Bitti Bitiyor nokta COM

Başkan Trump’ın sağlık reformu kongreden vize alamayınca hüsrana uğrayan piyasalar biraz boyunun ölçüsünü almış olacak ki haftanın ilk işlem günü tedirgin fiyatlamalar vardı.

27 Mart seansında artan volatilite ile dikkatleri üzerine çeken ve gerileyen Amerikan hisse senedi piyasası bir sonraki gün ani bir dönüş ile sakinleşmeye karar verdi. Alıcılar kontrolü elden bırakmak istemiyorlar ve piyasa fiyatlamaları ile orta vadeli trendler korunmaya çalışılıyor.

Bize de bu konuyu sorgulamak düşünce bitti mi bitiyor mu konu başlığı olarak çıktı. Karar verebilmek için birkaç ürün neler yapıyor diye baktık. İlki S&P500 endeksi ikincisi ekonominin barometresi  “Dr. Bakır” ve son olarak kötü gün dostu altın.

S&P500 Endeksi, Bakır ve Altın

Küresel ekonomik büyüme beklentisini satın alan hisse senedi endeksleri örneğin S&P500 mevsimsel olarak volatilite artışı beklediğimiz iki haftalık süreçte 55 günlük hareketli ortalaması 2324 endeks seviyesi üzerinde kalmalı.

Amerika’nın büyüme odaklı politikalarından destek bulacağı düşünülen bir başka piyasa bakır piyasası. Alt yapı yatırımları konusunda 2017 yılının ikinci yarısında masaya gelecek konusunda herkes hem fikirdi. Sağlık reformu şimdilik rafa kalktı, vergi reformu Ağustos ayına yetişmeyebilir. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman takvim zamanlama açısından sarkıyor. Öte yanda son dönem açıklanan Avrupa ekonomik verilerinin piyasayı memnun ettiğini söyleyebiliriz. Küresel ekonomik görünüm kırılganlıktan kurtularak yukarı hareketine başlamış görünüyor. Öte yanda devasa bilanço büyüklükleri ile aslında Merkez Bankaları kolay para politikasını terk etmedi. Kısaca FED’in faiz kademeli faiz artırım politikasına ECB yılın 2018 yılı ile beraber varlık alımlarını azaltabilir beklentisine rağmen kolay para politikaları piyasaların fazla canını sıkmıyor.

Şu son birkaç günlük harekete baktığımızda Dolar (DXY) endeksi 200 günlük haraketli ortalamasında destek bulurken altın yine 200 günlük haraketli ortalamada dirençle karşılaştı. Piyasa orta vadeli trendlerinden kopmak istemiyor havası veriyor. Doğruysa ekonomik barometre bakır 259,66 sent/lbs üzerinde kalmalı.

Düzeltmenin sona erdiğine ikna olmak için bir ürüne daha bakıyoruz. Altın, 27 Mart seansında 200 günlük haraketli ortalaması olan 1260 dolar/ons’u deneyen ve bu seviyede dirençle karşılaşan piyasa üçüncü denemede bu seviyeyi kırabilecek mi? Eğer kırarsa küresel piyasalar riskten kaçıyor olmalı ve bakır ve hisseler için biraz daha negatif bir görünüm ortaya çıkmış olacak.

Büyük oyuncular özellikle hisse senedi piyasalarını tutmak için ne kadar istekli bilmiyoruz? Ancak sanki şu hava var, tatlı tatlı karlar yazılırken şimdi bu düzeltme de nereden çıktı? İşte sırf bu nedenle piyasalarda düzeltme sona ermiş olabilir.

Arzu Toktay

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN