Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (07.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Cuma günü ABD’li bir heyetin ticaret görüşmeleri kapsamında Çin’e gideceği haberiyle risk iştahında başlayan toparlanma, büyümeyi destekleme amaçlı Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranını düşürmesi ile devam etti. ABD’de tarım dışı istihdamın oldukça güçlü gelmesi ekonomi ile ilgili endişeleri azaltırken olumlu risk iştahına ilave katkı sağladı. Son olarak, yurtiçinde piyasalar kapanırken, Powell’ın faiz artırımları konusunda sabırlı ve esnek olunacağı mesajı vererek oldukça güvercin tonda açıklamalar yapmasıyla ABD borsalarında ralli yaşandı. Küresel risk endeksi olarak da izlenen S&P500 günü %3,4 oranında değer kazancıyla tamamladı. Haftaya başlarken, ABD vadeliler ve Asya’da alıcılı görüntü devam ediyor. Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra %3 prim yapan Türkiye ETF’i ile birlikte TL’deki değerlenmeyi dikkate alırsak BIST100 endeksi güne %1,0 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Küresel çapta olumlu risk ortamına bağlı olarak endeks gün içerisinde alıcılı bir görüntü sergileyebilir.

MAKROEKONOMİ

ABD federal hükümeti kısmen kapalı olmasının üçüncü haftasında. Trump ise Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için fon sağlanmadığı sürece bütçe krizinin süreceğini ve ABD federal hükümetinin aylarca kapalı kalabileceğini söyledi. Hükümetin kısmen kapalı olmasının etkisini henüz verilerde görmüyoruz.

Bugün ve yarın ABD ile Çin’in ticaret görüşmeleri bulunuyor. Çin‘de perşembe günü enflasyon rakamları açıklanacak. ABD‘de bu hafta fabrika siparişleri, dış ticaret dengesi, Fed toplantı tutanakları ve enflasyon verisi öne çıkıyor.

  • Bugün ABD’de TSİ 18’te aralık ayına ait ISM hizmet verisi açıklanacak. Muhtemelen pozitif geçen yılbaşı tatili sezonu sonrası güçlü harcamaların desteğini ISM hizmet verisinde gözlemleyebiliriz. Ayrıca bugün aynı saatlerde ABD’de kasım ayına ait fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri açıklanacak.

Bu hafta yoğun bir şekilde Fed bölgesel başkanlarının konuşmaları bulunuyor. Ayrıca çarşamba günü Fed toplantı tutanakları açıklanacak. 10 Ocak’ta Fed Başkanı Powell’ın konuşması bulunuyor.

  • Bugün özelinde TSİ 20.40’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşması bulunuyor.

Bugün TSİ 12.30’da Euro Bölgesi yatırımcı güven endeksi, TSİ 13’te perakende satışlar verisi açıklanacak. TSİ 15.45’te ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un konuşması bulunuyor. Bu hafta perşembe günü ECB toplantı tutanakları paylaşılacak.

İngiltere tarafında cuma günkü sanayi üretim verisi haftanın en dikkat çekici verilerinden. Bununla birlikte Brexit anlaşması için parlamentoda daha önce ertelenen oylamanın 14 veya 15 Ocak tarihinde gerçekleşeceği görülüyor. Hatırlamak gerekirse, İngiltere’nin AB’den ayrılması konusundaki anlaşma metni Başbakan May ve AB arasındaki anlaşma ile sağlandı ancak bu anlaşmanın parlamento tarafından onaylanması gerekmekte, yoksa anlaşmasız Brexit’e kapı aralanıyor.

Merkez Bankaları tarafında, 9 Ocak’ta Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Politika faizinin %1,75 seviyesinde sabit kalması bekleniyor.

Haftanın geri kalanının önemli verilerine topluca bakmak istersek,

  • Salı günü; Almanya sanayi üretimi, ABD dış ticaret dengesi,
  • Çarşamba günü; 19 Aralık’taki Fed toplantısının toplantı tutanakları,
  • Perşembe günü; Çin enflasyon verileri ve

Cuma günü ABD enflasyon, Türkiye cari işlemler dengesi ve TCMB beklenti anketi öne çıkıyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “TSK X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi” ile ilgili olarak toplam bedeli 224,9mnTL tutarında sözleşme değişikliği imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Çemtaş Çelik Makina Sanayi (CEMTS, Sınırlı Negatif): Şirket, mevcut pazarda yaşanan gelişmeler nedeniyle Ocak ayı içinde Çelikhane Ünitesinde 7 iş günü, Haddehane Ünitesinde 5 iş günü üretime ara verileceğini duyurmuştur. Denge Çubuğu Ünitesinde ise üretime devam edilecektir.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr): Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş’nin %100 sermayesi ile yenilenebilir enerji üretimi amacıyla “Erdemir Enerji Üretim A.Ş.” unvanıyla yeni bir şirket kurulmuş ve 03 Ocak 2019 tarih 9737 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yeni şirket kuruluşu ilan edilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): THY ile Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (HAVA-İŞ) arasında, 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 3 Ocak 2019 tarihinde yapılan ilk toplantı ile başlamıştır.

13 Kasım 2018 Tarihli Türk Hava Yolları Raporumuz için tıklayınız…

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketin Aralık ayında yurtiçi satışları 2017’in aynı ayına göre %67,3 oranında azalarak 1.008 adet oldu. Yurtdışı satışlar ise geçen seneye göre %45,9 artarak 1.192 adeti gösterdi. Üretim ise %68,4 düşüşle 1.278 adet oldu. 2018 yılında yurt içi satışlar %52,8 gerilemeyle 17.315 adet, yurtdışı satışlar ise %20,6 artışla 14.502 adet seviyesinde gerçekleşti. 2018 yılı üretimi %29,4 gerilmeyle 34.114 adeti gösterdi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, “Türkiye’de geçen yılın sonu itibarıyla direkt transit yolcular dahil hava yolunu kullanan yolcu sayısı, bir önceki yıla göre %8,6 artışla 210,2mn oldu.” dedi. (Kaynak: AA)

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 105 milyar TL’den 96 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD 10 yıllıkların faizi, geçen hafta perşembe günü artan güvenli limana yönelme sonucu %2,55 ile Ocak 2018’ten bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra haftayı %2,66 seviyesinden sonlandırdı. Gerek Çin’in zorunlu karşılık indirimi gerekse Powell’ın ılımlı algılanan açıklamaları risk iştahını cuma günü toparladı. 10 yıllıkların faizi, bu haftaya %2,66’lardan başlıyor.

Verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) orta ve uzun vadesinde sınırlı değişimlerin yaşandığı yılın ilk haftasını geride bıraktık. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftalık 41 baz puan düşerek %17,51 seviyesinden haftayı sonlandırdı. 10 yıllık kağıdın faizi ise 20 baz puanla artışla haftayı %16,69 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin