Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Sanayi sabahına nötr risk iştahı ile uyanarak başlıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,15 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları 3,4038 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 10:00’da TÜİK, Temmuz ayı sınai üretim verisini açıklayacak. Yıllık bazda veri çok güçlü artış kaydedecek. Çünkü geçtiğimiz yıl Temmuz ayında sınai üretim çalışma hayatımızda bir ya da iki kere görebileceğimiz ölçüde nadir sıklıkta karşılaşabileceğimiz şekilde %6,9 oranında gerilemişti. Baz etkisi yıllık bazda veriyi bir hayli güçlü gösterecek. Ancak önemli kısım her zamanki gibi aylık değişim ve sınai üretim endeks seviyesinin seyri. Sınai üretim bu sene %5 üzeri büyüme patikası ile uyumlu gidiyor (Şekil 1). Beyaz eşya teşviki, Avrupa’daki güçlü talep gibi iç ve dış faktörler bu sene Türkiye sanayisinden yanaydı. Otomobil üretim ve ihracatında rekor değerlerle karşılaştık. Haziran ayında endeks %0,4 oranında gerilemişti. Aslında Haziran ayında dünya genelinde sanayi üretiminde bir düşme yaşandı (Şekil 2). Temmuz ayında endeksin artış kaydederek yılın üçüncü çeyreğine sanayinin ivmeli başlayacağı görüşündeyiz.

Almanya’nın ardından bugün Euro Bölgesi’nin diğer büyük ekonomileri Fransa (TSİ 9:45) ve İspanya’nın (TSİ 10:00) Temmuz ayı sınai üretim verileri açıklanacak. Her iki ülkede üretimin Almanya’daki gibi artış trendini koruduğu görüşündeyiz. Öğlene doğru TSİ 11:30’da İngiltere de sınai üretim verisini açıklayacak.

Sabahın erken saatlilerinde Çin’den gelen verilere göre ithalat %14,4 oranında artarken ihracat da %5,5 oranında artış kaydetti. İhracat artışı beklentilerle uyumlu, ithalat artışı ise beklentilerden güçlü gerçekleşti. İhracat artışını, küresel iktisadi faaliyetin canlılığı ile açıklayabiliriz. İthalattaki artış ise Çin’de iç talebin gücünü yansıtıyor. Çin Renminbisi’ndeki değer kazançları da Çin tüketicisinin alım gücüne olumlu yansımakta. Zaten Çin ekonomi yönetiminin amacı büyüme kompozisyonunda iç tüketimi arttırabilmek. Bugünkü veri Çin açısından pozitif değerlendirilebilir.

Sabahtan Almanya’da dış ticaret verilerini izleyeceğiz (TSİ 9:00). Öğleden sonra ise ABD’de açıklanacak tek veri toptan ticaret envanterleri (TSİ 17:00).

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Madagaskar Enerji Santrali 66 MW kurulu güçteki ilk fazı tamamlanarak 5 Eylül 2017 tarihinde Bakanlık heyeti tarafından ticari işletmeye alınmış; 6 MW’ı yedek motorlardan oluşan santralde sözleşme gereği belirtilen kapasiteye ulaşılmıştır. 2017 yılında 17,6 milyon Amerikan Doları FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması Şirket tarafından beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağı şirket tarafından öngörülmektedir. 54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanmaktadır.

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Serbest Bölge Şubesi yatırımı ile ilgili olarak; toplam yatırım tutarı 8,9mn EUR olup, yatırıma konu ekipmanın 100% ‘ü ulaşmış, kurulum ve deneme üretimleri devam etmektedir. Pınarbaşı-Merkez üretim tesislerindeki modernizasyon çalışmaları tamamlanmış olup yatırım teşvik belgesi kapsamında tamamlama vizesi işlemleri yapılmaktadır. Makine parkı teknolojisinin yenilenmesi çalışmaları ise tamamlanmış olup yatırım teşvik belgesi kapsamında tamamlama vizesi işlemleri yapılmaktadır.

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): İzmir’de, yeni kent merkezi Bayraklı’da geliştirilen Ege Perla Karma Proje bünyesinde yer alan Ege Perla Alışveriş Merkezi 06.09.2017 tarihinde yapılan açılışla faaliyete geçmiştir.

8 Ağustos 2017 Tarihli İş GYO Raporumuz için Tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirket 8 adet Migros, 6 adet Migros Jet, 1 adet Toptan ve 1 adet Ramstore formatında toplam 16 adet satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açmıştır. 31 Ağustos 2017 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, iştiraki Kipa’nın 170 mağazası dahil, yurtiçinde 1.828 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 40 olmak üzere toplam 1.868’dir. (2016 sonu: yurtiçi 1.566, toplam 1.605 mağaza)

Sinpaş GYO (SNGYO, Pozitif): Şirket, Ankara Çankaya’da bulunan, teslim tarihi 15.07.2020, muhammen bedeli 182,5mn TL olan 674 adet taşınmazın satışına ilişkin olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ihaleye Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş. 50%, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. 50% oranında olacak şekilde müşterek teklif vererek ihaleyi 199mn TL bedel ile kazanmıştır. Şirket hisseleri dün %6,3 oranında değer kazandı.

Torunlar GYO (TRGYO, Öneri “TUT”, Pozitif): İstanbul Beykoz’da bulunan 53,9 m2 arsaya gerçekleştirilecek karma kullanım projesinde, proje inşaatının başlayabilmesi için alınması gereken “Yapı Ruhsatı” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 07.09.2017 tarihinde alınmıştır. Paşabahçe arsası, Torunlar GYO portföyüne Eylül 2012 tarihinde dahil edilmiştir. Şirket, arsanın %100 mülkiyetine sahiptir. Ayrıca, projenin deniz kısmında yer alan iskele, rıhtım ve dolgu alanından oluşan 3.935 m2 büyüklüğündeki alanın “kullanma izni sözleşmesi” 2008 yılından itibaren 49 yıllığına Torunlar GYO’ya aittir. Proje, “Kentsel Resort Otel” konseptinde, az yoğunluklu, lüks, yaklaşık 120 odalı butik otel ve yine öngörülen prestijli otel markasının hizmet vereceği apart otel villaları ve apart otel daireleri kapsayan karma bir projedir. Otel lüks ve prestijli uluslararası bir marka tarafından işletilecektir. Projenin tamamlanması 2019 yılı olarak öngörülmekte olup, tahmini inşaat maliyeti 317,5 milyon TL’dir. Haberin ardından Şirket hisseleri dün %9,4 oranında değer kazandı.

9 Ağustos 2017 Tarihli Torunlar GYO Raporumuz için Tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: 2017 yılının Temmuz ayında Türkiye’nin ham çelik üretimi %27,8’lik büyüme gösterdi. Ocak-Temmuz dönemindeki üretim ise, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %13,6 artışla 21,6mn tona ulaştı.

Havacılık: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılı Ağustos ayına ait havayolu yolcu ve uçak istatistiklerini açıkladı. Buna göre yılın 8. ayında Türkiye geneli havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı göre %16,4 artarak 21,6 milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Böylece yılın ilk 8 ayında toplam yolcu sayısı 127 milyona yaklaşırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,2 arttığı görülmektedir.

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 6 kuruş zam yapıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğtaş Kelebek (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirket ile; Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Kartal Dr.Lütfü Kırdar Üniversitesi Araştırma Hastanesi Yeniden Yapılandırma Projesinin tüm hareketli mobilyalarının imalatı hususunda KDV hariç 3.065.877 TL tutarında, Özyeğin Üniversitesi’nin Özyeğin Üniversitesi Konukevi Projesinin tüm hareketli mobilyalarının imalatı hususunda KDV hariç 750.000 TL tutarında, Mekin Oran İnşaat firmasının Van Rezidance Projesinin hareketli mobilyalarının imalatı hususunda KDV hariç 972.012 TL tutarında, toplamda 4.787.889 TL tutarında sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu işler bir yıl içerisinde tamamlanacaktır.

Rapor için tıklayın.