Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (08.01.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Sanayi verilerine yoğunlaşacağımız haftayla birlikte ekonomi gündemi yeniden hareketleniyor. &P500, vadeli işlemlerde %0,13 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7363 seviyesinden geçiyorlar. 14 Aralık günü FED’in toplantısının ardından küresel piyasaların gündemi sakinleşmişti. Yeni yıl geçtiğimiz hafta başladı ve tatil dönemi kapandı. Gündem yeniden hareketliliğini arttırmaya başladı. Yılın açıklanan ilk verileriyle senenin başındaki ekonomik “hikaye”ler (narrative) şekilleniyor:  1) Türkiye’de enflasyonun izleyeceği patika (“O Gün, Bugün!“, 3 Ocak 2018), 2) Dünya’da üretim koşullarının canlılığı (Şekil 1), ve 3) Yılın başında imalat sanayisinin hizmet sektörüne göre daha hızlı gittiği (Sabah Stratejisi, 5 Ocak 2018).

Bugün TSİ 10:00’da Almanya’da Kasım ayı fabrika siparişlerini yurt-içinde sınai üretim verisiyle birlikte takip edeceğiz. Ardından hafta genelinde Avrupa’dan sanayi üretim verileri gelecek. Resmi veriler, belirli bir gecikmeyle açıklanıyorlar. Bu hafta izleyeceğimiz veriler, Kasım ayına, yani geçen yıla aitler. Öncü veriler bize yılın son çeyreğinde imalat sektörünün canlılığını koruduğunu ve yeni yıla da aynı tempoyla başlandığını söylemekte. Geçtiğimiz yıl Türkiye, %7 civarında büyümeyi başarabildi. Bu yılın büyümesini anlayabilmek için hem sanayi hem de hizmet tarafında geleceğe dönük verilere odaklanmamız gerekiyor.

Hafta içerisinde; hem ABD hem de Çin’de enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de bu yılın ilerleyen aylarında artık çekirdek enflasyonda artış bekleniyor. Geçtiğimiz sene hammadde fiyatlarındaki artışla birlikte üretici fiyatlarının yükselmeye başladığını gözlemlemiştik. Bu yılın konusu artan maliyetlerin tüketici fiyatlarına yılın ilerleyen dönemlerinde yansıması. Çin’de ise Türkiye’nin ithal mal fiyatlarını ilgilendiren üretici fiyat enflasyonunun yavaşlaması söz konusu. Piyasa beklentisi Aralık ayında Çin üretici fiyatları enflasyonunun %5,8 oranından %4,8 oranına düşmesi. İlaveten ABD’de perakende satışlar ve Çin’de dış ticaret verileri izlenirken S&P500 şirketleri bilançolarını açıklamaya başlayacaklar.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Çimsa Çimento (CIMSA, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket’in İstanbul Karayolu 22. Km. Çukurhisar – Eskişehir adresindeki Çimento Fabrikasında I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde modifikasyonu ile 415bin Ton/ Yıl klinker kapasiteli beyaz çimento üretim tesis yatırımı tamamlanmıştır. Tamamlanan yatırımın döner fırın ateşlemesi yapılmış olup, deneme üretimine geçilmiştir.

14 Kasım 2017 Tarihli Çimsa Raporumuz için tılayınız…

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Alanar Meyve ve kardeş şirketi Alara Fidan’ın %90’ı, 49,6mn TL bedelle Tekfen Holding grup şirketlerinden Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama AŞ tarafından satın alınmak üzere sözleşme imzalandı. Hisse devri Rekabet Kurulu onayını takiben gerçekleşecek.

6 Kasım 2017 Tarihli Tekfen Holding Raporumuz için tılayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Gelecek dar gövde uçak siparişleriyle artan geniş gövde uçak ihtiyacını karşılamak, böylece filoyu yeni nesil geniş gövde uçak tipleri ile daha da güçlendirmek ve yolcu memnuniyetini arttırmak amaçlarıyla temin edilmek üzere Airbus ile 20+5 adet opsiyonlu A350-900 sipariş niyetini uçak üreticisi firma ile paylaşmıştır. Bu niyet çerçevesinde Airbus firması ile görüşmeler başlamıştır.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Malezya Havalimanları Holding’in (MAHB) İstanbul Sabiha Gökçen’deki paylarını satmak üzere 10 firmayla görüştüğü bildirildi. (Kaynak: Bloomberg)

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2017 Aralık ayında yurtiçi otomobil satışları %7,7 azalırken, hafif ticari araç satışları %7,9 yükselmiştir. Toplam hafif araç satışları ise %4 düşüşle 136.240 adet olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle, 2017 yılı genelinde toplam hafif araç satışları %2,8 gerilemeyle 956.194 adet olmuştur.

Özelleştirme: Türkiye Denizcilik İşletmesi AŞ’ye ait Tekirdağ Limanı’nın özelleştirilmesi ihalesini 347,1mn TL teklif veren Ceynak Lojistik Ticaret AŞ kazandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Marshall Boya (MRSHL, Sınırlı Pozitif): Şirket’in makine ve teçhizat modernizasyonu kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu teşvik başvurusu onaylanmıştır. 5.430.000 TL tutarlı Yatırım Teşvik Belgesinin başlangıç tarihi 08.09.2017, bitiş tarihi ise 08.09.2020’dir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.