Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Enflasyon verisiyle başlayacağımız yeni haftaya risk pozitif haber akışı ile uyanıyoruz. 1) ABD’de vergi reformuna ilişkin kanun teklifi Meclis’in yasama sürecinde ilerliyor. 2 ) Brexit konusunda İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında anlaşma olasılığı güçleniyor. İlgili haber akışı, ülke para birimlerinin ve risk varlıkların değer kazanmasını sağlıyor. Dolar endeksi DXY, 93 seviyesinin üzerine yükselirken İngiliz Sterlini 1,35 seviyesine doğru yaklaşmakta. Kur hareketleri, Euro karşısında daha belirgin. Euro / Dolar, 1,1870, Euro / Sterlin 0,88 seviyesine geri çekilmekte.  Vadeli işlemlerde; S&P500 %0,6 oranında, FTSE100 %0,8 oranında değer kazanıyorlar.

Yurt-içinde bugün dez-enflasyonun ilk izlerini arayacağız. Dez-enflasyona ilişkin umudu kaybetmek için henüz erken. Sene başından beri enflasyonun yıl içi patikasının “çift-tepeli” gelişeceğini yazmaktaydık. Yaz aylarıyla birlikte enflasyonun yükselişe geçmesi, beklenmeyen ya da yeni bir gelişme değildi. Bunun için üretici fiyatları endeksindeki (ÜFE) artışının bugün hangi seviyede gerçekleşeceğini görmemiz gerekiyor. ÜFE’nin Çin ve diğer yurt-dışı endeksler ile yakın hareketini sık sık yazmaktayız (ABD Üretici Fiyatları ve Reflasyon, 14 Kasım 2017, Çin Üretici Fiyatları ve Küresel Tedarik Zinciri, 9 Kasım 2017). Çin’de bu hafta ÜFE enflasyonunu yıllık %6,9 oranından %5,8 oranına yavaşlaması bekleniyor. Bizim de beklentimiz yurt-içinde ÜFE enflasyonunun yıllık hızında tepe seviyeyi görmemiz. Çünkü; en başından beri “tedarik zinciri” yaklaşımımız ilk önce ÜFE’nin aşağı kırması gerektiğini bize söylemekte. Çin üretici fiyatlarının seyri ile ithal mal fiyatlarının seyri arasındaki korelasyon 0,9. Buna karşın üretici fiyatlarındaki oynaklık (standart sapma) daha sınırlı (Şekil 1). Geçtiğimiz ay Çin’de üretici fiyatları TL bazında aylık %7,4 oranında artış kaydedince Türkiye’de üretici fiyatları %1,7 oranında arttı. Kasım ayında mevcut piyasa beklentisine göre Çin üretici fiyatlarındaki artışın %2,7 oranında gerçekleştiği ortaya çıkıyor. TSİ 10:00’da ÜFE’nin nasıl şekilleneceği, yeni yılda 3 Ocak sabahı açıklanacak Aralık ayı tüketici fiyatları enflasyonun da kaderini çizecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Pozitif): Şirket tarafından ait Kocaeli’de kayıtlı taşınmazın 23,7mn USD + KDV bedel (KDV Dahil 28mn USD) ile satılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Diğer yandan Şirket, kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde AKASYA ve AKBATI Alışveriş Merkezi’ndeki mevcut kiracılardan, Şirket tarafından ihtiyari olarak belirlenecek olanlara 01/12/2017-31/12/2017 tarihleri arasındaki bir aylık kira dönemi ile sınırlı olarak uygulanmak kaydı ile; kira sözleşmelerinde öngörülen ödeme tarihindeki USD kurunun 3,60TL, EURO kurunun ise 4,25TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Şirket’in üyesi bulunduğu ve Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde şirketi temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında 05.10.2017 tarihinde başladığını duyurulan görüşmelerde kanuni süresi içinde anlaşma sağlanamamış, Türk Metal Sendikası ile MESS arasında uyuşmazlık tutanağı düzenlenmiş olup görüşmelerde resmi arabuluculuk safhasına geçilmiştir.

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Geçen yılı 2.173 bin ton sıvı çelik üretimi ile kapatan şirket, Ocak-Kasım 2017 döneminde 2.188 bin ton sıvı çelik üretimi gerçekleştirmiştir. Yıl sonu itibariyle sıvı çelik üretiminin 2.400 bin ton seviyesine ulaşması beklenmektedir. Ray – Profil üretimi geçen yıl 360 bin ton iken bu yılın Ocak-Kasım döneminde 367 bin ton üretim gerçekleştirilmiştir. Yıl sonu itibariyle bu haddehanedeki ray-profil üretiminin 400 bin tona ulaşması beklenmektedir. Çubuk Kangal üretimi 2016’da 55 bin ton iken, bu yılın 11 aylık döneminde 242 bin tona ulaşmıştır. Yıl sonu itibariyle bu haddehanenin 274 bin tonluk çubuk kangal üretimine ulaşılması beklenmektedir. 2016 yılında 2.064 bin ton olan esas ürün satışı, bu yılın 11 aylık döneminde 2.127 bin tona ulaşmıştır. Yıl sonunda esas ürün satışların 2.320 bin tona ulaşması beklenmektedir.

Net Holding (NTHOL, Nötr): Fitch Ratings Kredi Derecelendirme Kuruluşunun şirketi ilk kez değerlendirdiği raporunda; Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Birimi Kredi Rating notunu “B” olarak açıkladı ve görünümün stabil olduğunu belirtti.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket ile Bank of America NA arasında 100 milyon ABD Doları tutarında bir uzun vadeli kredi anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu kredinin vadesi Ocak 2021 olup, anaparanın tamamı vade sonunda ödenecektir. Kredinin yıllık faiz oranı LIBOR + %1,85’dir.

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Yapı Kredi Bank Moscow sermayesinde Banka’nın sahibi olduğu %99,84 oranındaki paylar ve Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O.’nun sahibi olduğu %0,16 oranındaki payların Expobank LLC’ye devri tamamlanmış olup, pay bedeli hesaplara yansımıştır.

30 Ekim 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Anti- Damping: Çin Halk Cumhuriyeti menşeli “ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastikleri (kauçuktan yeni dış lastikler)”ne yönelik başlatılan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen nihai gözden geçirme soruşturmasının tamamlanması neticesinde İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ kapsamında uygulanmakta olan dampinge karşı kesin önlemin mevcut önlem oranları muhafaza edilerek devam etmesine karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Bankacılık: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre kasım ayında karşılıksız çek sayısı geçen yılın aynı ayına kıyasla %49,62 azalışla 24.601 adet oldu.

Gıda: Bakanlar Kurulunun “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kuru baklagillerden tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında AB, EFTA, Bosna-Hersek, Güney Kore, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak. Bu ürünler için söz konusu gümrük vergisi oranı 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren AB, EFTA, Malezya, D8 ülkeleri ve diğer ülkeler için %19,3, Güney Kore için %8,7’e çıkacak.

Rapor için tıklayın.