Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (01.02.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde risk iştahı nötr. Fed’in ardından piyasalar bir miktar ABD – Çin ticaret görüşmesine biraz da makro verilere odaklanmış durumda. ABD – Çin ticaret görüşmesinden daha önce de tartıştığımız gibi daha dar bir anlaşma (Çin ABD’den önemli ölçüde enerji ve tarım ürünü almayı taahhüt etti) ihtimali artsa da, fikri mülkiyet hakları ile ilgili soru işaretleri devam ediyor. Dolayısıyla bu taraftaki haber akışının etkisi şu aşamada nötr. Veri tarafında ise bu sabah Çin’den gelen zayıf PMI verisi takip edildi. Zayıf veri yine merkez bankasının destekleyici adımlarını gündeme getirse de senkronize yavaşlama endişeleri piyasalarda kırılganlık yaratmaya devam ediyor. Diğer yandan, bugün yurtiçinde PMI verisi takip edilecekken, yurtdışında ABD’de İstihdam Raporu günün öne çıkan verisi. İlgili dönemde hükümetin geçici kapalı olmasının etkisiyle veride beklentilerden sapmalar olabilir. Piyasa da özellikle saatlik ücretler verisini yakından izleyecektir. Ücretlerin aylık %0,3 artması beklenirken, bunun altında bir veri piyasada olumlu (kötü veri = iyi veri) algılanabilir. Dün 5,16 seviyesine kadar düşüş kaydeden Dolar / TL bu sabah 5,20’nin hafif altında seyrediyor. BIST100 endeksi de bu sabah TL’deki değer kaybıyla birlikte güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin ticaret görüşmelerinin gölgesinde küresel imalat PMI verilerinin takip edileceği güne başlıyoruz. Çin imalat PMI verisi Asya seansında beklentilerden zayıf açıklanırken; Çin Merkez Bankası’na faiz indirmesi için ek bir neden daha sundu. 2018 yılının sonunda 50 eşik değerinin altına gerileyen veri 49,6 beklentisine karşılık 48,3 ile daralmasını genişletti.

  • ABD Başkanı Trump, Çin’le ticaret müzakerelerinin ‘iyi gittiğini’ ancak Çin Devlet Başkanı ile görüşmeden nihai anlaşma olmayacağını söyledi. Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerinin artırılacağı 1 Mart’a kadar masada çözüme kavuşturulmamış konu kalmaması amaçlanıyor.

Yurtiçinde bugün ocak ayına ait imalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verisini takip edeceğiz. Ardı ardına 9 aydır imalat PMI verisinin 50 eşik değerinin altında daralma bölgesinde yer aldığını görmekteyiz. Aralık ayında imalat PMI 44,2 gerçekleşmişti.

  • İmalat PMI verisinin daralma bölgesinde kalmayı sürdürmesini ancak düşüş hızını azaltmasını bekliyoruz. TL’deki istikrarlı seyirle birlikte girdi maliyetlerinde de hız kaybının devamı beklenebilir. Bununla birlikte üretimdeki yavaşlamanın yansımasını istihdam tarafında görmeyi sürdürebiliriz. İşsizlik oranımız, %11,6 ile Mart 2017’den bu yana en yüksek seviyede bulunmakta.

Bugün TSİ 16.30’da ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. ABD hükümetinin ocak ayında kısmen kapalı olmasına rağmen ADP özel sektör istihdamın beklentilerden güçlü geldiğini gözlemlemiştik. Dolayısıyla tarım dışı istihdamda hükümetin kapalı olmasının belirgin bir etkisini hissetmeyebiliriz. Aralık ayında tarım dışı istihdam 312 bin kişi gerçekleşmişti. Ocak ayında 165 bin kişi artış beklenmekte. Ücretlerin aylık %0,3, yıllık %3,2 artması beklenirken; işsizlik oranının %3,9 seviyesinde sabit kalması öngörülmekte.

Bugün TSİ 17.45’te ABD’de Markit imalat PMI ve TSİ 18’te ISM imalat endeksi açıklanacak. Endeksler genel olarak imalat sektörünün 2019 yılına nasıl başlangıç yaptığına dair ipucu verecek. ABD’de bugün ayrıca TSİ 18’de ocak ayına ait Michigan tüketici güven endeksi paylaşılacak.

Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de ocak ayına ait imalat PMI verileri izlenecek. Ayrıca TSİ 13’te bölgenin ocak ayına ait çekirdek TÜFE rakamları izlenecek. Çekirdek TÜFE yıllık %1 ile enflasyon hedefi olan %2’ye yakın seviyesinin belirgin altında kalmayı sürdürmesi bekleniyor.

Haftaya,

  • Yurtiçinde pazartesi günü ocak ayına ait TÜFE rakamları açıklanacak. Enflasyonun aylık %0,9 artış sergilemesi ve yıllık %20,3 seviyesinden %20,2’ye sınırlı gevşemesi bekleniyor.
  • Bu haftaki Fed toplantısı ardından gelecek hafta birçok Merkez Bankasının toplantısı bulunuyor. İngiltere, Rusya, Brezilya, Hindistan ve Avustralya Merkez Bankalarının toplantıları bulunmakta.
  • Fed faiz kararı ardından önümüzdeki hafta Fed yetkilileri sessizliğini bozacak. 6 Fed yetkilisinin konuşması bulunurken; 7 Şubat’ta Fed Başkanı Jerome Powell konuşma gerçekleştirilecek.
  • Bütçe anlaşmazlığı ve hükümetin geçici olarak kapanması nedeniyle konuşması ertelenen Trump, gelecek hafta salı günü Ulusa Sesleniş konuşması yapacak.
  • Gelecek hafta Çin’de piyasalar Ay Takvimine Göre Yeni Yıl tatili olması sebebiyle kapalı olacak.
  • ABD’de hükümetin kapalı olmasından dolayı açıklanmayan veriler birikirken; gelecek hafta ABD’de dayanıklı tüketim mal siparişleri, hizmet PMI ve dış ticaret dengesi öne çıkıyor.

Euro Bölgesi’nde ÜFE, perakende satışlar ve hizmet PMI verileri dikkat çekiyor. Haftaya Avrupa Komisyonu Ekonomik Tahminlerini yayınlayacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Akbank’ın 2018 yılının son çeyreğinde net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %20,8 oranında azalarak 1.051mn TL’ye gerilemiş ve hem piyasa beklentisi olan 971mn TL’nin hem de bizim beklentimiz olan 972mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Nötr): Garanti Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %36,5 oranında azalarak 1.062mn TL’ye gerilemiş ve beklentimiz olan 1.028mn TL’nin hafif üzerinde; piyasa beklentisi ise 1.062mn TL doğrultusunda gerçekleşmiştir. Ayrıntılar için tıklayınız…

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket’in 4Ç2018’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3 oranında azalarak 55,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket’in teknik bölüm dengesi 4Ç2018’de 56,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1 oranında artış göstermiştir. Son olarak, dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında artarak 254,7mn TL’ye yükselmiştir.

İş GYO (ISGYO, Öneri “AL”, Nötr): İş GYO’nun, 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı 250mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net kar rakamı bizim beklentimiz 213mn TL’nin üzerinde, piyasa beklentisi olan 244mn TL’ye yakın gerçekleşmiştir. Yatırım amaçlı gayrimenkul değerleme gelirinin beklentimizin üzerinde gelmesi sapmadaki ana etken olmuştur. Şirket geçen yılın aynı çeyreğinde 86,9mn TL kar elde etmişti. Şirket bu yılın son çeyreğine 25,8mn TL yatırım amaçlı gayrimenkul satış geliri elde ederken, konut satış gelirleri 28,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde konut satış gelirleri 18,4mn TL idi. Kira gelirleri ise (üst hakkı gelirleri dahil) 4Ç2018’de 55mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artış göstermiştir. Şirket’in son çeyrek brüt karı 48mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 38mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Son olarak dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2018 yılı net dönem karı ise 342mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yıl 180mn TL kar açıklanmıştı. Şirketin toplam satış gelirleri 1.098mn TL olarak gerçekleşirken, Manzara Adalar, İnistanbul ve Ege Perla Projesinde teslim edilen ünitelerden elde edilen satış geliri 789mn TL olmuştur.

Anadolu Cam (ANACM, Sınırlı Pozitif): Şirketin 4Ç2018 net dönem karı 74,2mn TL ile piyasa beklentisi olan 61mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde sadece 14mn TL net dönem karı kaydetmişti. Son çeyrek karı ile birlikte şirketin 2018 yılı net dönem karı 450,7mn TL’ye ulaşmış ve %145 oranında artış kaydetmiştir. Son çeyrekte satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %45,1 oranında artan şirketin brüt karı ise maliyetlerdeki görece düşük artışın etkisiyle %56,3 oranında artmıştır. Diğer taraftan operasyonel giderler ise %91 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 4Ç2017’de kaydedilen 24,4mn TL’lik gidere karşın 4Ç2018’de 5,3mn TL’lik gider kaydedilmiştir. Bunlara bağlı olarak da faaliyet karı 106,6mn TL ile %58,8 oranında artış kaydetmiştir. Yatırım faaliyetlerinden 4Ç2017’deki 18,3mn TL’lik gelire karşın 4Ç2018’de 65,1mn TL gider yazılması karlılığı olumsuz etkilerken, finansman tarafında 4Ç2017’deki 31,7mn TL’lik gidere karşın 4Ç2018’de 29,4mn TL gelir kaydedilmesi ise dönem karına olumlu yansımıştır. Böylece vergi öncesi net dönem karı %37,5’lik artışla 74,2mn TL’ye ulaşırken, bu çeyrek sadece 36 bin TL’lik vergi gideri oluşması nedeniyle de dönem karı 74,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2017’de 40mn TL vergi gideri kaydedilmişti.

Soda Sanayii (SODA, Öneri “AL”, Nötr): Şirket 4Ç2018’de 81,4mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmiştir. Net dönem karı bizim beklentimiz olan 36mn TL’nin üzerinde gerçekleşirken, piyasa beklentisi olan 80mn TL’ye yakın gerçekleşmiştir. Brüt kar beklentimizim bir miktar üzerinde gerçekleşirken, net finansman giderleri beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 238,5mn TL ana ortaklık karı elde etmişti. Karın düşmesinde, bir önceki yılın son çeyreğindeki 32,3mn TL’lik net finansman gelirlerinin, 4Ç2018’de 108,4mn TL net finansman giderine dönüşmesi etkili olmuştur. Yüksek döviz fazlası bulunan Şirket, 2018 yılının son çeyreğinde kurlardaki düşüşten olumsuz etkilenmiştir. Diğer yandan, Şirket’in 4Ç2018’deki brüt karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %50 oranında artarak 331mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise %34 ile yatay kalmıştır. Son olarak, dördüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Soda’nın 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 2017 yılına göre %135 oranında artarak 1.556mn TL’ye yükselmiştir.

Trakya Cam (TRKCM, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8 oranında gerileyerek 178mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi yılın üçüncü çeyreğinde 150mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %29 oranında artarak 548mn TL olmuştur. Şirket’in yılın son çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %11 ve %33 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %15 ve %33 idi. Son olarak, son çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılındaki ana ortaklık net dönem karı ise bir önceki çeyreğe göre %55 oranında artarak 958mn TL’ye yükselmiştir.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Socar Turkey Enerji Anonim Şirketi (“STEAŞ”), STEAŞ’ın bağlı bulunduğu SOCAR şirketler grubu petrokimya tesislerinden ve yakın coğrafyadaki diğer üreticilerden karbamit/üre ithal edilmesi ve ithal edilen karbamit/ürenin Türkiye Cumhuriyeti iç pazarında ve yurt dışı pazarlarda satılması faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla Taraflar arasında bir “Potansiyel İş Birliği”nin gerçekleştirilmesi ve bu çerçevede faaliyette bulunmak üzere her iki tarafın da paylarının %50 (%elli)’sine sahip olacağı bir Ortak Girişim kurulması amacıyla, Potansiyel İş Birliği ve karşılıklı hak ve yükümlülüklerini belirlemek için müzakere süreçlerini başlatması niyetini içeren 31.01.2019 tarihli bir niyet mektubu imzalamışlardır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Turizm: Türkiye’nin ortalama otel dolulukları geçen yıl %9,6 artışla %66,2’ye yükselirken, ortalama oda fiyatı da %6,6 artışla 70.4 EUR olarak gerçekleşti. Oda gelirlerini de %16,9 artıran Türkiye, geçen yıl oda geliri ve otel doluluklarında en yüksek artışa ulaşan ülke oldu. Ancak söz konusu yükselişe karşın hala Avrupa ortalamasına ulaşılamadı. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA): Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, “İkinci Varlık Finansmanı Fonu” kurulmasına ilişkin gerekli işlemleri yerine getirmek üzere genel müdürlüğü yetkilendirdi.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 73 milyar TL’den 82 milyar TL’ye çıkarken; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

Güvercin Fed ile birlikte azalan faiz artırım beklentileri ABD 10 yıllıkların faizinin haftalık bazda yaklaşık 12 baz puan düşmesine imkan sağlamış görünüyor. Dün akşam saatlerinde %2,61 seviyesine kadar gevşeyen ABD 10 yıllıkların faizi, bugün sabah saatlerinde %2,63’lerde seyrediyor.

Artan küresel risk iştahı üstüne TCMB’nin sıkı duruş söylemi sonrası TL’nin değerlenmesini pekiştirmesiyle haftayı sonlandırmaya hazırlanıyoruz. Bu gelişmeler ışığında faizlerde de sert geri çekilme dikkatimizi çekmekte. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftalık bazda 130 baz puanın üzerinde düşüş kaydetmiş durumda, bunun 60 baz puanı dün gerçekleşti. 10 yıllık kağıdın faizi dün %14,30 ile mayıs sonundan (%14,14) bu yana en düşük seviyesinden kapandı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin