Bitcoin: Bir güven modeli

Bitcoin için 2022 zirvesine giderken gerilimi yazdık.  Nisan ve mayısta gelen 2 kırılma sonucu elbette değişik formasyonlar oluştu ama en önemlisi bazı ortalamalar hızlıca aşağı çekilmeye başladı. Düşüş döngesinde geçen her gün toparlanma belirtisi gibi görünse de yükselişlerin doğasına bakarak tuzakları farklı bakışla görmek gerekiyor. Haziran ayında hafif tempolu yükseliş veya yaz döneminde 40.000 üstü hamle için sayısal hesaba dayalı alt yapı oluşmalıdır. Daha karmaşık raporlar içinde bu net tabloyu aramayı öneririz. Diğer kripto varlıkları da içeren simülasyonların zamanla artmasını da beklemeliyiz.

Teknik boşlukları ararken biriken enerjiye bakmalı

Piyasayı ayakta tutmak için farklı bakışları teknik analiz üzerinden geliştirebiliriz. Son hikaye de “simetrik üçgen” üzerinden gelişiyor: 8 haftadır görülen düşüşü önemseyen kitle için yataya dönerek negatif temponun kesilmiş olması öncelikli beklenti oluyor.

Halbuki hikayenin tamamı üçgenlerden ibaret değildir. Üçgenlerin “hangi şartlar altında” gerçekleştiği yanında, üçgen oluşumunun göstergeler üzerinde ürettiği dalgalanma da hesaplara katılmalıdır. Önemsenen 8 hafta bu yıl için ağırlıklı önem taşısa da son 5 yıl içinde (250 hafta) ihmal edilebilir kalmaktadır. Öyle olunca da kısa vadeli heyecanın uzun vadeli karşılığı içinde göremediklerimize boğa eğilimindeysek üzülmek gereklidir.

Son sekiz hafta anlamı aslında..

Elbette son 8 hafta hareketiyle göstergeler de iyileşiyor ama baz etkisini önemsemek gereklidir: nereden nereye yol alınmış olduğunu “güç hesabı” için parametre olarak almak gereklidir. Bunun için de grafik okumada ekranı ne şekilde kullandığınız önemli oluyor. Sağda boşluk bıraktıkça hesaplar eksik kalacaktır.

Piyasa faktörü manivela kolu halen zayıf

Son 8 haftadaki belirgin düşüşe rağmen, 5 yılın bilançosuna göre manivela kolu halen zayıf görünüyor. Modellemede kullandığımız eşik son düşüşlerle birlikte 19.000 seviyesinden 18.000e geriliyorsa bu kaldıraç kolunu kuvvetlendirir ama yeterli değildir. Hızlı düşüş olmadıkça toparlanma beklenmemelidir. Bu da bizim yeni ayı eğilimine gitmemize sebep soruları arttırıyor, belki en önemlisi “acaba 15.000 ?” .

Algoritmalarda sinyal dağılım da zayıf gelişiyor

Piyasa hareketleri tabloyu çizmeye devam ediyor: 2021 ile gelen dalgalanma artışı son 5 yıl içinde ağırlık kazandıkça denge arayışları zayıf kalmaya devam edecektir.

—> Boğalar için harekat planı oldukça maliyetli görünüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!