Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (06.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Asya’da birçok piyasanın kapalı olmaya devam ettiği günde kısmi iyimserlik devam ediyor. BIST100 endeksi de güne yataya yakın hafif artıda başlayabilir. Dün, 5,18 seviyesine kadar gerileyen Dolar /TL bir ara 5,22 seviyesine bir atak gerçekleştirse de günü 5,20’nin hafif altında kapattı. Fed’in güvercinleştiği ve ticaret görüşmelerinde olumlu beklentilerin devam ettiği risk ortamında; risk primimizdeki düşüş eğilimi (5 yıllık CDS 297) ve kurdaki düşük oynaklıkla görece yüksek faiz sunan TL’nin cazibesini korumaya devam ettiğini düşünüyoruz. Ayrıca, TCMB’nin sıkı duruş vurgusuyla birlikte artan kredibilitenin de fiyatlanmaya devam edebileceğini düşünürken, bu sabah 5,20 civarında hareket eden kurda tepki yükselişlerinin sınırlı kalabileceğini ve geri çekilme isteğinin sürebileceğini öngörüyoruz. BIST100 ise dün hafif artıda günü kapatmayı başarırken; bir taraftan iyimser risk ortamının verdiği destek diğer yandan kar satışları arasında dalgalı bir seyir izledi. Bugün ise endeksin düne benzer; ancak daha düşük dalga boyuyla hareket edebileceğini tahmin ediyoruz.

MAKROEKONOMİ

Majör Asya piyasalarında tatilin sürmesiyle hafta ortasına başlıyoruz. Yarınki Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesi bu hafta Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ediyoruz.

  • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in para politikasında bekle ve gör yaklaşımının şu anda uygun olduğunu belirtirken, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in faiz politikasına yönelik olarak görünüm belirginleşene kadar faiz adımı atılmaması gerektiğini vurguladı. Fed yetkilileri uyumlu bir biçimde geçen haftaki Fed faiz kararından çıkan esnek, sabırlı ve güvercin Fed görünümünü sürdürüyor.

Bugün TSİ 10’da aralık ayına ait Almanya fabrika siparişleri açıklanacak. Euro Bölgesi genelinde gözlenen yavaşlama eğilimi Almanya’da fabrika siparişlerinin geçen yılın kasım ayında aylık bazda -%1 oranında gerilemesine neden olmuştu. Fabrika siparişlerinin aralık ayında ise aylık bazda %0,3 artışla sınırlı toparlanması beklenmekte.

ABD’de TSİ 16.30’da kasım ayına ait dış ticaret dengesi açıklanacak. Çin ile olan dış ticaret dengesinin gelişimi piyasanın merceğinde olmayı sürdürecektir.

Bugün TSİ 23.30’da Brezilya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %6,5 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor.

Son olarak bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı 728 gün vadeli euro cinsi kira sertifikası ihraç edecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 1 adet Migros mağazası Ocak ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Ocak 2019 itibariyle Şirketiin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.040 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 44 olmak üzere toplam 2.084’tür. (2018 sonu: yurtiçi 2.059, toplam 2.103 mağaza)

Turkcell (TCELL, Öneri “AL”, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından, bir Varlık Kiralama Şirketi aracılığıyla 500mn TL’ye kadar, Türk Lirası cinsinden, 12 aya kadar vadelerle, yurt içinde, bir veya birden fazla seferde, halka arz edilmeksizin tahsisli ve/veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikaları ihraç edilmesine karar vermiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Teknoloji: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK eliyle Tech-InvesTR Girişim Sermayesi Destekleme Programı’nı hayata geçirdik. İlk aşamada TÜBİTAK tarafından desteklenmesi planlanan fonlar seçildi, Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu fonların başvurularını 15 Şubat’a kadar alacak ve yapacağı değerlendirmelere göre bu fonlara katılım tutarlarını belirleyecek. Tech-InvesTR kapsamında yaklaşık 1,8 milyar liralık bir fon kurulmasını ve girişimcilerin desteklenmesini planlıyoruz.” dedi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Verusa Holding (VERUS): Verusa Holding’in %100 oranında bağlı ortaklığı Standard Boksit işletmeleri A.Ş. tarafından son aylarda yapılan yeni yatırımlarla birlikte, şirketin sahip olduğu boksit (alüminyum ana cevheri) maden sahası 6 farklı bölgede olmak üzere toplam 11 adete yükselmiştir.

MKK Başvurusu (DESPC, TRCAS): KAP’ta yapılan duyuruya göre, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 4mn TL nominal tutarlı Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş ve 15bin TL nominal tutarlı Turcas Petrol A.Ş pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuruldu.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ATLAS.E ve DENGE.E payları 06/02/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 20/02/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 83 milyar TL’den 82 milyar TL’ye gerilerken; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi, dün %2,72 seviyelerinden güne başlarken, %2,68-%2,74 bandında hareketin ardından kapanışı %2,70 seviyelerinden yaptı. Bugün zayıf işlem hacmiyle %2,70 seviyesinin altına sarktığı gözlenmekte. Yıl başından bu yana 10 yıllık tahvil faizi, %2,54-2,79 bandında dalgalanmakta.

Yurtiçi tahvil piyasasında faizlerde anlamlı bir değişimin olmadığı bir günü geride bıraktık. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi değişmeyerek %18,40 seviyesinde yatay kalırken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 4 baz puanlık sınırlı düşüşle %14,31 seviyesine geriledi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin