BIST100, NTHOL, PETKM, SISE Teknik Analizi / Acar Menkul – (1.07.2022)

BİST100

Ortalamaların altına sarkarak “2367”ye kadar inen endekste tepki alımları gelmekte. Daha önce “2346”da dip oluşmuştu ve fiyat oraya yaklaşırken alımlar geldi. Düşüş şimdilik durduruldu. Yukarı tarafta dirençler ortalamalarda. Bu arada kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamanın altına sarktı ki pek olumlu bir görüntü değil. Fiyat ortalamaların üstüne kendisini atabilirse o zaman durumu kurtarır.”2350″nin altına gidilirse satışlar artabilir. Büyük bir “OBO” zirvesi oluşma ihtimaline karşı yaşanabilecek bir çıkış sonrası aşağı yönde gelişme gerçekleşirse o durumda fiyatın “2350”nin altına inmemesi önemli.

NTHOL

Çıkış akımı içinde “13.99”a kadar geldi ama burada kısa vadeli zirve oluştu. Fiyat ortalamaların altına sarktı. 50 günlük ortalama desteği delinirken senette kısa vadeli kırmızı renkli 20 günlük ortalama da uzun vadeli yeşil renkli 50 günlük ortalamayı aşağı yönde kesti. Olumsuz. Fiyat ortalamaların üstüne çıkarsa durumunu düzeltir ama çıkamadığı sürece satış baskısı devam eder. Aşağıda “8.50-9.00″aralığında dip desteği bulunuyor.

PETKM

Fiyat ortalamaların altına sarkarak “8.62”ye kadar kaydı. Kırmızı renkli kısa vadeli 20 günlük ortalama 50 günlük yeşil renkli uzun vadeli ortalamayı aşağı yönde kesti. Olumsuz. Tepki alımları gelmekte. Fiyatın kendisini ortalamaların üstüne atması gerekli ki durumunu kurtarabilsin. Yön şimdilik kanal içinde hareketle aşağıya ama ortalamaların ortaya koyduğu direncin geçilip geçilememesi önemli. Geçilemez ve geri dönerse satış baskısı artar.

SISE

Senet geri alım programlarıyla desteklenirken çıkış trendi içinde “23.54’e kadar tırmandı. Gelen satışlarla kırmızı renkli 20 günlük ortalamanın altına sarktıysa yeşil renkli 50 günlük ortalamaya yaklaşırken alımlar geldi ve “20.52”de düşüş duruldu. Tepki alımları var. Geri alımlar olduğu için sene kendisini bırakmıyor. Alıcılar destekleniyor. Tepeleri birleştiren trend direnci geçilirse yeni bir zirveye gidebilir.

Kaynak: Acar Menkul