Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (02.10.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

PMI sabahına Asya’da güçlenen ticaret verileriyle pozitif tonda uyanıyoruz.  S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,5691 seviyesinden geçiyorlar. Bugün, yılın son çeyreğinin ilk iş günü. Önceki hafta ekinoksun yaşanmasıyla coğrafi anlamda sonbahar mevsimine girmiştik. Şimdi iktisadi anlamda son çeyreğe başlıyoruz. Mevsimsel açıdan Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde yavaşlama eğilimine girer. Bu sene, ekonominin %5 üzeri normal büyüme seyrine geri dönmesiyle çok farklı geçmeyecektir. Son çeyrekte, küresel ticaretteki canlılık dış talebin büyümeye pozitif katkısının sürmesini sağlayabilir. Bundan sonra; ekonominin, önümüzdeki sene 2018 yılının ikinci çeyreğinde ilkbahar mevsimi ile birlikte hız kazanmasını bekliyoruz. O döneme kadar, enflasyonun düşme eğilimine girmesi ve para politikasının yılın ilk çeyreğinde kısmen rahatlaması da ivmelenmeye ek destek sağlayacak katalizör şeklinde gösterilebilir.

Yurt-içinde geçtiğimiz günlerde SAMEKS endeksi, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracat verisi ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) enflasyon verisi açıklandı. Veriler, ekonomiyi takip ettiğimiz yönde gerçekleşti:

  • SAMEKS, imalat sektöründe 58,0 hizmet sektöründe 52,2 değerinde açıklandı. Her iki sektör de Eylül ayı içerisinde Ağustos ayına göre hızını azalttı. Ağustos’tan Eylül’e geçişte turizm sezonu etkisini göstermiş olabilir. Zira Kurban Bayramı’nın da etkisiyle canlı geçen Ağustos ayının ardından hizmet sektöründe normalleşme gözlendiği söylenebilir. Üçüncü çeyrekte; SAMEKS bileşik endeksi ortalama 56,8 değerini alarak, ikinci çeyrekte kaydedilen 55,3 değerinin üzerine yükseldi. SAMEKS, iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte hızlandığına ilişkin tespitimizi teyit etmekte. Bununla birlikte Eylül ayında beliren hız kaybı önümüzdeki aylarda sürebilir. Bu hız kaybı, ekonominin karakteristiğiyle ilgili ve Türkiye’nin %5+ büyüme patikasını bozabilecek nitelikte değil.
  • İhracat, Eylül ayında yıllık %8,9 oranında artış kaydetti. Küresel ticaret talebi, özellikle Asya ülkelerinin ihracat performansı güçlü seyrediyor. Hafta sonu Çin’de açıklanan PMI verileri, bölge ekonomisinin canlılığını teyit ettiler. Güney Kore ise Eylül ayı dış ticaret verilerini açıkladı. İhracat, %35 oranında artış kaydetti. Bu hafta Çin ve Kore tatil. Bu nedenle tatil etkisiyle işlerin bir kısmı Ekim ayından Eylül ayına kaydırılıp öne alınmış görünüyor. Ancak yine de genel itibariyle Eylül ayında küresel ticaretin canlılığını koruduğu anlaşılıyor. Sabahın erken saatlerinde Japonya Merkez Banaksı’nın açıkladığı Tankan endeksi son 10 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu nedenle bugün TSİ 10:00’da açıklanacak yurt-için PMI verisi iyi seyrini sürdürecektir.
  • İTO’nun enflasyon verisi üretici fiyatları kaynaklı baskıları yansıttı. Toptan satış fiyatları aylık %2,2 oranında yükseldiler. Küresel “reflasyon” temasının canlılığı, endüstriyel metal fiyatlarında gördüğümüz artış girdi maliyetlerini yükseltiyor. Üretici fiyatlarının önümüzdeki süreçte artış eğilimini korumaları muhtemel.

Bugün her ayın ilk günü gibi yine PMI verilerini izleyeceğiz. Sabahın erken saatlerinde Asya’dan gelmeye başlayan PMI’lar, öğleden önce Avrupa ile devam edip, öğleden sonra ABD ile tamamlanacak. Avrupa’daki PMI değerleri önceki hafta geçici mahiyette açıklanmışlardı, yeni bilgi özellikleri düşük. TSİ 17:00’de ABD’de açıklanacak ISM (PMI karşılığı) günün küresel verisi. Endeksin; istihdam, yeni siparişler ve fiyat kırılımlarını piyasa inceleyecektir. Haftanın küresel verisi Cuma günü ABD’de açıklanacak İstihdam Raporu. Çarşamba günü de hizmet sektörüne yönelik ISM verisini (PMI karşılığı) göreceğiz. Avrupa’da bu hafta kayda değer bir veri akışı söz konusu değil. Türkiye’de ise yarın sabah açıklanacak Eylül ayı enflasyonu belirleyici konumda.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Aksa Enerji, Şamlı RES’in Fernas Şirketler Grubu’na 111mn USD’ye satışı için anlaşmaya vardı. Bu kapsamda 35mn USD’lik ön ödeme yapıldı.

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde kiracılara destek olmak amacıyla, AKASYA ALIŞVERİŞ MERKEZİ ve AKBATI ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ’ndeki mevcut kiracılardan, Şirket tarafından ihtiyari olarak belirlenecek olanlara 01/10/2017 – 31/10/2017 tarihleri arasındaki bir aylık kira dönemi ile sınırlı olarak uygulanmak kaydı ile; kira sözleşmelerinde öngörülen ödeme tarihindeki A.B.D dolar kurunun 3,40TL, EURO kurunun ise 4,00TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Bizim Toptan (BIZIM, Nötr): 40mn TL olan sermayesini %50 oranında artırarak 60mn TL’ye çıkaracak olan Şirket 20mn TL’lik bedelsiz sermaye artırımını bugün gerçekleştirecek.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören Şirket’in %60,60 oranında dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc, 29 Eylül 2017 tarihinde hissedarlarına toplam 13,6mn GBP tutarında ara dönem kar payı ödediğini bildirmiştir.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Nötr): Netaş Telekomünikasyon’ün %48,04’üne sahip olan ortağı OEP Turkey Tech B.V’nin paylarının tamamını satın alan ZTE Cooperatief U.A’nın yapacağı zorunlu pay alım teklifinde fiyatın belirlendiği açıklandı.Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre Kurul, ZTE tarafından 1 TL nominal değerli 1 adet Netaş payı için fiyat 3,0801 dolar fiyat belirledi.

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kurulu, sermayesinin tamamına sahip olduğu Kıbrıs Mobile Telekomünikasyon Limited tarafından, KKTC’de, işletme konusu internet servis sağlayıcılığı olan, 100bin USD (veya muadili) sermayeli bir şirketin kurulmasına karar vermiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 217 gün vadeli 100mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verildiğini duyurmuştur. Bununla beraber 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonoları halka arz edilecek olup toplam halka arz miktarı olan 400mn TL nominalden fazla talep gelmesi durumunda halka arz miktarı 600mn TL nominal değere kadar artırılabilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: 2017 yılının Ekim ayında taraf bilgisi kapatılacak olan paylar ARCLK, KOZALTCELL,TKFEN ve TTKOM olarak belirlenmiştir.

Taraf bilgisinin gösterilmesine ilişkin uygulama 6 ay için uzatılmış ve BIST 30 payları içerisinde her ay seçilecek 5 pay dışında Pay Piyasasında işlem gören bütün enstrümanlarda taraf bilgisinin açık olarak işlem görmesi 21 Eylül 2017 tarihinde uygun görüldüğü Borsa İstanbul tarafından duyurulmuştu.

Turizm Sektörü: Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan geçici verilerle hazırlanan “Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar” istatistiklerine göre, Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, 2016’nın aynı ayına göre %46,4 artarak 4,7mn oldu. Türkiye’ye Ağustos’ta 805.848 kişiyle en fazla yabancı ziyaretçi Rusya’dan geldi. Almanya’dan 572.837 kişi Türkiye’yi ziyaret etti. Ocak-Ağustos dönemindeki ziyaretçi sayısı da 2016 yılının aynı dönemine göre %26,4 artarak 22mn oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE, Nötr): İngiltere’de iştiraki Anel Engineering & Contracting Ltd.’in, İngiltere – Londra’da inşası devam eden The Univercity College London Hospital Proton Beam Therapy Center Phase 4 Projesinin Elektrik ve Mekanik işlerine yönelik olarak verdiği 25,8mn GBP tutarındaki teklif, işveren BOUYGUES (U.K.) LTD Şirketi tarafından olumlu karşılanmış olup, işveren ile NEC3 (New Engineering Contract 3) formatındaki alt yüklenici sözleşme görüşmelerine geçilmiştir. Haberin ardından hisse günü %4 yukarıda kapamıştır.

Royal Halı (ROYAL): Şirket 2016 yılında 33,7mn TL’lik net zarar açıklamıştır. 2015 yılındaki net kar 13,6mn TL idi. Şirketin 2016 yılında zarar etmesinin temel sebebi %24,8 azalan brüt karla birlikte operasyonel giderlerin %24,3 artmasıdır. Şirketin yıllık faaliyet zararı 7,8mn TL, vergi öncesi zararı ise 34,9mn TL’dir.

Rapor için tıklayın.