Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmesinin sonucu beklenirken risk iştahı devam ediyor. Asya borsaları karışık bir görüntü sergilese de, ABD vadelileri alıcılı. Kurdaki yukarı yönlü baskıya rağmen BIST100 endeksi de güne hafif de olsa alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bu yıla iyi bir başlangıç yapan Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde bu sabahki zayıflığı kar satışlarına bağlamak mümkün. Özellikle Cuma günü oldukça güvercin açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell’ın ardından GOÜ para birimleri Dolar’daki zayıflıktan destek bulmuştu. Şu aşamada ABD on yıllık tahvil faizinin de %2,70’e dayandığı ortamda, Powell’ın açıklamalarının fiyatlamalarda etkisini göstermeye devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda endekste olası kar satışlarında destek seviyelerinden tutunabileceğini ve gün içerisinde hafif alıcılı bir görüntü sergileyebileceğini tahmin ediyoruz. Veri gündemi açısından sakin günde ABD – Çin ticaret görüşmeleri ile ilgili haber akışı yakından izlenecektir.

MAKROEKONOMİ

Haftanın en sakin günlerinden birine başlangıç yapıyoruz. Bugün yurtiçinde Hazine nakit dengesi açıklanacak. Yurtdışında TSİ 10’da kasım ayına ait Almanya sanayi üretimi açıklanacak. Dün Almanya’da fabrika siparişlerinin kasımda aylık %0,1 düşüş beklentisine karşılık aylık %1 düştüğünü gözlemledik. Küresel büyüme endişelerine eklenebilecek bir veri olarak görülse de arka planda uçak sektöründeki siparişlerin yarattığı baz etkisi veriyi baskıladı. Dolayısıyla bu belirgin düşüşü geçici bir dalgalanma olarak düşünmemiz daha anlamlı olabilir. Almanya’da sanayi üretiminin aylık bazda %0,3 artması bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de TSİ 13’te tüketici güven endeksinin nihai hali paylaşılacak.

Piyasalar ABD ile Çin ticaret görüşmelerini takip etmeyi sürdürürken; ABD’de TSİ 16.30’da kasım ayına ait dış ticaret dengesi paylaşılacak.

Bugün herhangi bir Fed bölgesel Başkanının konuşması bulunmuyor. Ancak yarın hem 3 bölgesel Fed Başkanının konuşması hem de Fed toplantı tutanaklarını takip edeceğiz. Bunun öncesinde Fed’in faiz artırımlarına ara verebileceği beklentisinin fiyatlamalarda belirleyici olmaya çalıştığını görüyoruz. ABD Merkez Bankasının bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını ifade eden Powell ardından dün Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de güvercin bir ton takındı. Bostic, bu yıl içinde bir faiz artışından yana. Bostic’in Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) bu yıl oy kullanma hakkı bulunmuyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, yurt içinde farklı tür ve vadelerde TL cinsinden, 7,5 milyar TL’ye kadar kadar her türlü yapılandırılmış borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiğini ve BDDK, SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması ve diğer işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlük’e yetki verildiğini duyurmuştur.

25 Ekim 2018 Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Aygaz (AYGAZ, Öneri “AL”, Nötr): Sektördeki benzer uygulamaların ve gelişmelerin değerlendirilmesi sonucunda, uluslararası piyasalardaki fırsatları daha yakından takip ederek, yurtdışı piyasalarda üçüncü taraflar ile ticaret hacmini arttırmak; ithalat, ihracat ve transit operasyonlarını desteklemek ve tedarik zincirinden ek değer üretebilmek amaçlarıyla ticaret (“trading”) yapmak üzere Londra’da bir şube açılmasına karar verilmiştir.

12 Kasım 2018 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Nötr): Şirket’in hissedarı Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin (LYY) Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünden muafiyet talebi onaylanmıştır.

9 Kasım 2018 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder, 2018’de 2.5 milyar doları aşan sektör ihracatında bu yıl %15 artış hedeflediklerini, ancak maliyet artışlarının ardından sektörün rekabetçi yapısını koruyabilmek için sanayiciler olarak öncelikli beklentilerinin finansmana erişim imkanlarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Çuhadaroğlu Metal (CUSAN, Sınırlı Pozitif): Şirketin bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum ile Ankara’da yerleşik olan GAMA Türkerler Kocaeli Adi Ortaklığı arasında Kamu Özel İşbirliği Modeli ile ihale edilen Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü’nün Yapım İşleri Projesi kapsamında Ana Hastane (MH) Binası Alüminyum Cephe İşlerine yönelik olarak 07.01.2019 tarihinde, Malzeme bedeli 7mn EURO, Montaj bedeli 13mn TL tutarlarında bir sözleşme imzalanmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 96 milyar TL’den 98 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik artan umutlar ve Fed’in güncel ekonomik konjonktürü dikkate aldığını işaret eden açıklamalarla birlikte risk iştahının kısmen canlılığını koruduğunu görüyoruz. Bu görüntü altında ABD 10 yıllıkların faizi de %2,69 seviyelerinde işlem görüyor. ABD 10 yıllıkların faizi, ekim ayında %3,26 ile Nisan 2011 tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi test ettikten sonra o dönemden bu yana yaklaşık 60 baz puan gerilemiş durumda.

TL’nin dolar karşısında dün %1’e varan düşüş kaydetmesi ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına rağmen bono piyasasında hafif alıcılı bir seyir dikkatimizi çekiyor. 2 ile 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, sırasıyla 10 ve 15 baz puan gerileyerek günü %19,61 ve %16,54 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin