BİST100, TURSG, NTGAZ, PRKME, FROTO, TGSAS Teknik Analizleri / Acar Menkul – (21.06.2022)

BIST100

Kısa vadeli 4 saatlik grafikte endeks 50 birimlik ortalamada tutunmuş gözüküyor. Sarı renkle gösterilen çanak endeksin “2598”e doğru hamlesiyle tamamlanabilir. İlk direnç orada. Geçildiği taktirde hedef “2685”deki tepe olur. Bu durumda da büyük çanak direnci ile karşılaşılır.”2469″ son dip ve onun altı stop olarak ele alınabilir.

TURSG

Sarı renkle gösterilen yatay alan içinde hareket etmekte denilebilir. Son günlerde ortalamaların altına sarktı ve “4.54”deki dibe yanaştı.Burada tutunamazsa yatay alanın alt çizgisine doğru yol alabilir. Durumun pozitife dönüşmesi için fiyatın hareketli ortalamaların üstüne çıkarak orada tutunması gerekir. Sigortacılık sektöründe bir sıkıntı olsa gerek zira senetler genelde endeksin yükselişine pek olumlu cevap vermedi. “4.20” civarı sonraki destek seviyesi olarak ele alınabilir.

NTGAZ

Yeni halka arzlardan. Hızla yukarı gittikten sonra “16.86”dan geri döndü ve sert düşüşle 7.20″ye sürüklendi. Tepki çıkışı “8.44”de durduruldu. Sonrası aşağı yönde giden bir senet. “6.00”ya yakın yerde alıcılar gelmiş gözüküyor. Senet yeniden tırmanışa geçerek “8.60” a kadar geldi. Büyük bir dip çalışması içinde “6.00-8.50” aralığında çanak görüntüsünü tamamlıyor olabilir. Fiyatta etkili olan yatırımcılar tepede dağıttıkları senetleri yatırımcılardan buradaki düşük fiyatlardan toplamışsa o zaman fiyatı bir kez daha yukarılara çekerek topladıklarını karla yatırımcılara dağıtmak isteyeceklerdir. Çanak kalınlığının katlanması halinde teknik olarak fiyatta “10.00” ve üstü hedef olabilir.

PRKME

Sarı renkle gösterilen yatay alan içinde ortalamaların altına sarktı ve “5.76”daki dibe doğru geliyor. “5.87” görüldü. “5.76” dip desteği kırılırsa bu sefer de “5.58”deki dip desteği denenebilir. Endeksin tırmanmasına rağmen bu senet de fazla bir reaksiyon vermedi ve aksine fiyat aşağıya gidiyor. Ortalamaların üstüne çıkamadıkça düşüş devam eder. Ortalamaların üstüne çıkıp tutunabilirse dirençler “7.00” ve üstünde güçlü gözüküyor.

FROTO

Fiyat hareketli ortalamaların arasında kaldı ve içinde bulunduğu alan iyice sıkıştı. Bir tarafa doğru yönelecek. ne tarafa doğru kopma yaşanırsa stop koyarak aynı yönde pozisyon alınabilir. Yukarıda direnç “318” ve “323”de. Aşağıda destekler “284” ve “273”deki diplerde. Uzun vadede senette çok daha yukarıda fiyatlar görülebilir ama kısa vadede ortalamaların altına sarkmamasına dikkat edilmeli.

TGSAS

“39.66”daki tepeden başlayan düşüş içinde “11.50-12.00” aralığına kadar inen senet uzun zamandır yatay alan içinde gezinip duruyor. “20.00”ye yaklaşıldıkça satıcılar ortaya çıkıyor. “Son zamanlarda da 12.50-13.00″aralığında da alıcılar geliyor. “9.11”den kalkıp kısa sürede “39.66”ya gidebilen senette büyük ihtimalle etkili yatırımcılar var ve onlar günü geldiğinde yeniden aynı şekilde eğer isterlerse senedi yukarıya taşıyabilir. Yüksek fiyatlarda yatırımcılara dağıtılan senetlerin düşük fiyatlardan toplanması uzun sürüyor olabilir. Toplama işlemi bitmeden senetlerde yukarı yönde hareketler oluşmaz.

Kaynak: Acar Menkul