Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (03.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Enflasyon sabahına Dolar güçlenmesi tartışması ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,08 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,5730 seviyesinden geçiyorlar. Dün Dünya genelinde (Türkiye dahil) imalat sektörü PMI verileri iyi açıklandılar. Özellikle ABD’de kasırgalara rağmen beklentileri aşan ISM (PMI karşılığı) ABD Doları’nda güçlenmenin sürmesini sağladı. Türkiye’de PMI, 55,3 seviyesinden 53,5 seviyesine geriledi. Benzer bir durumu Cuma günü SAMEKS bileşik endeksinde görmüştük. PMI’lar yayılım endeksleri şeklinde açıklanıyorlar. Ölçüm, 50 eşik seviyesinin üzerinde kaldığı sürece iktisadi faaliyetin canlılığını sürdürdüğü kabul edilir. Ortalama değer açısından yılın üçüncü çeyreğinde PMI 54,1 seviyesine yükseldi. İkinci çeyrekteki değer 53,3 idi. PMI gibi SAMEKS bileşik endeksi de ortalamasını yılın üçüncü çeyreğinde arttırmayı başardı.

ABD Doları, DXY endeksi bazında sene içerisinde 103 seviyesinden 92 seviyesine değer kaybetti. Değer kaybı sırasında piyasa, ABD Doları’nın daha fazla değer kaybedeceği yönündeki pozisyonlarını arttırdı. Kur piyasaları, piyasanın pozisyon miktarı ve yönüne karşı hassastırlar. Şimdi piyasada bu kadar değer kaybı yönünde pozisyon bulunuyorken ters bir hareket Dolar güçlenmesi ile sonuçlanabilir. Bunun için ABD Doları’nın bir miktar daha değer kazanıp piyasadaki zarar-kes seviyelerini tetikleyebilmesi gerekiyor. DXY endeksi bu sabah 93,8 seviyesine yükseldi.

Yurt-içinde haftanın kilit verisi Eylül ayı enflasyonunu TÜİK, TSİ 10:00’da açıklayacak. Piyasadaki beklenti hem manşet hem de çekirdek enflasyonun artışını sürdürmesi. Tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) artış hızı, Aralık ayında baz etkisiyle yavaşlayacak. Ancak asıl kritik gelişme üretici fiyatları endeksinde (ÜFE) enflasyonunun nasıl seyredeceği. Normalde üretici enflasyonu, tüketici enflasyonuna göre daha fazla yükselip daha çok düşer. Üretici fiyatlarının dalgalanma aralığı, tüketici fiyatlarına göre daha geniştir. Önümüzdeki aylarda tüketici enflasyonu gibi üretici enflasyonu da zirve yapacak. Ancak geri çekilme, beklediğimiz ölçüde gerçekleşmeyebilir. Normalde üretici fiyatları enflasyonunun tüketici fiyatları enflasyonunun altına düşmesini bekleriz. Küresel konjonktürdeki “reflasyon” teması; girdi maliyetleri ve ithal mal fiyatlarındaki artış üretici enflasyonunun yüksek tek hanelerde (%9 civarı) kalmasıyla sonuçlanabilir.

Önümüzdeki yılın ilk döneminde tüketici fiyatlarında dez-enflasyon gözlemleyeceğiz. Ancak dez-enflasyonun kalıcı hale gelip sene boyu aşağı yönlü trendin gerçekleşebilmesi, üretici fiyatlarının tüketici fiyatlarına nasıl yansıyacağına bağlı. Mevcut dinamikler, üretici fiyatları üzerinden TÜFE dez-enflasyonu için risk teşkil ediyorlar.

Öğlen TSİ 12:00’de Euro Bölgesi’nin ÜFE enflasyonunu izleyeceğiz. Para birliği de küresel “reflasyon” temasına maruz kalıyor. ÜFE enflasyonunun aylık %0,1 oranında artarak yıllık enflasyonu %2 oranından %2,3 oranına hızlandırması bekleniyor.  Yurt-dışında veri açısından sakin bir gün. Akşam saatlerinde ABD’den gelecek otomotiv verilerini piyasa izleyecektir. Çünkü; bu sene otomobil satışları ABD’de zayıf seyretmekteydi. Şimdi, kasırgaların ardından sigorta poliçelerini tahsil eden tüketicilerin yeni araba alarak otomobil piyasasını canlandırmaları bekleniyor. Ancak bunun için önümüzdeki aylardaki verileri görmek gerekecek. Bugünkü veri, Eylül ayından ve henüz sigorta tahsilatları için kasırgaların ardından yeterli süre geçmedi.

ŞİRKET HABERLERİ

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Nötr): İş ortaklığı Eczacıbaşı Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama A.Ş.’de sahip olunan toplam 1.17mn TL nominal bedelli payların, 2,92mn EUR satış bedeli ile Henkel’e satılmasına ve pay satış bedelinin, pay devir tarihi itibariyle yeniden organizasyona ilişkin masraflara bağlı olarak yapılabilecek düzeltmeye tabi olmak şartıyla, kapanış tarihinde peşin olarak tahsil edilmesine karar verilmişti. Eczacıbaşı-Schwarzkopf’da sahip olunan payların tamamının Henkel Central Eastern Europe Operations Gesellschaft GmbH’ye satışı işlemi dün tamamlanarak, kapanış tarihi itibarıyla pay devir bedeli 2,93mn EUR olarak belirlenmiştir. Kapanış tarihi öncesi döneme ilişkin olarak Eczacıbaşı-Schwarzkopf adına tazminat yükümlülüğü doğması halinde, tazminatlar satıcıların payları oranında alıcıya ödenecek olup, Henkel 2,94mn EUR tutarındaki satış bedelinin tamamını dün peşin olarak ödemiştir.

Garanti Banaksı (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Garanti Bankası, İpotekli Menkul Kıymet İhracı programı kapsamında Kobilerin finansmanında kullanılmak üzere yurtdışı piyasalardan 5 ya da 6 yıl vadeli EUR 200 milyon karşılığı TL tutarında finansman sağlamak üzere sözleşme imzaladı.

28 Temmuz 2017 Tarihli Garanti Bankası raporumuz için tıklayınız…

Karsan (KARSN, Nötr): Şirket ABD Posta Servisi’nin Yeni Nesil Dağıtım Aracı Alım Süreci kapsamında ihale mercii tarafından Şirkete siparişi verilen 6 adet prototip siparişinden 2 adedinin teslim edilmek üzere yola çıktığını, kalan 4 adedin ise 2017 Eylül ayı sonuna kadar yola çıkmasının planlandığını duyurmuştu. Eylül ayı sonu itibariyle, kalan prototip siparişinin tamamı yola çıkmıştır. İhale mercii, kendisine teslimatları 2017 yılı son çeyreğinde tamamlanacak prototipleri 6 ay süreyle test ederek nihai tedarikçisini/tedarikçilerini belirleyecektir.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Reuters’ın haberine göre Saudi Telecom, Türk Telekom’un büyük ortağı Otaş’ın borç yapılandırma müzakerelerinde, kreditörlerle görüşmelerin sürdüğünü belirtirken, Hazine’ye mektup yazarak Kasım’a kadar ek süre istedi. Hazine Ağustos’ta Saudi Telecom’a mektup göndererek temerrüt sorununu 60 gün içinde çözmesini istemişti, süre 1 Ekim itibariyle dolmuştu. (Kaynak: Bloomberg)

28 Temmuz 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

Batıçim Çimento (BTCIM, Nötr): Şirket fabrikasının Döner Fırın-1 ve Döner Fırın-2 hattında yapılacak revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın-1 31.10.2017 ve Döner Fırın-2 16.10.2017 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stoğunun bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışlarının bu duruştan etkilenmeyeceği belirtilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: Hissedarlar, MLP Sağlık Hizmeleri A.Ş.’nin gelecek olası bir halka arzını değerlendirmektedir. Olası halka arz işlemine ilişkin olarak herhangi bir bağlayıcı karar alınmamış olmakla birlikte, halka arzın gerçekleşmesi piyasa şartlarına da bağlıdır.

Özelleştirme: Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Manyas Hidroelektrik santralinin özelleştirilmesi hakkında ihale ilanı Resmi Gazete’de yayınlandı. İhalede son teklif verme tarihi 13 Kasım 2017 olarak belirlendi.

Telekom Sektörü: Maliye Bakanlığı, bazı GSM operatörlerinin WhatsApp üzerinden konuşmaları gerekçe göstererek telefon faturalarında %25 ÖİV’ye tabi konuşma ücreti yerine % 5 vergiye tabi internetin payını şişirdikleri iddialarına ilişkin inceleme başlattı. Mevzuata göre, cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, data ve internet hizmetlerinden yüzde 5 oranında özel iletişim vergisi (ÖİV) ve yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) alınıyor. (Kaynak: Habertürk)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Klimasan Klima (KLMSN, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından, merkezleri Kaliningrad, Rusya’da bulunan Metalfrio Solutions Ltd ile Limited Liability Company Estate adlı şirketlerin %100 hissesinin, Merkezi Viborg, Danimarka’da bulunan Metalfrio Solutions AS’den satın alınması hususunun değerlendirilmesine karar verildiği duyurulmuştur.

Rapor için tıklayın.