Bitcoin: Ortalamaya güven düşer mi?

Bitcoin: Ortalamaya dönüş olunca böyle de olurmuş

Mart yazımızda gerilime işaret ettiğimizde 40.000 üstüne hareket görülüyordu. Mayıs yazımızda son haftaların anlamını bakış açımızla resmederken kibar ifadeyle belirtmeye devam ettik: “Boğalar için harekât planı oldukça maliyetli görünüyor “. Momentum yatırımcısının işi bitmiş miydi? Bir sürü psikolojisi haliyle kurumsal yatırımcı peşine takılan bireysel kümelerin hareketinin döngüsünden bahsediyoruz. Bu dönemin sonucu olarak “ortalamaya dönüş” görmeye başladık. Başka açıdan ifade edersek: perakende yatırımcı dönemi bitmeye başlarken, kaliteye veya değer yatırımına dönüşten bahsedebiliriz. Elbette, ortalamaya dönüş hamlesi modeller, algoritmalar gereği dönüşe başladığında tekrar momentum hareketi görüyor olacağız. Orijinal modelimizle momentum ve ortalama dönüş hareketini harmanlamış olarak çalışmaları sürdürüyoruz.

Aylar, haftalar, günler ve saatler ölçeğinde davranışlar gösteren farklı işlemci gruplar biliyoruz. Hatta bunu dakikalar ölçeğine de indirgeyebiliriz. Farklı ölçeklerin ağırlıklı değerlenmesi de bizi farklı görüş açıları sahibi etmektedir.

Momentum <=> Ortalamaya Dönüş

Bunu bir varsayım olarak gören de olabilir ama doğrulayarak ilerleyen taraflar da olacaktır. Hatta 2 taraf arasında git gel süreçlerin otomatikleşmiş hali üzerine çalışmalarda görebiliyoruz: algoritmalar ve kural tabanlı süreçlerden bahsetmekteyiz. Farklı zaman ölçeklerinde incelerken bu süreç çerçevesinde bakmak uygundur ve basitlik sağlar. Devamında farklı zaman pencereleri üzerinden ilerleyebiliriz.

Son 3 ayın anlamı: ortalamaya dönüşü frenlemek ama nasıl?

Tarihsel olarak bakınca, ortalamadan sapmanın yüksek olduğu dönemden dönüş hali söz konusuydu. Bu dönüşün hızlanmaması, düşüşün frenlenmesi için temponun halen yüksek kalması gerekliydi. Algoritma kurallarına göre bakınca da bunun frenlenmesini sağlayacak sinyal gücü görünmüyordu. Bunun sağlanabilmesinin elbette kuralları vardı ancak bu da sağlanamıyordu. Bu zaman ölçeğinde tarihsel ortalamanın 9000 $ altında kaldığını hatırlayarak gelecek ayları takip etmek gereklidir. Ana oyun planında bu ortalamaya yaklaşma şekli geleceği belirleyecektir: hızlı düşüşten çok yataya yakın ve ayın en düşüğünden kapanışlar tepkiyi kuvvetlendirecektir. Algıyı ucuz yönünde oluşturmayı sağlayabilir. Hesapsal bakarsak 7-10 aylık dönem toparlanmanın ilk adımları için gereklidir.

— >  Gelecek geçmişin çarpımsal etkisiyle geliştiği için, negatif katsayılar düşüş eğilimini desteklemektedir.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!