Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (01.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Aralık ayının ilk günü sabahına PMI verileriyle uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,35 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,9238 seviyesinden geçiyorlar. Artık, 2017 yılı bitmek üzere. FED’in 13 Aralık günü açıklayacağı kararını takiben Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı (TCMB) 14 Aralık günü para politikası kararını açıklayacak. ABD ve Avrupa’da ayın son dönemindeki Noel tatilini göz önüne aldığımızda piyasalar açısından seneyi FED’in kararı ile tamamlayacağız. ABD ve Avrupa’daki merkez bankalarının bekledikleri enflasyon verileri hafta içerisinde açıklandılar. ABD’de enflasyon, Avrupa’ya göre daha canlı çıktı. Zaten iki merkez bankasının uygulamaları arasında kayda değer farklılık söz konusu. FED, faizleri arttırmayı sürdürürken, Avrupa’da parasal genişlemenin süresi uzatılmakta. Pazartesi günü yeni haftaya yurt-içinde enflasyon verisiyle başlayacağız. Böylece TCMB’nin de para politikası kararı için veri seti tamamlanacak. TÜİK’in açıklayacağı veri öncesinde gün içerisinde İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), İstanbul şehri için tuttuğu fiyat raporu izlenecek.  Sabah, Asya ülkelerinden başlayarak Kasım ayı PMI verileri açıklanmaya başladı. Türkiye’nin PMI verisini TSİ 10:00’da göreceğiz. Dün SAMEKS endeksi, 50 eşik seviyesinin üzerinde açıklandı. İç talepteki göreceli yavaşlama argümanımızı SAMEKS kırılımında yakalayabiliyoruz (Şekil 1). Turizm sezonunun tamamlanmasıyla hizmet sektörü, imalat sanayisine göre daha yavaş gidiyor. Önümüzdeki senenin bahar aylarına kadar sanayi – hizmet makasını görmeye devam edebiliriz.

Küresel risk açısından günün verisi TSİ 18:00’de açıklanacak ABD ISM (PMI karşılığı). Avrupa’da PMI’ların hızlandığını geçen hafta geçici veriler açıklandığında gözlemlemiştik (Avrupa PMI Değerleri, Alman Ekonomisi ve Küresel Ticaret, 23 Kasım 2017). ABD’de ISM, zaten hızlı gidiyor. Hızını daha da arttırması kolay değil. Ancak momentumunu koruması mümkün. Avrupa’da PMI alt-kırılımlarında siparişlerin yükselişini izlemiştik. Hatta Avrupa PMI siparişlerindeki seyrin yurt-içi koşullarına ihracat siparişleri üzerinden yansımasını TCMB’nin İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA) teyit edebilmiştik (Sabah Stratejisi, 27 Kasım 2017). Yılı kapatırken, artık geleceğe yönelik bilgilerin kıymeti artıyor. Bu nedenle ABD ISM verisi açıklandığında manşet değerden çok siparişler, fiyat, istihdam gibi alt kalemlere odaklanılacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Net Holding (NTHOL, Sınırlı Pozitif): SPK’nın “Geri Alınan Paylar Tebliği” kapsamında, karar tarihi itibarıyla şirketin edinmiş olduğu geri alınan kendi payları toplamının nominal bedelinin 158mn TL olduğunu açıklandı. Yönetim Kurulu, şirketin bugüne kadar edindiği ve bundan sonra edinilecek kendi paylarının, 01.01.2019 tarihine kadar satılmamasına, 01.01.2019 tarihinden sonra ise “Kurumsal/Nitelikli Yatırımcılara” ve “BİST ilgili pazarında Özel Emir”le satılmasına karar vermiştir.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından, Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 1mn EUR Euro tutarda ve Euro Libor + %1,75 faiz oranlı, 338 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

Pınar Süt (PNSUT, Nötr): Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan okul sütü ihalesi, bütün tekliflerin yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması gerekçesiyle iptal edilmiştir.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Pay senetleri borsada işlem gören ortaklıkların Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Tekfen Holding hisseleriyle ilgili 1,8mn TL nominal tutarlı Tekfen Holding hissesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuru yapılmıştır.  Haber sonrası hisse günü %3,1 oranında kayıpla kapamıştır.

6 Kasım 2017 Tarihli Tekfen Holding raporumuz için tıklayınız…

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket’in, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten tesisler için oluşturulan ve ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) faydalanabilmesi adına Gökçedağ RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Alaşehir I JES, Kızıldere II JES ve Kızıldere III JES santralleri için EPDK’ya yaptığı başvurular kabul edilmiş olup, söz konusu santraller 2018 takvim yılında ürettikleri tüm elektriği YEKDEM kapsamında satacaktır.

Gökçedağ RES rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 7,3 ABD Doları cent/kwh fiyatından satış yapacak olup, Sarıtepe RES ve Demirciler RES ise 7,3 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 1,4 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanacak olup toplamda 8,7 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır.

Kızıldere II JES, Kızıldere III JES ve Alaşehir I JES ise jeotermal enerjisine dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 10,5 ABD Doları cent/kWh fiyatına ek olarak yerli aksam kullanımdan dolayı verilen 0,7 ABD Doları cent/kWh ek katkıdan da faydalanarak toplamda 11,2 ABD Doları cent/kWh fiyatından satış yapacaklardır.

SEKTÖR HABERLERİ

GYO’lara ilişkin Kurumlar Vergisi Tebliği: Kurumlar Vergisi Kanununun Gayrimenkul Yatırım Ortaklılıklarına ilişkin istisna düzenlemesi, esas itibarıyla gayrimenkuller, gayrimenkul projeleri ve gayrimenkule dayalı haklardan oluşan bir portföyü işleten gayrimenkul yatırım fon veya ortaklıklarının kazançlarını kapsadığı; portföyü, yukarıda belirtilen gayrimenkul yatırım fon veya ortaklıklarından farklı olarak, altyapı yatırım ve hizmetleri gibi diğer varlık ve haklardan oluşan yatırım fon veya ortaklıklarının kazançlarının diğer bir deyişle Altyapı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının vergi istisnasına konu edilmesinin mümkün olmadığına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.  Tebliğde bu fon veya ortaklıkların, sermaye piyasası mevzuatına göre kurulmuş olmaları ya da unvanlarında “Gayrimenkul Yatırım Fonu” veya “Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” ibarelerinin bulunması, bunların anılan istisnadan faydalanmasını sağlamayacağı belirtilmiştir.

Rapor için tıklayın.