Bolu Çimento 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (01.11.2016)

Fiyat (TL) 6.24

Hedef Fiyat (TL) 8.30

Yükseliş Potansiyeli 33%

Bolu Çimento yılın 3. çeyreğinde 31mn TL net kar kaydetti. Açıklanan kar piyasa beklentisi olan 31mn TL ile aynı seviyede. Şirketin 3. çeyrek karı geçen yılın aynı dönemine göre %13 artış kaydetti.

Faaliyet karı (FAVÖK) önceki çeyreklerden gelen daha düşük maliyetli hammaddelerin kullanılmasından dolayı %42 ile rekor bir seviyede gerçekleşirken, şirketin gelirleri geçen yılın aynı dönemine paralel fakat piyasa beklentisi olan 125mn TL’nin altında 115mn TL oldu. Yılın ilk üç çeyreğinde gelir büyümesi %16 olarak gerçekleşti. Satış gelirlerinin 3. çeyrekte zayıf kalmasında en önemli etken olarak 15 Temmuz olayları dolayısıyla inşaat aktivitesinde görülen yavaşlama ve uzun dini tatil sebebiyle iş dünü sayısının Eylül’de daha az olması gösterilebilir.

Önümüzdeki döneme ilişkin olarak, ertelenmiş talep 4. çeyreğin satış gelirlerini destekleyecektir. Diğer taraftan, çimento üretiminde üretim maliyetlerinin %25-30’unu oluşturan öncemli bir hammadde olan petrokok fiyatlarının sene başına göre iki katından fazla artmış olması 4. çeyrekten itibaren faaliyet marjları baskılayacaktır.

Bolu Çimento için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi devam ettirirken 8,3TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!