Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de İstihdam Raporu günü sabahında yurt-içi sınai üretim verisini gözlemleyeceğiz. Dolar / TL kotasyonları 3,8671 seviyesinden geçiyorlar. Günün küresel risk verisi TSİ 16:30’da ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak. Gelişmiş Ülkeler’de istihdam güçlü artış eğilimi içerisinde. Avrupa’da işsizlik, %8,8 oranına iyileşti. Bu değer 2009 yılından beri ulaşılan en iyi seviye. Benzer şekilde ABD’de işsizlik oranı %4,1 oranına kadar geriledi. Amerika’daki değer ise 2001 yılından sonra beliren en düşük seviye (Şekil 1). İstihdamdaki artış uygun finansman koşullarıyla birleştiğinde tüketici güveni zirve seviyelere yükseldi. Kendini ekonomik açıdan güvende hisseden bireyler tüketim harcamalarını arttırdılar. Küresel üretim ve ticaret koşullarında 2017 yılı tüketicilerin artan talepleriyle iyi geçti. Bugün de istihdamın artış eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Piyasa Kasım ayında 195bin kişiye istihdam sağlandığı beklentisinde.

Sabahtan TSİ 10:00’da TÜİK, Ekim ayı sınai üretim verisini açıklayacak. Çarşamba günü Almanya’da fabrika siparişleri pozitif sürpriz gerçekleştirirken dün sınai üretim negatif sürpriz gerçekleştirdi (Sabah Stratejisi, 7 Aralık 2017). Aylık %0,9 artış beklentisine karşın üretim %1,4 oranında geriledi. Ekonomi Bakanlığı devreye girerek Alman sınai üretimindeki beklenmedik düşüşün çalışma günüyle ilgisini açıkladı. Hatırlarsak, Türkiye sınai üretiminde Haziran ayında benzer durumla karşılaşmıştık (“Her Takvimde Artık Bir Gün Bulunur” , 8 Ağustos 2017). Bugünkü veride artış eğilimindeki sınai üretimin sağlıklı seyrini sürdürmesini bekliyoruz.

Yurt-dışında Çin, Kasım ayı ticaret verilerini açıklayacak. Çin, bu sene ithalatını yaklaşık %15 oranında arttırdı. Önümüzdeki yıl ithalat artışının hammaddelerden tüketim mallarına dönüşümle %5 oranına yavaşlaması bekleniyor. Çin ithalatındaki dönüşüm Almanya, Japonya gibi son kullanıcıya yönelik ihracatçı ülkeler için iyi bir haber. Hammadde ihracatçıları içinse kötü bir haber. Türkiye, Almanya’nın değer zincirinde yer aldığı için, Çin ithalatındaki olası dönüşümden yurt-içi üreticiler zarar görmeyeceklerdir. Bugünkü veride Çin ithalatının %13 oranında arttığı düşünülüyor.

TSİ 10:00’da Almanya da dış ticaret verilerini açıklayacak. Alman ithalat ve ihracatının aylık %1 oranında arttığı beklenmekte. Sınai üretim ve ticaret verisini aynı anda açıklayacak ülkeyse İngiltere (TSİ 12:30).

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Şirket’e ait İstanbul Üsküdar’da yer alan taşınmazın 552bin TL + KDV bedel ile satılmasına karar verilmiştir.

Anadolu Isuzu (ASUZU, Nötr): 6 Aralık 2017 tarihinde İsrail distribütörü Universal Trucks Israel Ltd.’nin kazanmış olduğu bir ihale kapsamında distribütörden yaklaşık 18,6mn EUR tutarında bir sipariş alındığı ve teslimata ilişkin sözleşme imzalandığı, söz konusu sipariş ile ilgili teslimatlara 2018 yılı içerisinde başlanıp 2019 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığı belirtilmişti. Siparişe konu araçlar Otobüs sınıfındaki Citiport model araçlar olup teslimat İsrail distribütörüne yapılacaktır.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Kutman’ın geçtiğimiz günlerde çeşitli basın yayın organlarında yayınlanan açıklamalarının tüm paydaşlara ulaşmasını teminen Holding;
– Grubun liman işletmeciliği, altyapı yatırımları, temiz enerji ve portföy yönetimi alanlarında büyüme stratejisinin olduğunu, yeni alımlar ile ilgili somut gelişmeler olduğunda bu bilgilerin ivedilikle paydaşlarla ile paylaşılacağını,
– Gayrimenkul, maden vb. yatırımlardan çıkmak hususunda karar verilmiş bir strateji değişikliğinin söz konusu olmadığını, bununla birlikte bir yatırım holding olarak fiyatını bulduğunu düşündüğü her yatırımın satılabilir olduğunu, bu açıdan gelen tekliflerin her zaman değerlendirildiğini, ancak bu yönde alınmış somut bir karar olmadığını, diğer yandan bu alanlarda yeni büyük yatırımlara girilmesinin de planlanmadığını KAP’a iletmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde 5 yıl ve 7 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 265mn USD ve 125mn EUR tutarında finansman sağlamıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatında, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 14 kuruşluk indirim yapıldı. İndirim sonrasında benzinin litresi İstanbul’da 5,63 liradan 5,49 liraya gerileyecek. (Kaynak: NTV)

Anti-Damping: Ekonomi Bakanlığı tarafından başlatılan re’sen inceleme neticesinde, İran İslam Cumhuriyeti menşeli “granit” ithalatına ilişkin olarak önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Çimento: TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün yılsonuna kadar 500mn USD ihracat hedeflerinin olduğunu söyledi. (Kaynak: Matriks)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Türkiye Kalkınma Bankası (KLNMA, Sınırlı Pozitif): Hazine Müsteşarlığı’nın yararlanıcısı olduğu SELP II programı amaçlarına uygun olarak küçük ölçekli işletmelerin finansmanında kullanılması öngörülen yaklaşık 56,1mn EUR tutarında hibe fonunun Türkiye Kalkınma Bankası’na aktarılmasına ilişkin Transfer Anlaşması 06 Aralık 2017 tarihinde imzalanmıştır.

Rapor için tıklayın.