Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Sanayi verileriyle geçecek haftaya diplomatik haber akışı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,12 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7184 seviyesinden geçiyorlar. Türkiye Cumhuriyet ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki diplomatik haber akışı, yurt-içi finansal piyasalarda risk iştahını düşürmekte. Uluslararası kur piyasası, gelişmeleri anlık fiyatlamaya çalışıyor. Sabahın erken saatlerinde 3,85 seviyesine kadar yükselen Dolar / TL kotasyonları 3,71’li seviyelere kadar sakinleşti. Yurt-içinde piyasalar açıldıktan sonra artan likiditeyle birlikte haber akışına göre kur daha dengeli bir seviyeye ulaşacaktır.

TSİ 10:00’da TÜİK, Ağustos ayı sınai üretim verisini açıklayacak. Temmuz ayı verisinde %2,3 oranındaki yaklaşık bir standart sapma artışla sanayi üçüncü çeyreğe güçlü başlamıştı. Cuma günü Almanya’da açıklanan fabrika siparişleri %3,6 oranı ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Bizden bir saat önce; TSİ 9:00’da Almanya’da açıklanacak sanayi verisi Avrupa’da üretim koşullarının canlı seyrettiğini gösterebilir. Sınai üretim endeksleri, Dünya’nın her ülkesinde dalgalı seyir izlerler. Piyasa beklentisi Türkiye için %0,5 Almanya için %0,9 oranında artışa yönünde. Bugün hem Türkiye’de hem Almanya’da negatif değerle karşılaşabiliriz. Dalgalı yapısı nedeniyle sanayi endekslerinde eğilim analizi daha çok işe yarıyor. Türkiye’de sınai üretim endeksinin zaman serisi anlamında ortalaması (mean) aylık %0,3 oranında artış. Eğer son üç aylık ortalama bu değeri sağlıyorsa sınai üretim endeksi normal seyrinde demektir. Bu sene endeksin artış hızı %0,7 oranında. Üretim tarafında ülke sağlam (Şekil 1). Benzer bir durumu Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri için de söyleyebiliriz (Şekil 2). Özellikle bu sene İtalya’daki toparlanma dikkat çekici boyuta ulaştı.

Önümüzdeki sene seçime gidecek İtalya’da 2017 yılı ekonomik anlamda iyi geçti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) mevcut destekleyici para politikasını daha uzun süre uygulayacağı ortaya çıkıyor. ECB, geçen senenin sonunda “daha düşük miktar daha uzun süre” yaklaşımını benimsemişti. Şimdi normalleşme aşamasında yine “daha düşük miktarda ancak daha uzun süre” yaklaşımının benimseneceği anlaşılıyor. ECB’nin “daha düşük miktarda daha uzun süre” yaklaşımı dahilinde Avrupa ekonomisi 2018 yılında da güvence altında görünüyor.

Bugün ABD’de resmi tatil var. Veri gündemi tatil nedeniyle boş. Piyasalar ise açık ve işlemler gerçekleşecek. Hafta genelinde ABD’de enflasyon ve perakende satışlar (tüketim) gibi majör veriler gözlemleyeceğiz. FED, Çarşamba günü Eylül ayı toplantısının tutanaklarını açıklayacak. Avrupa’daki veri akışı sanayiye yoğunlaşacak. Anket bazlı (soft) PMI verilerinin ardından fiili üretime bağlı (hard) resmi üretim verilerini göreceğiz. Resmi verilerin, anket bazlı verilerde ortaya çıkan iyi görünümü teyit etmeleri bekleniyor (Şekil 3). Çin’de ise dış ticaret verilerini gözlemleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Alkim Kimya (ALKIM, Sınırlı Pozitif): Alkim Eskişehir bölgesindeki 1.200 hektarlık maden sahasında 6 ay önce başladığı Krom Konsantre Tesisi Yatırımını tamamlamıştır. Yıllık 20bin ton krom konsantre üretim kapasiteli, yatırım teşvik belgeli tesisin devreye alma çalışmaları bu ay sonuna kadar bitirilerek konsantre üretimine başlanacaktır. Yatırımın toplam tutarı 15mn TL mertebesindedir. Yatırım kısmen özkaynak, kısmen orta vadeli yatırım kredisi ile finanse edilmiştir. 2017 yılında ilk parti krom konsantre ürün ihracatının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Karsan (KARSN, Nötr): Şirket ve Morgan Olson arasında, Karsan’ın USPS için tasarladığı araç başta olmak üzere, Karsan’ın Kuzey Amerika pazarı için mevcut ve geliştirmekte olduğu araçların, Kuzey Amerika’da ticarileştirilmesi, nihai montajı, üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetlerinin işbirliği çerçevesinde yürütülmesi amacıyla bir iş modeli geliştirmek üzere bir mutabakat metni imzalanmıştır. Söz konusu mutabakat metni kapsamında yapılacak çalışmalar sonucunda USPS ihalesinin şirket tarafından kazanılması halinde üretilecek kargo araçlarının ABD’de gerçekleştirilecek üretim safhalarının münhasıran Morgan Olson tarafından gerçekleştirilmesi, bu konuda bir ortaklık modeli geliştirilmesi; şirketin 12 metre otobüs aracının Kuzey Amerika’da satış ve pazarlanmasına ilişkin olarak, 2017 yılı sonuna kadar, bir lisans bedeli karşılığında fikri mülkiyet haklarının Morgan Olson’a lisanslanmasına ilişkin iyi niyet çerçevesinde, pazar analizleri yapılarak nihai sözleşme müzakere edilmesi yönünde mutabakat metni imzalanmıştır.

Ayrıca, Şirket, 21.10.2014 tarihinde ihraç ettiği 180mn TL nominal tutarlı tahvilin 17.10.2017 tarihli itfasında ve kısa vadeli kredilerin uzun vadeli yeniden finansmanında kullanmak üzere Akbank T.A.Ş. ile 2 yıl vadeli 3 ayda bir faiz ödemeli 25mn EUR tutarında kredi anlaşması imzalamıştır.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Eylül ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %15 oranında artarak 11,5 milyona ulaşmış ve olumlu görüntü sergilemeye devam etmiştir. Eylül ayında da Ağustos ayında olduğu gibi yurtiçi ve yurtdışı tüm hizmet verilen havalimanlarında bir önceki yılın aynı ayına göre artış kaydedilmiştir. Yurtiçi havalimanlarından İstanbul Atatürk, Esenboğa ve İzmir Havalimanları yolcu sayılarındaki %6,9, %29,7 ve %14,9’luk artışlarla toplam hizmet verilen yolcu sayısına en olumlu katkıyı sağlarken, yurtdışı havalimanlarından ise Medine Havalimanı %52,7’lik artışla toplam yolcu sayısındaki artışa en olumlu katkıyı sağlamıştır. Eylül ayı verileriyle birlikte Ocak- Eylül dönemi yolcu sayısı %7,8 oranında artmış ve toplam hizmet verilen yolcu sayısı da 86,7 milyona ulaşmıştır.

TAV Holding’in faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı ise Eylül ayında 81.210 ile bir önceki yılın aynı ayına göre %9,7’lik bir artış kaydetmiştir. Ocak- Eylül dönemi toplam ticari uçuş sayısı ise %3 oranında artarak 631.955 adete yükselmiştir.

Sonuç olarak, TAV’ın yolcu sayısı Eylül ayındaki yüksek artışla beraber üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,4 oranında artış kaydederek iyi bir görüntü sergilemiştir. Bu durum üçüncü çeyrek finansallarının da olumlu geleceğine işaret etmektedir.

24 Temmuz 2017 Tarihli TAV Havalimanları raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, Medium Term Note (MTN) programı kapsamında 182 gün vadeli 5mn EUR tutarındaki borçlanma aracının ihracı için SPK’ya başvurduğunu duyurmuştur. Diğer yandan, banka üçüncü çeyrek finansallarının açıklanma tarihini 27 Ekim olarak duyurmuştur.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre Eylül ayında Türkiye genelindeki havalimanlarındaki toplam yolcu trafiği %16 artış ile 19,8mn olarak gerçekleşti. Böylelikle yılın ilk 9 ayındaki yolcu sayısı %10 artışla 146,8mn oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Katmerciler (KATMR, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Aselsan arasında Türkiye ve AB sınırlarının sınır gözetleme kapasitesinin arttırılması için 10,5mn EUR tutarında 4×4 Mobil Gözetleme Araçları tedariğine dönük iki adet sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu teslimatlar 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.

Rapor için tıklayın.