Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde risk iştahı zayıf seyrediyor. ABD tarafında yapılan açıklamalarla bu ay yapılması beklenen ABD – Çin ticaret görüşmesinin olmayacağına yönelik ihtimalin gündeme gelmesi risk iştahını zayıflatan gelişme olarak ön plana çıkıyor. Diğer yandan, küresel büyümeye yönelik aşağı yönlü revizyonlar ve zayıf makro veriler risk iştahını baskılayan bir diğer faktör. Avrupa ekonomisinin lokomotifi Almanya’da zayıf fabrika siparişlerinin ardından dün de sanayi üretimi beklentilerin altında geldi. Alman DAX endeksi de dün %2,7 oranında değer kaybetmişti. ABD borsaları ise dün %1 civarında değer kaybederlerken, bu sabah vadeliler %0,5’e yakın ekside. Diğer yandan, bugün açılan Hong Kong borsası güne %1,5 civarında satıcılı bir görüntüyle başlasa da şu anda ABD vadelilere yakın değer kaybediyor. Fed toplantısı sonrasında kar satışlarıyla karşılaşan ve bu dönemde MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksine göre %2 negatif ayrışan endeksin (yılbaşından bu yanan %6 pozitif ayrışma) güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bu hafta 102bin altına yaşanan sarkmalarda kalıcı olamayan endekste kısa vadeli grafiklerde pozitif uyumsuzluk da gözlemlerken, dün kısa vadeli düşüş trendinin hafif de olsa üzerinde günü kapattı. Şu aşamada zayıf risk ortamına rağmen kısa vadeli olumluya dönen teknik görüntüye bağlı olarak endeksin destek seviyelerinde tutunması durumunda yükseliş isteği görülebilir. Sonuçta küresel büyüme endişeleriyle birlikte merkez bankalarından piyasaları destekleyecek beklentiler de devam ediyor.

MAKROEKONOMİ

ABD Başkanı Trump’ın,  Çin ile ticaret gerilimlerinde 90 günlük ateşkesin bitimi olan 1 Mart tarihine kadar Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyeceğini belirtmesi sonrası iki ülke arasındaki ticaret müzakerelerine yönelik belirsizliklerin artmasıyla cuma gününe başlıyoruz. Gelecek hafta ABD ile Çin’in üst yetkilileri buluşacak.

Hafta genelinde ise küresel büyüme endişelerinin canlılığını koruduğuna şahit oluyoruz. Küresel ekonomide gözlenen senkronize yavaşlama, tahminlerinin de senkronize bir şekilde aşağı çekilmesine neden oluyor. Bu görüntü eşliğinde ülkeler büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeye gitmeyi sürdürmekte.

  • Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi’nin önemli ekonomileri için büyüme tahminlerini sert bir şekilde aşağı çekti. Büyümedeki aşağı yönlü revizenin kaynağı ise küresel ticaret gerilimleri ve artan kamu borcu. Euro Bölgesi büyüme tahmini 2019’da %1,9’dan %1,3’e, 2020’de %1,7’den %1,6’ya düşürüldü. Almanya için 2019 yılı büyüme tahmini, %1,8’den %1,1’e revize edilirken, 2020 yılı %1,7’de korundu. İtalya için 2019 yılı büyüme tahmini %1,2’den %0,2’ye, 2020 yılı için ise %1,3’ten %0,8’e indirildi. Komisyon büyüme tahminlerinin yanısıra enflasyon tahminlerini de aşağı çekti. Öyle ki Komisyon, ECB tahmininden daha düşük bir enflasyon bekliyor. ECB’nin bu yıl sonu için enflasyon tahmini %1,6 iken, komisyon %1,4 öngörüyor.
  • Brexit belirsizliği altında İngiltere Merkez Bankası da büyümede temkinli davranıyor. Bu sene ekonomisinin %1,2 büyüyeceğini öngören Banka, bu tahminiyle 10 yılın en zayıf ekonomik büyümesiyle karşı karşıya kalacağını işaret ediyor.
  • Avustralya Merkez Bankası, işsizliğin artması ve enflasyonun çok düşük kalması durumunda faizlerin düşürülebileceğini söyledi ve enflasyon ile büyüme tahminlerini aşağı çekti.
  • Hindistan Merkez Bankası da dün sürpriz şekilde politika faizini 25 baz puan indirimle %6,25’e çekti. Banka, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için “ölçülü sıkılaştırma” yaklaşımını “nötr” olarak değiştirdi.

