Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik iyimser beklentilerle küresel piyasalarda pozitif görüntü devam ediyor. Trump, iki tarafın da bir anlaşmaya varmak için ilerleme kaydettiğini açıkladı. Geçen hafta ABD ekonomisiyle ilgili endişeleri azaltan tarım dışı istihdam verisi ve Powell’ın oldukça güvercin açıklamalarından destek alan piyasalar bugünlerde de ticaret gelişmeleri ile ilgili olumlu haber akışını fiyatlıyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları bugün vadelilerde alıcılı bir görüntü sergilerlerken, Asya borsalarında pozitif bir görüntü var. Altın ve Japon Yeni gibi varlıkların baskı altında kalması diğer yandan ABD on yıllık tahvil faizinin de %2,70’e çıkması olumlu risk iştahını teyit ediyor. Ayrıca, dün kar satışlarıyla karşılaşan Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde de bu sabah iyimser bir görüntü var. Bu hafta negatif ayrışan TL’de de kısmi değer kazançları görülüyor. Olumlu risk ortamında BIST100 endeksi de güne %0,5 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde alıcılı görüntüsünü koruyarak direnç seviyelerini zorlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Çin ile ABD ticaret ilişkilerinde iyileşme beklentilerinin arttığı bir ortamda bugün Fed bölgesel başkanlarının açıklamaları ve Fed toplantı tutanakları takip edilecek.

ABD’de bugün Fed bölgesel başkanlarının konuşmaları bulunuyor. TSİ 16.30’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in; TSİ 17’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın; TSİ 19.30’da Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in konuşması bulunuyor. Bugün ayrıca 19 Aralık’taki Fed toplantısının toplantı tutanakları açıklanacak. 19 Aralık’ta Fed faizleri artırmış, para politikasının bu sene için sıkılaştırma seyrini yavaşlatmıştı. Ancak banka, para politikası sıkılaştırma planında keskin bir değişikliğe gitmemiş ve merkez bankasının bilançosunu her ay küçültmeye devam edeceğine işaret etmişti.

Bugün TSİ 10’da Almanya’nın kasım ayına ait dış ticaret dengesi açıklanacak. Almanya’da sanayi üretimi ve fabrika siparişlerinin beklentilerin altında kalması ardından ihracat tarafının nasıl seyrettiği piyasa aktörleri tarafından yakından izlenebilir. TSİ 13’te Euro Bölgesi’nin kasım ayına ait işsizlik oranı paylaşılacak. İşsizlik oranının %8,1 seviyesinde sabit kalması bekleniyor.

Bugün TSİ 18’te Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor.  Bankanın faizi %1,75 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. 2018 yılında banka 3 kez 25 baz puanlık faiz artırmıştı. Ülkede yıllık enflasyon, enflasyon hedefinin altında bulunmakta. Enflasyon hedefi %2 iken güncel enflasyonu %1,7 seviyesinde.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Akbank 2019 yılı beklentilerini açıkladı. Buna göre, Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi yaklaşık %10 olarak hedeflenmiştir. Banka, özsermaye karlılığının %12’ye eşit veya bundan büyük, net faiz marjınının (swap düzeltilmiş) %3,5’e eşit veya bundan büyük, kredi /mevduat oranında maksimum %105 ve takipteki kredi oranını da %6’dan küçük olarak hedeflemektedir. Banka, ücret ve komisyon gelirlerinde %20’den büyük, operasyonel giderlerde ise enflasyona yakın bir artış beklemektedir. Son olarak Banka, sermaye yeterlilik oranının yaklaşık olarak %16 olmasını beklemektedir.

25 Ekim 2018 Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Şirketin Madagaskar’da 66 MW kurulu güçle faaliyet gösteren mevcut akaryakıt santraline bitişik ve SocieteJiroSyRanoMalagasy (Jirama)’ya ait olan 24 MW kurulu güce sahip santralin rehabilitasyon ve işletmesi için Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin bağlı ortaklığı AksafPowerLtd.’ın Jirama’yla imzalamış olduğu anlaşma 19.04.2018 tarihinde kamuya duyurulmuştu.

12 MW’lık kapasitesi 06.12.2018 tarihinde devreye alınan santralin diğer motorlarının ticari kabulü Bakanlık yetkilileri tarafından dün (08.01.2019) tamamlandığı ve santral 24MW kurulu güce ulaştığı bildirilmiştir. Santralde üretilen elektrik 5 yıl süre ile garantili alım anlaşması (al-ya da-öde) kapsamında ABD Doları cinsinden Jirama’ya satılacaktır.

Yapı Kredi (YKBNK, Öneri “AL”, Nötr): Yapı Kredi, Nisan 2018’de karar aldığı borçlanma aracı ihracı kapsamında, her 5 yılda bir geri çağırma opsiyonu bulunan ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracı için yatırımcılardan talep toplanmaya başladı.

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere ortalama 18, benzinin litre fiyatına ise 17 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu artış pompa fiyatlarına motorinde ortalama 18, benzinde ise 17 kuruş olarak yansıyacak. Kaynak: AA

Bankacılık: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkbank aracılığı ile esnafa, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketlerini açıkladı. Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası’nın kredi kullandıracağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile ilgili bir bilgilendirme açıklaması yaptı. Açıklamada Birleştiren İhtiyaç Kredisi’nin; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık yüzde 1.10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faiz oranlarıyla sunulacağı bildirildi. Şubelerden başvurulacak kredide 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşların anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılacak. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 98 milyar TL’den 100 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD’de hükümet kısmen kapalı olmayı sürdürürken; ABD-Çin ilişkilerine yönelik artan iyimserlik borsaları desteklemeyi sürdürüyor. Güvenli limanlara kısmen azalan girişle birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizinin de 28 Aralık’tan bu yana ilk kez %2,70 seviyesinin üzerinde kapandığını görüyoruz. Dün %2,7280 seviyesinden kapanış yapan 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah saatlerinde yatay bir görünümde.

Yurtiçi bono piyasasında dün 10 yıllık kağıdın faizindeki yükseliş dikkat çekti. Günlük 26 baz puan yükselen 10 yıllık kağıdın faizi, günü 19 Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan %16,8 seviyesinden sonlandırdı. Yurtiçinde makroekonomik veri akışı cumaya kadar zayıf. Genel olarak diplomatik ve jeopolitik gelişmeler TL varlıkların yönünde belirleyici olmakta. Bir yandan da gelecek haftaki Para Politikası Kurulu toplantısı bekleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN