Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (04.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Hizmet sektörü sabahına FED’in yeni başkanının seçimi tartışmaları ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları 3,5655 seviyesinden geçiyorlar. Dün, rahatlatıcı bir enflasyon verisiyle karşılaştık. Çünkü; üretici fiyatları yalnızca %0,24 oranında artış kaydettiler. Üretici fiyatları, Ağustos ayında zirveye ulaşmış olabilirler. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında üretici fiyatları artışı yıllık bazda %16 civarındaki seyrini sürdürebilir. Ancak Kasım ayı ile birlikte başlayacak düşüş eğilimi, üretici fiyatları enflasyonunu Mart ayında %8 civarına indirecek. Eğer önümüzdeki aylarda yine üretici fiyatları makul artışlar kaydederse 2018 yılındaki tüketici fiyatları dez-enflasyonu daha istikrarlı seyredebilir. Mart ayı ile birlikte tüketici fiyatları da %7 civarına iyileşecekler. Çekirdek enflasyonu, dayanıklı mal ve hizmet şeklinde ikiye ayırabiliriz. Çekirdek enflasyondaki artış, hizmet enflasyonu ile ilgili (Şekil 1). Çekirdek kalemlerdeki dayanıklı mal fiyatları, kur geçirgenliğinin tamamlanmasıyla dez-enflasyon eğilimine girmek üzereler (tıpkı üretici fiyatları gibi). Hizmet enflasyonu ise fiyatlama davranışının bir fonksiyonu. Dez-enflasyon başlayıp, sene başındaki fiyat ayarlamaları yapılmadan beklentilerin gerilemesi çok kolay görünmüyor. Hizmet enflasyonu %9,4 oranına ulaştı. Bu oran, 2009 yılından beri kaydedilen en yüksek seviye. %11 oranı ile de çekirdek enflasyon 2004 yılından beri en yüksek seviyesinde. Çekirdek göstergelerdeki iyileşme yılın ilk çeyreğinde belirginleşecektir.

Sabahtan TSİ 10:00’da merkez bankasının kendi enflasyon değerlendirmesini göreceğiz. Öğleden sonra TSİ 14:30’da ise merkez bankası reel efektif döviz kurunu açıklayacak. Pazartesi günü Dünya genelinde imalat PMI verileri açıklandılar. Bugün de sabahtan Avrupa’da öğleden sonra ABD’de (TSİ 17:00) hizmet sektörüne yönelik PMI (ABD’de ISM) verilerini izleyeceğiz. Hizmet sektörü, imalat sektörü gibi küresel toparlanmadan istifade ediyor. Bu sene küresel iktisadi faaliyet sektörler anlamında genele yaygın şekilde canlı. PMI’lar dışında öğlen Euro Bölgesi’nde perakende satışlar (TSİ 12:00), öğleden sonra ise TSİ 15:15’de ABD’de özel sektör istihdamına yönelik ADP verisini piyasa izleyecektir. Haftanın küresel verisi Cuma günü açıklanacak İstihdam Raporu öncesinde ADP, piyasaya fikir verecektir. Merkez bankaları tarafında etkin bir gün geçireceğiz. FED Başkanı Janet Yellen’ın TSİ 22:15’de yapacağı konuşma yakından izlenecek. Yellen’ın görevini sürdürüp sürdürmeyeceği tartışması dahilinde konuşmasının tonu, vurgulayacağı mesajlar merak konusu. Para politikası tarafında ise TSİ 12:00’de Hindistan’ın öğleden sonra da Polonya’nın faiz kararları izlenecek. Polonya’da bir değişiklik beklenmiyor. Doğu Avrupa ülkeleri, Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) bağlı para politikasını sıkılaştırmaya başladılar. Çek Cumhuriyeti, para çıpasını kaldırırken faizleri arttırma eğiliminde. Romanya da bir diğer benzer ülke. Polonya’nın 2018 yılında faiz arttırması gündeme gelebilir. Ancak henüz o noktaya daha var. Hindistan ise düşük seyreden enflasyona rağmen temkinli seyrediyor. Enflasyonun yeniden yükselme riski, merkez bankasının temkinli davranmasıyla sonuçlanıyor. Büyümedeki zayıflık ise önümüzdeki dönemde merkez bankasının işini zorlaştırabilir. Geçen toplantıda 25 baz puan faiz indirimine giden bankanın bugün değişiklik yapması beklenmiyor. Hindistan’da politika faizi %6 oranında.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Cam (ANACM, Sınırlı Pozitif): Anadolu Cam, Eskişehir Fabrikasında, toplam sabit yatırım tutarı 58mnn USD olan 150bin ton/yıl kapasiteli D Fırını yatırımının yapılmasına karar verildiğini duyurmuştur. Yapılacak yatırımın işletme sermayesi gereksinimi dahil toplam yatırım tutarı 66mn USD’dir.

Albarak Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Banka’nın kanuni takip müşterilerine ilişkin 164,5mn TRY tutarındaki nakdi alacakları 1,6mn TL’ye satılmıştır.

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT” Nötr) : Aselsan ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Ağ Destekli Yetenek (ADY) Projesinin tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 51mn USD olan bir sözleşme imzalanmıştır.

23 Ağustos 2017 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Negatif): Şirket tarafından dün yapılan İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda; Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 464,1mn TL olarak oluşmuştur. İhaleye Esas Taşınmazların Tespit Edilen Asgari Bedeli 514mn TL idi.

11 Ağustos 2017 Tarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Garanti Banaksı (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından takipteki krediler portföyünde yer alan ve toplam anapara bakiyesi 229,4mnTL olan tahsili gecikmiş alacakları toplam 13,4mn TL’ye satılmıştır.

28 Temmuz 2017 Tarihli Garanti Bankası raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka tarafından İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 528.750.000 TL tutarında 5 yıl vadeli İTMK için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmuştur.

2 Ağustos 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Bankacılık sektörü Ağustos ayı net dönem karı bir önceki aya göre %14,7 oranında artarak 4.232mn TL’ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Bu artışta, kamu bankaları kaynaklı temettü gelirleri (501mn TL) ve toplam karşılıklardaki düşüş (kredi büyümesindeki yavaşlamaya bağlı olarak) ana etken olmuştur. Net faiz gelirleri, TÜFE endeksli tahvillerin ve artan mevduat maliyetlerinin olumsuz etkisiyle %3,8 oranında gerilemiştir. Geçen ay da karlılığa olumsuz etki eden TÜFE endeksli tahviller bu ay hesaplamada kullanılan negatif enflasyon rakamının etkisiyle karlılığa olumsuz etki etmeye devam etmiş ve menkul kıymetlerden alınan faiz gelirleri bir önceki aya göre %10,6 oranında azalmıştır. Diğer taraftan, operasyonel giderler azalmaya devam ederek dönem karına olumlu katkı sağlamıştır. Diğer taraftan, Ağustos ayı karı bir önceki yılın aynı ayına göre ise %12,3 oranında artarken, Ocak-Ağustos dönemindeki 8 aylık net dönem karı bir önceki yılına aynı dönemine göre %25,3 oranında artarak 33.280mn TL olmuştur. Ağustos ayında kurlardaki gerilemeye bağlı olarak, YP krediler geçen aya göre %0,9 gerilemiş; ancak TL cinsi krediler ise %1,2 artmıştır. Öte yandan, mevduatlar tarafında TL cinsi mevduatlar azalırken, YP cinsi mevduatlarda artış görülmüştür. Kredilerin mevduatlardan sınırlı da olsa daha hızlı artmasına bağlı olarak, kredi mevduat oranı 20 baz puan artarak %122,0 olurken, TL cinsi kredi mevduat oranı 250baz puan artarak %148,4 seviyesine yükselmiştir. Yıllık kredi büyümesi Ağustos ayında %22,9 olurken, yıllık mevduat büyümesi %21,1 olmuştur. Kobi kredilerindeki yıllık artış ise %22,1 seviyesindedir. Bankacılık sektörünün ortalama özsermaye ve aktif karlılığı Ağustos ayında sırasıyla %16,3 ve %1,7 olmuş ve geçen aya göre yatay kalmıştır. Net faiz marjı ise ufak çaplı bir düşüşle %3,76 olmuştur. Diğer yandan, sorunlu kredi oranı ise Ağustos ayında geçen aya göre ufak çaplı bir artışla %3,12 seviyesinde gerçekleşmiştir. Takipteki krediler karşılık oranı da benzer şekilde ufak çaplı bir artışla %78,9 olmuştur. Sermaye yeterlilik oranı ise geçen ayki %16,95’den yüksek kar rakamı ve kurlardaki gerilemenin de olumlu katkısıyla bu ay %17,18 seviyesine yükselmiştir.

Sonuç olarak, Ağustos ayında mevduat maliyetlerindeki artış karlılık üzerinde olumsuz etki etmeye devam ederken, beklendiği gibi TÜFE endeksli tahvil getirileri de karlılık üzerinde baskı oluşturmuş; ancak kamu bankaları kaynaklı temettü gelirleri dönem karının bir önceki aya göre artmasında önemli etken olmuştur. Eylül ayında ise TÜFE endeksli tahviller görece yüksek enflasyon sebebiyle (Ağustos: %-0,27, Eylül: %0,15) karlılığa olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca üçüncü çeyrek kapanışı sebebiyle net ücret ve komisyon gelirlerinin de karlılığı desteklemesi beklenmektedir. Diğer taraftan, dönem sonunda kaydedilen kurlardaki artışın ticari kar-zarar vasıtasıyla karlılığa baskı yapması beklenmektedir.

Otomotiv Sektörü: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2017 Eylül ayı yurtiçi perakende satış rakamlarını açıkladı. Buna göre otomobil ve hafif ticari araç yurtiçi satışları bir önceki yılın aynı ayına göre sırasıyla %4,1 ve %10,3 oranlarında artmış ve toplam hafif araç satışı 71.352 adet olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılı ilk 9 ayda yurtiçi hafif araç satışları 2016’nın aynı dönemine göre %1,4 azalarak 627bin seviyesine gerilemiştir.

Rapor için tıklayın.