Bitcoin ve kripto varlıklar

Kripto varlıklar: BTCUSD geçmişe göre daha az “ucuz”

Bitcoin (BTCUSD) üzerine son yazıda kaygan zeminden bahsetmiştik. Bir yapı olarak düşünürsek: yeni katlar çıkmak veya pozitif fiyat değerlemesi yapabilmek için temelin güçlü olması gereklidir. Bu gücü de geçmişten gelen dalgalanma şekli belirlemektedir. Negatif veya pozitif dalgalanma vardır: normalleşme isteğini belirleyen de budur. Fiyatlar yukarı giderken, negatif dalgalanma artıyor ise (birikimsel) normalleşme gereği düşüş beklenmelidir. Tersi de, doğal olarak doğrudur. Piyasa döngüsü bu şekilde varlığını koruyarak, çalışmaktadır.

Direnç ve destek görecelidir: zamanın ruhu eritir veya yüceltir

Bir başka deyişle, zaman etkisini gözetmeden çizgi atmanın geometrik anlamı olsa da realiteyle uyuşmaz. Modele göre çizginin zamanda kapsadığı alan ve tüm hikayedeki yeri sonucu belirlemeden “üst düzey” etkilidir. Üstelik zamanın etkisi bir toplama veya çıkarma problemi değildir. Çarpımsal etkisi veya bölücü yapısı söz konusudur. Bu da bizi şuraya götürür: yanlış hesap yapılırsa, bunun geçen zamanla birlikte yıkıcı etkisi de büyür ve pişmanlığı doğrusal olmayan şekilde katlar. Zaten bu doğrulanmamış olsa idi, bunca yatırımcı ve sermaye kaybı yaşanmaz olurdu. Doğa kanunları işlemeye devam ediyor.

Veri Dönemi 08.2011 – 11.2023
En iyi dönem (1) 2013 ( %  5.189 )
En iyi dönem (2) 2017 ( %  1.163 )
En iyi dönem (3) 2020 ( %  270 )
En kötü dönem (1) 2018 ( -% 72.1 )
En kötü dönem (2) 2022 ( -%  62 )
En kötü dönem (3) 2014 ( -%  50 )
En iyi dönem (1) 11.2013 ( % 451 )
En iyi dönem (2) 03.2013 ( % 194 )
En iyi dönem (3) 02.2013 ( % 69 )
En kötü dönem (1) 11.2018 ( -% 37.2 )
En kötü dönem (2) 05.2021 ( -% 36 )
En kötü dönem (3) 09.2011 ( -% 35.5 )

En iyi 3 aya bakınca aynı yıla ait olduğunu görüyoruz: bir başka deyişle süper getiri amaçlı “ilk hamleciler” grubu oldukça iyi bir yıl çıkarmış demektir ve kontrolü kaybetmiş görünmüyorlar (süper getiri aylarının hepsi süper getiri yılına ait). Buradan şu soruya gidebiliriz: 2011’de varlık gösteren ve 2012 emeklerken süper getiri istilasının alt yapısı hazırlanmışken ve sonrasında gerçekleşmişken, tekrarı kaç yıl sonra olabilir? Yani bunu tekrar ne zaman isterler veya tersten okursak: düşüşlerde süper getiri hedefleri de var mıdır ki bu gerçekleşene dek boğa piyasasını geri getirmeyeceklerdir?

Dalgalanmayı şekillendiren faktörler vardır: takibi gerçeklerle uyuşmaz

Görüldüğü gibi: haber bazlı gelişmelere göre değerlendirme yapmıyoruz: zaten herhangi bir haber kümesi de bu süper getiri dönemlerini “tam olarak” açıklayamaz. Dalgalanmadaki enerji değişimi (üretim veya tüketim) yönünü belirleyen bizzat piyasa iç yapısıdır. Dalgalanma yapısı geleceği belirleyicisi olarak çok da önemsenmez ama riski yönetirken gereklidir. Fiyat hareketleri üzerinden dalgalanma yapısını inceleyebileceğimiz gibi, temel ölçütler (metrik) üzerinden de dalgalanmanın şekli hakkında bilgi sahibi olabiliriz: F/K, PD/DD, Fiyat/Satış, Fiyat/Nakit Akışı. Bu temel metriklere dayalı liste uzatılabilir.

Nominal getiri – reel getiri

Kripto paraların varlık sebebi temelde zenginlik yaratmaktır

– Bunun için de zamanın ruhuna uygun şekilde “dijitalleşme” hikayesi yazılabilir ve yazılmaktadır

– Geçmişin dalgalı yapısına ve getirilere bakarak zemin kayganlığının devam ettiğini düşünebiliriz