Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.10.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Özellikle Gelişmekte Olan Ülkeler için zor geçen haftada zayıf risk iştahı devam ediyor. Asya borsaları satıcılı. ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna yönelik veriler ve petrol fiyatlarındaki yüksek seyirle ABD tahvil faizlerinde sert yükseliş gözlemlendi. İyi bir görüntü sergileyen ABD borsaları da faizlerdeki yükselişten etkilendi ve değer kaybıyla günü tamamladılar. Yurtiçinde ise beklentilerden oldukça yüksek gelen eylül enflasyonu ile birlikte bankacılık hisseleri öncülüğünde endekste sert düşüş yaşandı. TL de negatif ayrışırken, bu sabah da negatif ayrışma devam ediyor. Diğer yandan, %20 seviyesinin tekrar üzerine sert bir şekilde çıkan on yıllık tahvil faizi bankacılık hisselerinde baskının devam edebileceğine işaret ediyor.  Dolayısıyla, endekste yaşanan düşüşler sonrasında olası tepki yükselişi sınırlı kalabilir. Günün önemli verisi TSİ 15.30’da ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam. Halihazırda ABD ekonomisi iyi bir görüntü sergilerken, veri, detaylarıyla birlikte beklentilerin altında ciddi sapma göstermedikçe faizlerdeki yükselişle birlikte Dolar küresel çapta gücünü koruyabilir. Dolar endeksindeki (DXY) dünkü geri çekilme Brexit ile ilgili olumlu haber akışı ile değerlenen Sterlin ve Avro’nun yanı sıra zayıf risk iştahı ile talep gören Japon Yen’indenki yükselişle açıklanabilir. Dolar / Yuan (offshore) ise önemli direnç (6,90) seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Yuan’ın değer kaybı Gelişmekte Olan Ülke kurlarına ilave baskı yapmakta. Paritede 7,0 seviyesine doğru bir hareket stresi artırabilir.

MAKROEKONOMİ

Tarım dışı istihdam gününe merhaba diyoruz. TSİ 15.30’da ABD’de tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Tarım dışı istihdamın eylül ayında 185 bin kişi artması bekleniyor. Ağustos ayında veri 201 bin kişi artmıştı. Çarşamba günü ADP özel sektör istihdamın yedi ayın en yüksek seviyesinde açıklanması sonrası bugünkü tarım dışı istihdamda da yukarı yönlü sürprizler olabilir. Verinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi ise ABD ekonomisi güçlü temasını daha da pekiştirebilir. Saatlik ücretlerin aylık %0,3 ve yıllık %2,8 artması bekleniyor. İşsizlik oranının da 18 yılın en düşük seviyesi olan %3,8’e gerilemesi öngörülüyor.

TSİ 12’de Hindistan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası’nın politika faizini %6,5’ten %6,75’e çıkarması bekleniyor. Merkez Bankası ardı ardına iki toplantısında toplamda 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Ülkede enflasyon %3,7 ile %4 hedefinin yakınında bulunsa da enflasyondaki yukarı yönlü risklere karşı Merkez Bankası faiz artırımını tercih ediyor.

Ayrıca TSİ 9’da Almanya fabrika siparişleri açıklanacak. Temmuz ayında aylık bazda %0,9 düşen verinin eylül ayında %0,8 yükselmesi bekleniyor.

Brezilya’da başkanlık seçimlerinin ilk turu 7 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Haftaya Çin ve ABD ağırlıklı bir veri takvimi takip edeceğiz.

  • Pazartesi günü, Çin hizmet PMI, Almanya sanayi üretimi,
  • Çarşamba günü, ABD ÜFE, İngiltere sanayi üretimi,
  • Perşembe günü, ABD TÜFE, Türkiye cari işlemler dengesi,
  • Cuma günü Çin dış ticaret dengesi, Euro Bölgesi sanayi üretimi.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Pozitif): İkinci bir duyuruya kadar uygulanmak üzere Şirket herhangi bir limit ve fiyat söz konusu olmaksızın Borsada  kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine karar verildiği duyurulmuştur.
Pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 10mn TL olarak belirlenmesine, pay geri alımına konu olabilecek azami pay tutarının 200bin TL nominal değerli olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Komuta ve kontrol sistemleri, termal ve gece görüş kamerası, kripto, uzaktan komutalı silah sistemlerinin üretim, satış ve pazarlaması ile ilgili faaliyet göstermek amacıyla, %51’i BARZAN, %48’i ASELSAN’a, %1’i SSTEK A.Ş.’ye ait olmak üzere “BARQ QSTP LLC.” ünvanlı şirket kurulmuştur. Şirketin sermayesi 1mn Katar Riyali olup, kuruluşu 3 Ekim 2018 tarihinde tescil edilmiştir.

17 Ağustos 2018 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka’nın Türk Lirası cinsinden, 20 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihraç etmesi kararının alınmasına ve borçlanma araçlarının 5 yılı aşmayacak şekilde belirlenmesi kapsamında BDDK, SPK ve diğer ilgili merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması konusunda Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiği duyurulmuştur.

31 Temmuz 2018 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

ORGE Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif): 25.09.2018 tarihli açıklamada, Şirketin 3,4mn Euro+KDV sözleşme büyüklüğüyle devam eden işleri arasında yer alan ve toplam 19 istasyondan oluşan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Projesi’nin, ihale edilen Depo Sahası Genel Elektrik İşleri’ne yönelik verdiği 863.569,84 Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin, işveren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya açıklanmıştı. Bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. Söz konusu projede toplam sözleşme büyüklüğü 4,3mn Euro+KDV seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. İşin Nisan 2019’da bitirilmesi planlanmaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Türkiye’ye 100 milyon euroyu aşan teknolojik yatırım yapacak olan Oyak-Renault, hibrit araçlar için motoru Türkiye’de üretecek. 100 milyon euroyu aşan tutarındaki yatırımın devlet teşvikiyle yapılacağı belirtildi. Yatırımla Türkiye’de ilk kez alüminyum motor üretilmiş olacak. Fabrikanın temeli 19 Ekim’de Bursa’da törenle atılacak. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbir: SPK kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, DURDO.E ve YESIL.E payları 05/10/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 19/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, 1 hafta vadeli repo ihale faizine eşdeğer olarak %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 142 milyar TL’den 146,3 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın neredeyse tamamı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

Tahvil faizlerinin küresel arenada yukarı yönlü bir seyir izlediği bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Risksiz faiz oranı olarak adlandırılan ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş özellikle gelişmekte olan ülke tahvil faizlerini de yukarı çekiyor. Fed Başkanı’nın açıklamalarından destek alan 10 yıllık tahvil faizi bugün, tarım dışı istihdamda ücretlerdeki seyre odaklanabilir. 10 yıllık tahvil faizi, sabah saatlerinde %3,19 seviyelerinde ve haftalık 13 baz puan yükselmiş durumda.

ABD tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen ülkeleri baskı altında bıraktığını ifade ettik. Hem ABD tahvil faizleri hem de enflasyon verisi ile pazartesi gününden bu yana 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 51,233 ve 277 baz puan yükselmiş durumda. Türkiye’nin 10 yıllık gösterge kağıt faizi, 12 Eylül’den bu yana ilk kez %20’in üzerinde ve %20,46 seviyesinden günü sonlandırdı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin