Borsa İstanbul: ABD’de Mortgage’lar 30 yılın Zirvesinde

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre, 30 yıl vadeli mortgage kredileri için ortalama faiz oranı, Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 7,41’e yükseldi. 22 Eylül’e kadar olan haftada mortgage başvuruları yüzde 1,3 oranında azaldı.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage kredileri için ortalama faiz oranı yüzde 6,62’den yüzde 6,73’e yükselerek Temmuz 2001’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, bu artışın, hazine getirilerinin yükselmesiyle birlikte mortgage faizlerinin de arttığını gösterdiğini belirtti. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın faizleri uzun bir süre daha yüksek tutma ihtimali nedeniyle, konut alıcıları ve ev sahiplerinin yüksek faiz oranlarının etkisini hissetmeye devam ettiğini ve bu nedenle mortgage başvurularının azaldığını ifade etti.

Grafik TradingView’den

Borsa grafik 8213 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor olsa da, bir ara Eris varyantı da korkutmadı ve panik satışına sürüklemedi değil.

Her an her şey olabileceği düşüncesiyle en az 5 sektör ve 20 hisse belirlemek önem taşıyor.

Hassas ve siyasi olarak temkinli bir süreçten geçiyoruz. Bölgesel çatışmalar hala durulmuyor. Yaklaşık 30 sene sonra ancak Ermenista’nın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını geri alabildik. Deprem sonrası borsa olumlu derken, günlerce kapanmayan endeks ile yatırımcı depremzedelerin mağdur edildiği belirtilmişti.

Büyük düşüşler oldu ve sadece kararlı olanlar bir strateji geliştirerek bu işten sıyrıldı.

Gelelim tekniğe… Hacim 7700 leri işaret ederken, 8400 ‘lerde volatil ve hafif bir rüzgarla 8200’lere savrulan bir BIST var. Enflasyonu yenebilmek kolay değil. Fakat süpertrend al sinyalleri vermektedir. Yabancı payı yüzde 40 lara yaklaştı. Büyük bir risk iştahı var. RSI’lar normalün üzerinde seyretmektedir.

Etkili bir şekilde bir hisse senedi tarama aracını nasıl kullanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İşte detaylara birlikte göz atalım. Eğer Tradingview platformu hayranıysanız, Tradingview hisse senedi tarayıcısını nasıl kullanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu çok yönlü araç, derinlemesine piyasa analizi yetenekleri sunar.

 DXY nasıl alınır ve portföyünüzü çeşitlendirmenin yollarını öğrenin. Dolar Endeksi’ni nasıl işlem yapacağınızı ve tahmin gücünü nasıl kullanacağınızı keşfedin. DXY’nin nasıl hesaplandığını hiç merak ettiniz mi? Bu önemli forex piyasası göstergesinin arkasındaki formülü ortaya çıkarın.

Sonuç itibariyle, Kan, ayrıca piyasanın sınırlı konut stoku ve azalan satın alma gücü ile karşı karşıya olduğunu ve bu nedenle mortgage başvurularının yıllık bazda yüzde 27 oranında azaldığını, refinansman faaliyetlerinin de geçen yıla göre yüzde 20’nin üzerinde düşüş yaşadığını bildirdi.

Okan Özdemir