BIST100, TUPRS, GOLTS, TKFEN, KCHOL, PETKM, EREGL Teknik Analizi / Acar Menkul – (21.07.2022)

BIST100

Endeks ortalamaların üstüne tırmandı. Hareketli ortalamalar destek konumunda. ortalamaların üstünde kaldığı sürece sarı renkli çanak tamamlanabilir. Sonrasında yeşil renkli çanağın tamamlanması ihtimali var. Önemli nokta endeksin “2350” desteğinin altına sarkmaması olacaktır.

TUPRS

Dipleri birleştiren trend desteğinden zıpladı. Hareketli ortalamalara kadar tepki çıkışı yaşandı. 50 günlük ortalama direncinde takıldı. ortalamaların üstüne kendisini atabilirse durumu kısmen de olsa düzeltebilir. Ortalamaların direnci aşılmazsa o zaman tekrar “227”deki dibe doğru sarkabilir. Dip desteğini test etmek isteyebilir düşüş içinde!

GOLTS

Bir türlü istenen çıkışı yaşayamadı. Senet her yatırımcıda olduğundan toplu halde birileri ele geçirmedikçe hareketlenme de zor oluyor. Sahiplenilmesi lazım ama hala lotlar dağınık. “49.68”deki dip ile “63.35”deki tepe arasındaki çanak çıkış ile tamamlanabilir. Ana çanağın tamamlanması zaman alacak herhalde. “70.00”in üstü daha zorlu geçebilir. Lotlar da az olduğundan kademelerde iyi bir alımla hareket getirilebilir ama senede çok da ilgi yok. ortalamaların üstünde. Trend yukarıya. Sabır istiyor!

TKFEN

Tırmanışta. “24.13”deki direnci de aştı bugün. Yukarıda, “26.00”civarındaki direnci test etmeye gidiyor. Kırmızı ve yeşil renkli 20 ve 50 günlük ortalamalar destek ve fiyatı yukarıya itiyor. “26.05”deki tepede direnç var ama eğer geçilirse tarihi zirveyi de yoklayabilir.

KCHOL

Düşüş içinde tepki alımları geldi ve fiyatta ortalamalara doğru bir çıkış gerçekleşti. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama ilk direnç. “33.64”deki son dip de ilk dip desteği. ortalamaların üstüne çıkmadıkça trend aşağı yönde gelişiyor demek lazım. Dipleri birleştiren trend desteği çizgisi de kırıldı gibi ve acele toparlanmazsa düşüş devam eder.

PETKM

Tepki yükselişi içinde “9.07”ye kadar tırmandı. 50 günlük ortalama direnci ile karşılaşıldı. Destek kırmızı renkli 20 günlük ortalamada. O destek kırılırsa yeniden “8.40”a doğru sürüklenebilir. 50 günlük ortalamanın üstüne tırmanabilirse “10.00”a doğru hareketin devam etmesi beklenir.

EREGL

Düzeltme dalgası içinde “25.60”a geldi. Tepki çıkışı yaşanıyor. Fiyat 20 günlük ortalamanın üstüne tırmandı. Üstünde kalabilirse yeşil renkli 50 günlük ortalamaya kadar tırmanışını devam ettirebilir. Tekrar altına inerse “25.60”daki dip test edilir. Tutmazsa “23.02”de dip desteği bulunuyor. 50 günlük ortalamanın üstüne tırmanılırsa durum orta vadede iyileşebilir. Fiyatta yeniden “35.00”e doğru hareketlenme görülebilir o zaman.

Kaynak: Acar Menkul