Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (05.09.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ)  varlıklarına yönelik endişelerin devam ettiği ortamda Asya borsaları negatif bölgede seyrediyorlar. Dün Güney Afrika ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde daralması, halihazırda  GOÜ’lere yönelik olumsuz olan algının artmasına neden oldu. Diğer taraftan, ABD’den iyi verilerin gelmeye devam etmesi GOÜ kurlarındaki baskıyı artıran diğer önemli bir faktör. Bu sabah ise ün 95,7 seviyesine kadar yükselen Dolar endeksinin (DXY) bugün 95,3 seviyesine kadar gerilemesine bağlı olarak sakin bir görüntü var. Ancak, FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında “güvercinvari” açıklamaları ile değer kaybeden Dolar’da yaşanan toparlanma iyi verilerle bir miktar daha anlam kazandı. Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde zayıflama eğilimindeki risk iştahı ile birlikte Dolar gücünü koruyabilir. Bu da GOÜ kurlarında baskının sürmesiyle sonuçlanabilir ki kısa vadede GOÜ hikayesinde bir değişiklik gözükmüyor. Dün günü ekside kapatan BIST100 endeksi ise güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. Bugün Avrupa’da hizmet PMI verileri ön plana çıkarken, ABD tarafında FED başkanlarının konuşmaları takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

Çin ve ABD ticaret geriliminin nasıl şekilleneceğini takip edeceğimiz yarına kısa bir süre kalmışken; dün gelişmekte olan ülkelerde hassasiyeti artıran bir veri açıklandı. Güney Afrika, 9 yıl aradan sonra ilk kez resesyona (reel GSYİH’ın iki veya daha fazla çeyrek arka arkaya negatif büyüme gerçekleştirmesi) girdi. İkinci çeyrekte ekonominin çeyreksel bazda %0,6 büyüme beklentisine karşın ekonomi %0,7 daraldı. Birinci çeyrekte ekonomi %2,6 daralmıştı. Daralmanın ana sebebi ise %29 düşüş kaydeden tarım sektörü. %4,9 büyüyen madencilik sektörü ise daralmanın hasarını azalttı. Güney Afrika’daki resesyona sadece Afrika ülkeleri duyarlı olmazken; küresel piyasalarda gelişmekte olan ülkelerin baskı altında kaldığını gözlemledik. Tarım dışı istihdam öncesi dün açıklanan güçlü ABD ISM imalat verisi eylül ayında faiz artırım beklentisini güçlendirdi. Artan dolar endeksiyle Hindistan Rupisi ve Endonezya Rupisi (98 yılındaki rekor düşük seviyeye yaklaştı) gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinden bazıları rekor düşük seviyeye geriledi. Dün 95,7 seviyesine kadar tırmanan dolar endeksi bugün 95,3 seviyesi ile daha sakin.

Hafta sonu açıklanacak Çin dış ticaret rakamları öncesi bugün TSİ 15.30’da ABD’de temmuz ayına ait dış ticaret rakamları takip edilecek. Temmuz ayında ABD’nin USD 50 milyar açık vermesi bekleniyor. Temmuz ayı Çin’e ek gümrük vergisi uygulanmaya başlayan ay olması açısından kritik öneme sahip.

Genel olarak da ABD’nin Çin’e ihracatına ve Çin’den ithalatının 12 aylık kümülatif halini incelediğimizde (haziran ayı verilerine kadar dahil seride) keskin bir yıllık değişim gözlemlemiyoruz (Şekil 1). Trump’ın USD 50 milyarlık ek gümrük vergisinin etkisi ve kapıda görünen ve belirsizliği süren USD 200 milyarlık ek gümrük vergisinin hayata geçirilmesi halinde daha belirgin düzeltmeler görmemiz mümkün olabilir.

26 Eylül’deki Fed toplantısına adım adım yaklaşırken; bugün ABD tarafında ayrıca Fed Başkanlarının konuşmalarını takip etmeye devam edeceğiz. Dün St. Louis Fed Başkanı James Bullard, çoğu Fed üyesinin eylül ayında faiz artırılmasına yüksek bir ihtimal verdiğini belirtti. Opsiyon fiyatlamalarına göre Fed’in eylülde faiz artırım olasılığı %96’ya yükselmiş durumda. TSİ 23’te Minneapolis FED Başkanı, TSİ 16.20’de St. Louis FED Başkanı’nın konuşması bulunuyor.

Ticaret gerilimlerini üzerinde hisseden imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri ardından bugün hizmet PMI verilerini takip edeceğiz. Asya seansında Japonya ve Çin hizmet PMI verileri açıklandı. Çin verileri hizmet sektöründe nispeten yavaşlamaya, girdi ve çıktı fiyatlarındaki artışla enflasyonist baskıya işaret etti. Çin hizmet PMI 52,6 beklentisine karşılık Ekim 2017’den bu yana en düşük seviye olan 51,5 düzeyinde açıklandı. Japon hizmet PMI ise bir önceki aya göre güçlendi ve 51,3 seviyesinden 51,5’e çıktı.

Saat 10.55’te ağustos ayına ait Almanya hizmet PMI ve saat 11’de Euro Bölgesi hizmet PMI verileri açıklanacak.
Bugün TSİ 13.45’te Polonya ve 17’de Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Politika faizlerini %1,5 seviyelerinde sabit tutması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Ak Enerji (AKENR, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu tarafından, %100 iştiraki konumunda bulunan (oy hakkı veren bütün paylarına sahip olduğu) Egemer Elektrik Üretim A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirkete devrolunması suretiyle iki şirketin birleşmesine karar verilmiştir.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Alarko Holding’in bedelsiz sermaye artırımı başvurusu SPK tarafından onaylandı. Alarko Holding, 223.467.000 TL değerindeki mevcut sermayesini iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 211.533.000 TL artırarak 435.000.000 TL’ye çıkaracak.

Anadolu Cam (ANACM, Sınırlı Pozitif): Şirket, Anadolu Cam Mersin Fabrikasında işletme sermayesi gereksinimleri dahil yatırım tutarı yaklaşık 18,2mn Dolar olan 80bin ton/yıl kapasiteli fırın yatırımının yapılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Türk Savunma Sanayii’nin lider kuruluşu ASELSAN, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) AR-GE ve test merkezi kuracak. Aselsan, Yavru Vatan Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) AR-GE ve test merkezi kuracak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde bulunan KALTEV’de Aselsan için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı, ayrıca ürünlerin test edilebilmesi için de arazi tahsis edildi. Aselsan, burada gerçekleştireceği çalışmalarda Kıbrıs’ın akademik gücünden faydalanacak, yeni projeleri için ihtiyaç duyduğu bazı testleri de yapma imkanı bulacak. (Kaynak: Habertürk)

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Yurt dışında bir kaç noktada temsilcilik açmayı düşünüyoruz. Emlak Konut olarak birkaç nokta belirleyeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Girdiğimiz noktalar başlangıç için doğru olmalı.” dedi.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Yeni Kosova Enerji Santrali Projesi’nin mühendislik, tasarım, inşaat ve bakımı ön yeterliliklere sahip şirketler olarak CMEC; ENKA, Mitsubishi Hitachi Power Systems ve Tecnicas Reunidas konsorsiyumu; General Electric firmasının konsorsiyumu ve Hyundai’nin bir konsorsiyumu olarak açıklanmıştır. (Kaynak: Matriks)

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu tarafından sermayesine 58,7mn TL nominal bedelli pay ile %98,63 oranında iştirak etmiş olduğu 59,5mn TL sermayeli IHY İzmir Havayolları Anonim Şirketi ile bütün aktif ve pasifi ile birlikte “devir alan” sıfatıyla birleşmesine, birleşme işlemi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmasına ve başvurular kapsamında tüm işlemlerin ifası için Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Tav Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket’in tamamına sahip olduğu Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (HAVAŞ), Altur Turizm ve Free Turizm şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından 4 Eylül Salı düzenlenen, “İstanbul genelinde Yeni Havalimanı toplu ulaşım entegrasyonu kapsamında Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) hatlarının oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama” ihalesinde en iyi teklifi vermiştir. Konsorsiyumda HAVAŞ’ın payı %30’dur.

Sözkonusu proje, gerekli onayların alınmasından ardından, havalimanı açılış tarihinden itibaren 10 yıl süreyle, İstanbul’da oluşturulacak 18 hat üzerinde 150 otobüsle taşımacılık işini kapsamaktadır.

Migros Ticaret (MGROS, Nötr): Şirket, 19 adet Migros, 6 adet Migros Jet, 1 adet Toptan ve 1 adet Ramstore formatında toplam 27 satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Ağustos 2018 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.036 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 42 olmak üzere toplam 2.078’dir. (2017 sonu: yurtiçi 1.858, toplam 1.897 mağaza)

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, Bis Enerji ve Derindere Otomotiv’i tahvil ödemelerindeki aksama nedeniyle uyardı. Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamalarda, “Derindere Turizm Otomotiv tarafından ihraç edilen menkul kıymetin 31 Ağustos tarihli ödemesinin, şirket tarafından gerçekleştirilememesi nedeniyle uyarılmasına karar verilmiştir” denildi. Diğer bir açıklamada da, “Bis Enerji tarafından ihraç edilen menkul kıymetin 31 Ağustos tarihli kısmi anapara ve kupon ödemesinin, şirket tarafından daha sonra ilan edilecek bir tarihte gerçekleşeceğinin açıklanması nedeniyle uyarılmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı. (Kaynak: Reuters)

Dış Ticaret: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani dün Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını düzenlenen törenle parafladılar. Mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı bir serbestleşmeyi amaçlayan anlaşma ile başta petrol türevleri doğalgaz gibi girdilerin ucuza temini ile üretimde maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor.  Telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye’nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlayacak. Türkiye’nin Katar’a ihracatı bu yılın ilk yedi ayında 611 milyon dolar, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 195 milyon dolar olarak gerçekleşti. (Kaynak: AA)

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 147 milyar TL’den 153,8 milyar TL’ye çıktı. Fonlamanın tamamı %19,25’ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Bono piyasasında özellikle 5 ve 10 yıllık kağıtlarda alım yönlü hareketler gözlemliyoruz. Katalizör ise TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında işaret ettiği üzere parasal duruşunda değişiklik yapacağı vurgusu. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük 13 ve 32 baz puan gerileyerek %26,2 ve %20,91 seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD 10 yıllıklar, 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkan ABD ISM imalat verisi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, çoğu Fed üyesinin eylül ayında faiz artırılmasına yüksek bir ihtimal verdiğini vurgulaması ardından eylül ayında artan faiz artırım beklentileriyle yukarı yönlü hareket etti. ABD 10 yıllıkların faizi düne başladığı %2,85 seviyesinden toparlanarak %2,90’a kadar tırmandı.