Bugün TSİ 13.30’da Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %7,75 seviyesinde koruması bekleniyor.

TSİ 10’da Almanya’nın aralık ayına ait dış ticaret dengesi açıklanacak. Ülkenin dış ticaret fazlası, küresel ticaret gerilimleri, otomotiv sektöründeki düzenlemeler ve Brexit sürecine ilişkin belirsizlikler gibi faktörlerle geçtiğimiz sene hafif aşağı yönlü hareket etti. Ocak-Kasım 2018 döneminde dış ticaret fazlası bir önceki yılın aynı döneminde 246 milyar Euro seviyesinden 233 milyar Euro seviyesine geriledi.

Bugün yurtiçinde veri takvimi sakin.

Haftaya,

  • Türkiye’de perşembe günü cari işlemler dengesi ile sanayi üretimi ve beklenti anketi, cuma günü de işsizlik ve bütçe dengesi takip edilecek.
  • Pazartesi günü Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup) Toplantısı bulunuyor. İngiltere 4. çeyrek büyüme rakamlarını paylaşacak.
  • Salı günü Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı bulunuyor.
  • Çarşamba günü İngiltere TÜFE, Euro Bölgesi sanayi üretimi, ABD TÜFE ve birçok Fed yetkilisinin konuşması, İsveç Merkez Bankası faiz kararı,
  • Perşembe günü Japonya, Almanya ve Euro Bölgesi büyüme, ABD ÜFE ile perakende satışlar, Çin dış ticaret dengesi,

Cuma günü Çin TÜFE verisi takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 oranında artarak 62mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in teknik bölüm dengesi ise 4Ç2018’de 95mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %44 oranında artmıştır. Son çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı 228mn TL gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemine 127mn TL kar elde edilmişti.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı dördüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1684mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.187mn TL hem de piyasa beklentisi olan 1.356 TL’nin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirketin ana ortaklık karı 1.192mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %39,8 oranında artarak 7.594mn TL olmuştur. Ayrıca satışların maliyeti %44,9 oranında artmış ve 5.450mn TL olmuştur. Buna bağlı olarak brüt kar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %28,2 artarak 2.144mn TL’ye yükselmiştir. Öte yandan, brüt kar marjı maliyet artışına bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 puan azalmış ve %28,2 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler 2017’nin dördüncü çeyreğine göre %43,2 artış göstermiş ve diğer faaliyetlerden 47,8mn TL gider yazılmıştır. Böylece faaliyet karı 1.903mn TL olmuştur. Faaliyet kar marjı ise 4,3 puan azalarak %25,1 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinde 110,8mn TL gider kaydedilmiştir. Finansallarını USD cinsinden tutan Ereğli Demir Çelik 4. çeyrekte 121,7mn TL finansman gideri yazmıştır. Vergi öncesi net dönem karı 1.672mn TL ile 4Ç2017 ile yaklaşık aynı seviyede gerçekleşirken, 4Ç2017’de kaydedilen 447mn TL’lik vergi giderine karşın 4Ç2018’de 81,5mn TL vergi geliri kaydedilmesi sonucunda şirketin 4. çeyrek ana ortaklık net dönem karı geçen seneye göre %41,2 artışla 1.684mn TL’ye yükselmiştir. 4. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 5.598mn TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılı ana ortaklık karı 3.754mn TL idi.

Şirketin Yönetim Kurulu, Yeni Sinter Fabrikası ve 4. Kok Bataryası yatırımları için projelerin uygulamaya geçirilmesi konusunda 07 Şubat 2019 tarihinde karar almıştır. Yeni Sinter Fabrikası ve Kok Bataryası yatırımları ile; Sinter kullanım oranı artırılarak ithalat yolu ile karşılanan pelet ve yüksek fırınlarda kok tüketiminde tasarruf sağlanması, 4. Kok Bataryası Yapımı ve Tali Ürün Tesisleri Modernizasyonu ile Erdemir’in kok ihtiyacı konusunda kendine yeter hale gelmesi ve ekonomik ömrünü dolduracak olan Tali Ürün Tesisleri’nin yenilenmesi planlanmaktadır.

Ayrıca Şirketin bağlı ortaklığı İskenderun Demir Çelik Yönetim Kurulu, 3 No’lu Kok Bataryası Modernizasyonu, Yeni Sinter Fabrikası ve Vakum Altında Gaz Giderme Tesisi yatırımları için projelerin uygulamaya geçirilmesi konusunda 07 Şubat 2019 tarihinde karar almıştır. Yeni yatırımlar ile İsdemir 3 No’lu Kok Bataryası modernizasyonu ile yüksek fırınların ihtiyacı olan metalürjik kok üretiminin sağlaması, İsdemir Yeni Sinter Fabrikası yatırımı ile yüksek fırın yatırımları sonrası artacak olan sinter ihtiyacının karşılanması, İsdemir Vakum Altında Gaz Giderme Tesis yatırımı ile ticari kaliteler yerine yüksek nitelikli çelik üretiminin artırılarak ürün çeşitliliğinin sağlanması planlanmaktadır.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı dördüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,5 oranında artarak 1.147mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %137,8 oranında artarak 4.378mn TL olmuştur. Ayrıca satışların maliyeti %146,3 oranında artmış ve 3.034mn TL olmuştur. Buna bağlı olarak brüt kar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %21,8 artarak 1.345mn TL’ye yükselmiştir. Öte yandan, brüt kar marjı maliyet artışına bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan azalmış ve %30,7 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderlerin 2017’nin dördüncü çeyreğine göre %38,9 artış göstermiş ve diğer faaliyetlerden 26,4mn TL gider yazılmıştır. Böylece faaliyet karı 1.249mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinde 11,1mn TL gider kaydedilmiştir. Finansallarını USD cinsinden tutan şirket 4. çeyrekte 78mn TL finansman gideri yazmıştır. Bu gelişmeler neticesinde vergi öncesi kar son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,6 oranında artarken, 4Ç2017’deki 297,2mn TL’lik vergi giderine karşın bu çeyrekte sadece 14,2mn TL vergi gideri kaydetmesine bağlı olarak şirketin 4. çeyrek ana ortaklık net dönem karı %37,5 oranında artarak 1147mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 4.109mn TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılı ana ortaklık karı 2.382mn TL idi.

Ayrıca Şirket Yönetim Kurulu, 3 No’lu Kok Bataryası Modernizasyonu, Yeni Sinter Fabrikası ve Vakum Altında Gaz Giderme Tesisi yatırımları için projelerin uygulamaya geçirilmesi konusunda 07 Şubat 2019 tarihinde karar almıştır. Yeni yatırımlar ile İsdemir 3 No’lu Kok Bataryası modernizasyonu ile yüksek fırınların ihtiyacı olan metalürjik kok üretiminin sağlaması, İsdemir Yeni Sinter Fabrikası yatırımı ile yüksek fırın yatırımları sonrası artacak olan sinter ihtiyacının karşılanması, İsdemir Vakum Altında Gaz Giderme Tesis yatırımı ile ticari kaliteler yerine yüksek nitelikli çelik üretiminin artırılarak ürün çeşitliliğinin sağlanması planlanmaktadır.

TOFAŞ (TOASO, Nötr): Şirket’in 4. çeyrek net dönem karı 326,5mn TL ile bizim beklentimiz olan 256mn TL’nin üzerinde, 342mn TL olan piyasa beklentisinin ise hafif altında gerçekleşmiştir. 4Ç2017’deki net dönem karı 424,3mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,7 oranında azalmış ve 4.779mn TL olmuştur. Satışların maliyeti, gelirlerdeki düşüşe paralel, %5,7 oranında azalmış ve 4.145mn TL’yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 19,7mn TL ile geçen sene aynı çeyreğin %30,7 altında gerçekleşmiştir. Şirketin toplam brüt karı %6,4 oranında azalarak 654,1mn TL’ye gerilemiştir. Böylece brüt kar marjı ise 0,1 puan düşüşle %13,7 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %11,9 oranında gerileyerek karlılığa olumlu katkı yapmıştır. Diğer faaliyetlerden ise 4Ç2017’deki 122,2mn TL’lik gidere karşın 4Ç2018’de 122,9mn TL gelir kaydedilmiş ve buna bağlı olarak da 4. çeyrekte 566,8mn TL faaliyet karı oluşmuştur. Faaliyet karı marjı 5,2 puan artışla %11,9 olarak gerçekleşmiştir. Buna karşın finansman tarafında ise 323,5mn TL gider yazılmıştır. Diğer taraftan, 4Ç2018 FAVÖK’ü ise %6,4 azalışla 603mn TL’yi göstermiştir. FAVÖK marjı ise 0,1 puan düşüşle %12,6 olmuştur. 4Ç2018 vergi geliri 48,5mn TL olmuştur. 4Ç2017’de 13,9mn TL’lik vergi gideri kaydedilmişti. Net kar marjı da 1,5 puan düşüşle %6,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. 4. çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılı net dönem karı 2017’ye göre %3,7 oranında artarak 1.330mn TL olarak gerçekleşmiştir.

4. çeyrek sonuçlarının ardından şirket 2019 yılı beklentileri açıklamıştır. Şirketin yurtiçi hafif araç pazarı öngörüsü 380-400 bin adet aralığında olup, Tofaş yurtiçi pazar beklentisi 40-45bin adettir. İhracat beklentisi 200-220bin adettir. 2019 yılı üretim öngörüsü 235-260bin adettir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka’nın GMTN programı kapsamında hazırladığı 2mn ve 1mn İngiliz Sterlini tutarındaki ihraç belgeleri SPK tarafından onaylanmıştır.

Odaş Elektrik (ODAS, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %96 oranında iştiraki konumunda olan Anadolu Export Maden Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu, uhdesinde bulunan Kütahya ve Uşak bölgesindeki Yıldız Karaağaç altın ve gümüş ruhsatı için şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan 4 Milyon ABD Doları yatırım harcamasına ilave olarak senelik 40.000 Ons Altın ve 315.000 Ons Gümüş işletme kapasitesine sahip olacak liç tesisi için öngörülen 23.1 Milyon ABD Doları tutarındaki ilave yatırım için, ilave sondaj ve finansman çalışmalarının yapılmasına karar vermiştir. Söz konusu yatırım planlaması ile değerli metal madenciliğinden elde edilecek yıllık döviz geliri, güncel 1.310 ABD Dolar/Ons Altın ve 15,6 ABD Dolar Ons/ Gümüş kurları dikkate alındığında toplam 57,3 Mn ABD doları olarak öngörülmekte olup, Çan-2 Termik Santrali’nden elde edilecek döviz bazlı yıllık gelirler ile birlikte Grubun toplam yıllık döviz geliri 121,3 Mn- 127,7 Mn ABD doları seviyesine ulaşması öngörülmektedir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Taslağı” ile “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı”nı görüşe açtı. Yönetmelikler; bankalarca verilen kredilere ilişkin usul ve esaslar ile finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketlerinin kuruluş ve çalışma esaslarına ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Taslakta yer alan bir geçici madde ile ihtiyaç kredilerinin 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılmasının önü açılıyor. İlgili madde, “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir” şeklinde. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 82 milyar TL’de sabit kaldı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kalırken; 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %18,4 ile fonlama maliyetinin belirgin aşağısında seyrediyor.

Pazartesi gününden bu yana %2,70 seviyesinin üzerinde kapanan ABD 10 yıllıkların faizi, küresel risk iştahındaki gerilemeyle artan güvenli liman talebiyle dün yaklaşık 5 baz puan düştü ve %2,65 seviyesinden günü sonlandırdı. Bugün de sabah saatlerinde dünkü kapanışın hemen altında %2,64’lerde seyretmekte.

TL’deki hareketin yansımasını dün 10 yıllık gösterge kağıdın faizindeki sınırlı yükselişte gözlemledik. İki gündür ardı ardına yükselen 10 yıllık kağıdın faizi, günlük 11 baz puan yükselişle günü %14,62 seviyesinden sonlandırdı. Bununla birlikte ocak sonundan bu yana 10 yıllık kağıdın faizi, %15 seviyesinin altında ve mayıs ayındaki seviyelere yakın seyretmekte.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin