini izleyeceğiz. Küresel ticaret hacminin gelişimine bağlı Almanya’da ihracatın %1,1 oranında güçlü artış kaydetmesi bekleniyor.  Serinin tarihi ortalaması (mean) %0,4 oranında. Yılın son çeyreğinde Türkiye ekonomisinde iç talebin yavaşlamasını, dış talebin ise büyümeye pozitif katkı sağlamasını bekliyoruz. Öğleden sonra ise ABD’de KOBİ kesimine yönelik güven endeksini (NFIB) izleyeceğiz. ABD’de güven endeksleri yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürüyorlar.

ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Afyonkarahisar’da bulunan eski çimento fabrikasının faaliyetinin durdurulmasından sonra, Şirket adına tescil edilen 157bin m2 ticari ve konut imarlı arsalardan 67bin m2‘lik kısmı satılmıştır. Arsanın toplam satış bedeli 60,3mn TL’dir. Elde edilen maddi duran varlık satış karının tutarı da 60,2mn TL’dir.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, yurtdışı borçlanma programı çerçevesinde 5 yıl vadeli, toplamda 250mn USD milyon tutarında, havale akımlarına dayalı gelecekteki nakit akışı işlemi (future flow) ve hazine finansmanı işlemi de dahil olmak üzere yapının gerektirdiği diğer işlemleri gerçekleştirmek suretiyle finansman sağlamıştır.

28 Temmuz 2017 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için Tıklayınız…

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Geçici olarak devre dışı bırakılan toplam klinker üretim kapasitesinin %35’ini temsil eden 1. Fırının Atık ısı elektrik üretim ünitesi türbin ve jeneratör bakım programının tamamlanması neticesinde öngörülen tarih olan 11.10.2017 tarihinden önce devreye alınmasına karar verilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları’nın 2017 yılı Eylül ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY’nin yolcu sayısı, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13 artarak 6,7mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,7 puanlık artışla %81,5 seviyesine yükselmiştir. Eylül ayı ile beraber, 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde yolcu sayısı %6,9 artışla 51,6 milyon olmuştur. Yolcu doluluk oranı ise 4,3 puan artışla %78,8 olmuştur. Çeyreksel olarak bakıldığında ise, 2017 yılının 3. çeyreğinde THY’nin yolcu sayısı %17,1 oranında artarak 21,3 milyona yükselmiştir. Diğer taraftan şirketin yolcu doluluk oranı ise 7,3 puan artarak %83,3 olarak gerçekleşmiştir. Bu durum THY’nin 3. çeyrek finansallarının olumlu geleceğine işaret etmektedir.

Şirket ayrıca, uçak müsaitliğine bağlı olarak Rusya’nın Krasnodar şehrine tarifeli seferler başlatılmasına karar vermiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Perakende: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. Endeks ağustos 2017’de geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %32,4 artış kaydederek 245 puana ulaştı. Veriler bir önceki aya göre %9,9 artış yaşandığını gösteriyor. AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar ağustosta İstanbul’da bin 26 lira, Anadolu’da 875 lira olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise aynı ayda 935 lira oldu.

Rapor için tıklayın.