Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta özellikle Gelişmekte Olan Ülke varlıklarının belirgin bir şekilde baskı altında kaldığı ortamda, yurtiçinde enflasyon verisinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin de etkisiyle TL varlıklar da sert satışlarla karşılaştı. Cuma günü, ABD’de açıklanan istihdam raporunda ise tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında kalsa da diğer detaylarda genel olarak ekonomideki güçlü görüntünün korunduğu ve FED’in faiz artırımını destekleyici nitelikte olduğu söylenebilir. Bugün tatil nedeniyle kapalı olacak ABD tahvil piyasasında, Cuma günü on yıllık tahvil faizi %3,23 oranında haftayı kapattı. Faizlerdeki yükseliş eğilimi genel olarak riskli varlıklar üzerinde etkisini hissettirmeye devam ederken, haftanın ilk işlem gününde risk iştahı zayıf. Geçen hafta kapalı olan ve haftaya satıcılı bir görüntüyle başlayan Çin tarafında, zorunlu karşılık oranını düşüren Çin Merkez Bankası’nın yaptığı hamle borsalara olumlu bir etki yapmamış gözüküyor. Yuan’da ise değer kaybı var. Dolar /Yuan paritesi 6,90 seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ederken, benzer şekilde GOÜ para birimleri haftaya başlarken bir miktar satıcılı. BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününe hafif baskı altında başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Çin Merkez Bankası artan ticaret gerilimine karşı, iç talebi desteklemek için bu seneki dördüncü zorunlu karşılık indirimine gitti. Kredi kanalıyla ekonomisine destek olmaya çalışan yetkililer, bu adımı eylül ayında ihracat siparişlerinin 2016 yılından bu yana en düşük seviyede açıklanması sonrası attı.

Brezilya’da hafta sonu gerçekleştirilen seçimde aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro oyların çoğunluğunu alsa da seçilebilmek için gereken %50 barajını aşamadı. Devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu 28 Ekim’de yapılacak.

Bugün Japonya piyasaları tatil, ABD tahvil piyasaları Columbus Günü nedeniyle kapalı bununla birlikte hisse senedi piyasaları açık.

  • Bugün saat 9’da ağustos ayına ait Almanya sanayi üretimini takip edeceğiz. Cuma günü Almanya fabrika siparişleri ağustos ayında beklentilerden güçlü bir görünüm sergilemişti.
  • Bu hafta bol bol Fed bölgesel başkanlarının konuşmalarını takip edeceğiz. Bugün TSİ 12.30’da St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşması bulunuyor.

Hafta genelinde piyasalara yön verecek ana gelişmeler:

9 Ekim’de IMF’nin Küresel Ekonomi Raporu açıklanacak. Ticaret gerilimi ile birlikte küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revize görebiliriz. IMF, üç ay önceki paylaşımında dünya ekonomisinin bu ve gelecek yıl %3,9 büyümesini tahmin ediyordu.

10 Ekim’de, Çarşamba günü, eylül ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. ÜFE’nin aylık bazda %0,2, yıllık bazda %2,7 artış sergilemesi bekleniyor. Perşembe günkü ABD TÜFE rakamları ise daha kıymetli. Tarım dışı istihdam verisi, ağustos ayına yapılan yukarı yönlü revize ile sağlıklı görünümünü sürdürdüğünü işaret etti. Ücretlerde ise hızlanma işareti görülmedi ve kademeli faiz artırımlarının devamına referans verdi. Amazon gibi firmaların ücret artışına gitmesi, hızlı bir ücret artışı olur mu algısı yaratmıştı.

Perşembe günü yurtiçinde cari işlemler dengesini takip edeceğiz. 3 yıl aradan sonra cari işlemler dengesinde bir ilk görebiliriz. Hem güçlü turizm gelirleri hem de daralan dış ticaret açığıyla cari işlemler dengesinin USD 2,5 milyarla fazla vermesi bekleniyor. Eğer veri USD 2,5 milyar gerçekleşirse 12 aylık birikmiş cari açıkta USD 54,6 milyardan USD 51,1 milyara gerileyecek. Turizmin katkısıyla benzer şekilde eylül ayında da cari dengede fazla görebiliriz. Yeni Ekonomi Programında cari işlemler dengesinin bu seneyi USD 36 milyarla kapatması bekleniyor.

Çin’in zorunlu karşılık adımı ardından daha da önem kazanan Çin dış ticaret verileri de cuma günü açıklanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Toplam muhammen bedeli KDV dahil 1,42 milyar TL (KDV Hariç 1,20 milyar TL) olan Şirket bünyesindeki 26 adet gayrimenkul, 15 Ekim 2018 tarihinde Şirket merkezinde ayrı ayrı açık artırma usulü ile satışa sunulacaktır.

3 Eylül 2018 Tarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Halkbank (HALKB, Öneri “Al”, Nötr): Banka, takipteki krediler portföyünün 76,7mn TL tutarındaki kısmını oluşturan alacakları, 4,5mn TL’lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle Birleşim Varlık Yönetim A.Ş.’ye 05.10.2018 tarihinde devir ve temlik edilmiştir.

3 Eylül 2018 Tarihli Halkbank raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Teşvik Belgeleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ağustosta 330 yatırım teşvik belgesi verildi. Bakanlığın, Ağustos 2018 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ağustosta 330 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 10 milyar 706 milyon 840 bin 386 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 16 bin 982 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Öte yandan bu dönemde sabit yatırım tutarı 93 milyon 504 bin 10 lira olan ve 491 kişinin istihdam edilmesi öngörülen 26 yatırım teşvik belgesi iptal edildi. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Saf GYO birleşmesi ile birlikte mali tablolara dahil olan ve sermayesinin %10’una sahip olunan iştiraki Ottoman Gayrimenkul Yatırımları İnşaat ve Ticaret A.Ş’nin daha önce aldığı sermaye azaltım kararı sonucunda oluşan Şirket alacakların 2,2mn tutarındaki kısmından vazgeçilerek bu tutarın Şirketin sermaye tamamlanma payı olarak İştirakte bırakılmasına karar verilmiştir.

Özderici Gayrimenkul (OZGYO): Şirketin Yönetim Kurulu’nun 23.07.2018 Tarihli 173 no’lu kararı çerçevesinde duyurusu yapılan, Şirketin 160mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %56,25 oranında olmak üzere 90mn TL artışla 250mn TL’ye yükseltilmesine ilişkin olarak 20.09.2018 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 04.10.2018 tarihinde tamamlanmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 25.139,979 TL olup, bu paylar 08 Ekim 2018 – 09 Ekim 2018 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, 1,00 TL nominal değerli pay fiyatı 1,00 TL’den az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

SAN-EL Mühendislik (SANEL): Şirketin hakim ortakları Sayın Bahadır YALÇIN ve Sayın Serkan DİNÇBAŞ sahip oldukları A grubu imtiyazlı ve B gurubu imtiyazsız payların satışına ilişkin potansiyel alıcılarla 27.09.2018 tarihinde görüşmelere başladıklarını yazılı olarak bildirilmiş ve konuya ilişkin açıklama 27.09.2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu kere; Ares Yenilenebilir Enerji Yatırımları Ticaret Anonim Şirketi ile aralarında 05.10.2018 tarihi itibariyle pay alım satım sözleşmesi imzaladıklarını, sözleşmeye ilişkin hususlar özetle; B grubu 1 adet payın beher değeri 1,61 TL’ olarak belirlenmiştir. A grubu toplam 103.500 adet payın toplam satış bedeli 3,5mn TL’sıdır. Gerekli işlemlerin tamamlanmasına müteakip pay devirleri 01.11.2018 tarihine kadar tamamlanacaktır. Pay devri gerçekleştirildiği gün, yapılacak yazılı müracaatlar kapsamında ayrıca bildirim yapılacaktır.

Verusa Holding (VERUS): Şirketin %100 oranındaki Bağlı Ortaklığı Standard Enerji Üretim A.Ş.’nin 05.10.2018 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında; Şirketin 5mn TL tutarındaki mevcut sermayesinin 5mn TL nakit artırımla 10mn TL’ye çıkartılmasına karar verilmiş ve sermaye artırım işlemi 05.10.2018 tarihinde tescil edilmiştir.

Niğbaş Niğde Beton (NIBAS): Niğde – Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak, taban alanı takriben 8.000 m2 olan prefabrike yapı için, Şirket ile Egera İnşaat San. ve Tic. A.Ş. arasında 1,8mnTL+KDV tutarındaki sözleşme 04.10.2018 tarihinde imzalanmıştır. İşin yapım süresi yaklaşık 11 haftadır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, 1 hafta vadeli repo ihale faizine eşdeğer olarak %24 seviyesinde sabit kaldı. 2 Ekim’den bu yana ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kalıyor. Toplam fonlama miktarı 146,3 milyar TL’den 170,3 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın neredeyse tamamı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

Geçen hafta sert yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizi, haftaya mola vererek başlıyor. Columbus Günü nedeniyle ABD tahvil piyasası bugün kapalı. ABD 10 yıllık tahvil faizi cuma gününü Mayıs 2011’ten bu yana en yüksek seviyeler olan %3,23’ten sonlandırmıştı ve haftalık 17 baz puan yükselmişti.

Geçtiğimiz hafta gerek ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareket gerekse yurtiçi enflasyon verisiyle tahvil faizlerimizde kısmi bir yükseliş gözlemlemiştik. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi cuma gününü haftalık bazda 268 baz puan yükselişle, bir ayın en yüksek seviyesi olan %20,6’tan sonlandırdı. 2 ile 5 yıllık gösterge kağıdın faizindeki haftalık artış 56 ve 249 baz puan oldu. Faizler sırasıyla %26,38 ve %24,26 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin